5000 դոլար՝ դպրոցի տնօրեն նշանակվելու համար 04/26/2013 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով Հրաչ Բեգիջանյանը մեղավոր է ճանաչվել Վարդենիսում տնօրեն նշանակելու պատճառաբանությամբ Մարիաննա Թովմասյանից խաբեությամբ 1.804.200 ՀՀ դրամ գումար հափշտակելու համար։
Դատավճռից տեղեկանում ենք, որ Բեգիջանյանը եղել է Մարիաննա Թովմասյանի հանգուցյալ հոր ընկերը և միաժամանակ նրա հետ ունեցել է երկար տարիների մտերիմ փոխհարաբերություններ: Իրեն ներկայացնելով մեծ շրջապատ և հնարավորություններ ունեցող մարդ՝ ամբաստանյալը Մ.Թովմասյանին խոստացել է մի քանի ամիսների ընթացքում նրան Վարդենիսի տարածքում դպրոցի տնօրեն նշանակել, որի դիմաց 2010 թվականի նոյեմբերի 21-ին Թովմասյանից պահանջել և վերցրել է 1.804.200 ՀՀ դրամ գումարին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար:
Սակայն հետագայում հայտնել է, որ այդ գործը չի ստացվելու և Մարիաննա Թովմասյանին ետ է վերադարձրել գումարի մի մասը՝ հրաժարվելով մյուս մասը վերադարձնելուց:
Առաջադրված մեղադրանքում ամբաստանյալն իրեն մեղավոր է ճանաչել և մինչ դատաքննությունը սկսելը միջնորդել է դատաքննությունն անցկացնել արագացված կարգով՝ միաժամանակ հայտնելով, որ տուժողի գումարն ամբողջությամբ վերադարձրել է:
Ամբաստանյալի միջնորդությունը բավարարվել է, իսկ նրա նկատմամբ պատիժ նշանակելիս դատարանը հաշվի է առել այն հանգամանքը, որ ամբաստանյալն անկեղծորեն զղջացել է կատարած արարքի համար, ինչպես նաև հաշտվել է տուժողի հետ ու կամովին վերականգնել վերջինիս պատճառած նյութական վնասը:

Житель Гегаркуника пытался за $5000 устроить свою знакомую директором школы и оказался на скамье подсудимых 04/26/2013 14:28 | Лента новостей
По приговору суда общей юрисдикции Гегаркуникской обласри Грачья Бекиджанян признан виновным за хищение мошенническим путем у Марианны Товмасяна суммы в размере 1.804.200млн. драмов. За эти деньги Г. Бекиджанян обещал назначить женщину директором школы в Варденисе.
Бекиджанян был другом покойного отца Марианны и долгие годы дружил с ним. Представившись человеком с большими возможностями и связями, подсудимый пообещал М. Товмсян устроить ее директором школы, расположенной на территории Вардениса. За это он потребовал 21 ноября у Товмасян 1.804.200 мнл.драмов, что эквивалентно 5000 драмам.
Впоследствии он заявил ей, что их намерениям не суждено сбыться, и вернул М. Товмасян часть суммы, отказавшись возвращать остальную половину.
Подсудимый признал в предъявленном ему обвинении виновным и еще до начала судебных слушаний ходатайствовал о рассмотрении дела в порядке ускоренного судебного разбирательства, при этом заявляя, что вернул потерпевшей всю сумму целиком.
Суд удовлетворил ходатайство подсудимого. При назначении в отношении него наказания суд учел то обстоятельство, что Г.Бекиджанян раскаялся в содеянном, а также помирился с потерпевшей и добровольно восстановил нанесенный ей материальный ущерб.