Գ.Դանիելյան. Ցավոք, խորհուրդը ստեղծեց վտանգավոր իրավական նախադեպ 04/24/2013 13:27 | Հարցազրույց
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը, ինչպես արդեն հայտնի է, իր 2012թ. փետրվարի 28-ի որոշմամբ գտավ, որ ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվության սահմանումը հակասահմանադրական ոտնձգություն է խոսքի և արտահայտվելու ազատության նկատմամբ: Այդ կապակցությամբ է մեր հարցազրույցը ՀՀ Սահմանադրական դատարանի խորհրդական, ‹‹Սահմանադրական իրավունքի կենտրոն››-ի խորհրդի նախագահ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանի հետ:
- Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումն ուսումնասիրելուց հետո ի՞նչ եզրակացության եք հանգել:
- Այդ որոշումն ընդամենը 6 կետից բաղկացած 2 էջանոց փաստաթուղթ է, որի կետերից 5-ը սոսկ գործի հանգամանքների նկարագրությունն են, և միայն 6-րդ կետում, առանց համարժեք վերլուծության և հիմնավոր իրավական դիրքորոշումների, ներկայացված է խորհրդի այն եզրահանգումը, թե ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվության սահմանումը հակասահմանադրական ոտնձգություն է խոսքի և արտահայտվելու ազատության նկատմամբ: Ընդ որում, որպես հիմք է ընդունվել այն, որ խորհրդարանի կողմից նորմատիվային նշանակության օրենք ընդունելը ոչ իրավաչափորեն սահմանափակել է խոսքի և արտահայտվելու ազատությունը:
Սահմանադրական խորհրդի վերոհիշյալ որոշման բովանդակային կողմի առումով նախ նկատենք, որ Սահմանադրական խորհուրդ ներկայացրած դիմումում օրենքի սահմանադրականությունը վիճարկող խորհրդարանականները ներկայացրել են մի շարք փաստարկներ, որոնցից յուրաքանչյուրին առանձին անդրադառնալով, ակնհայտ է դառնում զուտ իրավական չափանիշներով դրանց անհիմն լինելը, միակողմանի ու անհարկի քաղաքականացված բնույթը, վտանգավոր նախադեպային նշանակությունը, ժողովրդավարական մնայուն արժեքներից նահանջը:
Շեշտելով, որ մտքի և կարծիքի ազատ արտահայտումը մարդու ամենաթանկ իրավունքներից է, այն ամրագրված է Մարդու իրավունքների ու ազատությունների 1789թ. ֆրանսիական հռչակագրի 11-րդ հոդվածում և հանդիսանում է ժողովրդավարության կարևոր պայմանը, վերջիններս միաժամանակ ընդգծել են, որ ազատության սահմանափակումները պետք է լինեն անհրաժեշտ ու համաչափ հետապնդվող նպատակին, բխեն սահմանադրական արժեքներից, չվնասեն դրանց:
Խնդրի էությունն էլ հենց այն է, որ նշված փաստարկները ճիշտ են և անառարկելի, ինչն արձանագրվել է Սահմանադրական խորհրդի կողմից, սակայն դրանք որևէ աղերս չունեն ընդունված օրենքի ‹‹հակասահմանադրականության›› հետ: Դիմումի հեղինակները շրջանցել են մի շարք էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ, որոնց վրա անհասկանալիորեն ‹‹աչք է փակել›› նաև Սահմանադրական խորհուրդը:
- Իսկ ի՞նչ հանգամանքներ նկատի ունեք:
- Մարդու իրավունքների և ազատությունների 1789թ. ֆրանսիական հռչակագրի նախաբանում միանգամայն դիպուկ ու հստակ ամրագրված է. ‹‹... մարդու իրավունքները հաշվի չառնելը, դրանց անտեսումը կամ արհամարհումը միակ պատճառն է հասարակական դժբախտությունների ու կառավարությունների այլասերման››: Հռչակագրի 2-րդ հոդվածն արդեն նվիրված է մարդու բնական և անօտարելի իրավունքների երաշխավորվածությանը. ‹‹Յուրաքանչյուր քաղաքական միության նպատակը մարդու բնական ու անօտարելի իրավունքների ապահովումն է››: Այսպիսով, երկու դեպքում էլ նկատի է առնվում ‹‹մարդու բնական ու անօտարելի իրավունքների›› ողջ համակարգը, ընդգծվում է դրանց տրամաբանական ներքին կապն ու համալիր բնույթը` դրանցից չառանձնացնելով որևէ մեկը և չհակադրելով մյուսներին, ինչը փորձել են անել դիմումի հեղինակ խորհրդարանականները:
Սահմանադրական իրավունքում, այդ թվում` ֆրանսիական, անվիճելի է համարվում հայեցակարգային այն մոտեցումը, ըստ որի, առկա են մարդու ինչպես բացարձակ, այնպես էլ` սահմանափակելի իրավունքներ: Այս տեսանկյունից հիշյալ հռչակագրի 4-րդ հոդվածն անվերապահորեն ու հստակ սահմանում է. ‹‹Ազատությունը հնարավորություն է անելու այն ամենը, ինչն ուրիշին չի վնասում, այսպիսով յուրաքանչյուր մարդու բնական իրավունքների իրացումն ունի միայն այն սահմանները, որոնք ապահովում են հասարակության մյուս անդամներին օգտվելու նույն իրավունքներից: Այդ սահմանները կարող են սահմանվել միայն օրենքով››: Այս հիմնադրույթը դարձել է արդի սահմանադրական իրավունքի անկյունաքարային արժեքներից մեկը:
Խոսքի ու կարծիքի ազատության սահմանափակման տեսանկյունից այս հիմնարար սկզբունքն իրացվել է հենց հռչակագրի 11-րդ հոդվածում, ինչի մասին փորձել են նշել Սահմանադրական խորհուրդ դիմողները: Սակայն, ցավոք, նրանք փորձել են վերը նշված դրույթը ներկայացնել բովանդակային լուրջ ձևախեղումներով:
Անդրադառնանք դիմումի 1-ին կետի ձևակերպմանն ու փորձենք պարզել, թե որքանո՞վ է այն համահունչ հռչակագրի դրույթներին: Դիմումում նշված է. ‹‹Մտքի և կարծիքի ազատ արտահայտումը, ինչպես նշված է 1789 թվականի հռչակագրի 11-րդ հոդվածում, ‹‹մարդու անենաթանկ իրավունքներից մեկն է››, և հենց դրա համար յուրաքանչյուրը կարող է ‹‹խոսել, գրել և հրատարակել ազատ, բացառությամբ այդ ազատության չարաշահման` օրենքով նախատեսված դեպքերում››: Այս պատճառաբանությունն է դարձել դիմողների հետագա ողջ փաստարկների հիմքը, ու նաև այս մեկնաբանությամբ է այն վերարտադրվել սահմանադրական խորհրդի եզրահանգման մեջ:
Անդրադառնանք նաև հռչակագրի 11-րդ հոդվածին. ‹‹Մտքի ու կարծիքի արտահայտման միջոցով ազատ հաղորդակցվելը հանդիսանում է մարդու ամենաթանկ իրավունքներից մեկը, ուստի յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է ազատ խոսել, գրել ու տպագրել` կրելով պատասխանատվություն այդ ազատության չարաշահման համար` օրենքով սահմանված կարգով››: Այս հոդվածում հռչակագիրը, հատուկ կարևորելով խոսքի ու արտահայտվելու ազատության իրավունքը, միաժամանակ առաջ է քաշում դրա չարաշահման համար պատասխանատվության անխուսափելիությունը: Ի դեպ, նման պատասխանատվության հանգամանքը հռչակագրում շեշտվում է միայն 11-րդ հոդվածով ամրագրված իրավունքների առնչությամբ: Այս կարևոր հանգամանքը, եթե դիմողները փորձել են քողարկված ձևով շրջանցել, ապա Սահմանադրական խորհուրդը որոշման 5-րդ կետում մեջբերելով հռչակագրի 11-րդ հոդվածն ամբողջությամբ, ցավոք, եզրահանգումների ժամանակ արդեն բացահայտ անտեսել է խոսքի ու արտահայտվելու ազատության չարաշահման համար օրենքով անհրաժեշտ պատասխանատվություն սահմանելու հանգամանքը, ինչը եղել էր օրենքի հեղինակների հիմնական խնդիրը:
- Վեճի առարկա և հակասահմանադրական համարված օրենքի համաձայն` քրեական պատասխանատվություն էր նախատեսվում նաև այն անձանց համար, ովքեր ‹‹... վիճարկում են կամ վիրավորելու աստիճան նվազեցնում են մեկ կամ մի քանի ցեղասպանության եղելությունը, ինչպես դրանք սահմանված են Քրեական օրենսգրքի 211-1 հոդվածում և որպես այդպիսին ճանաչված են Ֆրանսիայի օրենքով››: Ի՞նչ կարող եք ասել այս կապակցությամբ:
- Այո, խոսքն այստեղ օրենքով ճանաչված եղելության մասին է, որին համարժեք վերաբերմունք է անհրաժեշտ: Եթե Սահմանադրական խորհրդի հարգարժան անդամներն առաջնորդվեին հռչակագրի էությունից բխող այս հայեցակարգով, համարժեքորեն հաշվի առնեին նաև հռչակագրի 4-րդ հոդվածի պահանջները, անխուսափելիորեն կհանգեին այլ հետևության` խոսքի ազատության չարաշահման դեպքում իրավաչափ պատասխանատվություն սահմանելու անհրաժեշտության տեսանկյունից:
Օրենքի հեղինակները բացառապես առաջնորդվել են հռչակագրի 11-րդ հոդվածի պահանջներով և օրենքով պատասխանատվություն են սահմանել խոսքի ազատության չարաշահման համար` նկատի ունենալով, որ ցեղասպանության, որպես մարդկության դեմ կատարված ծանրագույն հանցագործության, օրենքով ճանաչված եղելության վիճարկումը կամ վիրավորելու աստիճան նվազեցումը դրա արդարացման ու նաև անուղղակի խրախուսման փորձ է, ինչն անհարիր է ֆրանսիական իրավունքի մշակույթի հիմնարար սկզբունքներին և մեծ վտանգ է ներկայացնում ներկա ու ապագա սերունդների համար:
Պետք է նկատի ունենալ նաև, որ խոսքն ընդունված և իրավական ուժ ունեցող օրենքի մասին է, և որևէ դատական ատյան իրավասու չէ կամայականորեն գնահատել դրա իրավաչափությունը և իր գնահատականները դնել իր կողմից ընդունվելիք որոշման հիմքում:
- Այնուամենայնիվ, Սահմանադրական խորհուրդը հանգեց տրամագծորեն հակառակ եզրակացության…
- Ցավոք, խորհուրդը ստեղծեց վտանգավոր իրավական նախադեպ: Ստվեր գցեց նաև հռչակագրի նորմերի սահմանադրաիրավական բովանդակության վրա: Իրավունքի ցանկացած չարաշահում վտանգում է այլոց իրավունքները: Տվյալ պարագայում ոտնձգություն է կատարվել մարդկության դեմ կատարված ոճրագործության զոհ դարձած բազմամիլիոն մարդկանց ու նրանց սերունդների իրավունքների հանդեպ: Նրանց իրավունքների հանդեպ, ովքեր այսօր չեն ցանկանում մարդատյացության զոհ դառնալ կամ հանդուրժել իրենց հանրային կյանքում այդպիսի մտայնության գոյության իրավունքը: Նման հարցերի անդրադառնալիս, երբեք չպետք է մոռանալ հռչակագրի նախաբանի ելակետային դրույթը. ‹‹... մարդու իրավունքները հաշվի չառնելը, դրանց անտեսումը կամ արհամարհումը միակ պատճառն է հասարակական դժբախտությունների և կառավարությունների այլասերման››:

“К сожалению, Конституционный Совет Франции создал опасный правовой прецедент” - Геворг Даниэлян об отрицании геноцидов 04/24/2013   21:07  |  Интервью
Конституционный Совет Франции, как уже известно, своим решением от 28 февраля 2012г. счел, что установление уголовной ответственности для отрицания геноцидов является антиконституционным посягательством на свободу слова и волеизъявление.. В связи с этим мы решили побеседовать с советником Конституционного суда, председателем “Центра конституционного права”, доктором юридических наук, профессором Геворгом Даниэляном.
-К какому заключению Вы пришли, изучив решение Конституционного Совета Франции?
-Это решение всего лишь двухстраничный документ, состоящий из шести пунктов, 5 из коих представляют собой сугубо описание обстоятельств дела и только в 6-м пункте без равноценного анализа и основательных правовых позиций представлено заключение Совета, где говорится о том, что определение уголовной ответственности в случае отрицания геноцидов является антиконституционным посягательством на свободу слова и выражения. Причем, за основание было принято то, что принятие парламентом закона нормативного значения неправомерно ограничилo свободу слова и волеизъявления.
Что касается содержательной стороны вышеупомянутого решения, то отметим, что парламентарии, оспаривающие конституционность, в заявлении, поданном в Конституционный совет, представили ряд аргументов, при тщательном изучении каждого из которых, становится очевидно, что они беспочвенны по правовым критериям, носят односторонний и безосновательно политизированный характер, заключают в себе опасное прецедентное значение и отступление от непреходящих демократических ценностей.
Делая акцент на том, что свободное волеизъявление является одним из драгоценнейших прав человека, которое закреплено в 11-й статье французской декларации 1789г. по правам и свободам человека и является важным условием демократии, они в то же время подчеркнули, что ограничения свободы должны быть необходимы и адекватны преследуемой цели и исходить из конституционных ценностей, не нанося им ущерб.
Суть проблемы заключается в том, что представленные аргументы правдивы и безусловны, что констатировано Конституционным советом, однако они никоим образом не связаны с антиконституционностью принятого закона. Авторы заявления не учли ряд существенных обстоятельств, на которые непонятным образом “закрыл глаза” также Конституционный совет.
Какие обстоятельства Вы имеете в виду?
В предисловии французской декларации 1789г. по правам и свободам человека четко закреплено: “...игнорирование прав человека, пренебрежение ими является единственной причиной общественных бед и вырождения правительств”. Вторая же статья декларации посвящена принципу гарантированности естественных и неотчуждаемых прав человека: “Цель любого политического союза – обеспечение естественных и неотчуждаемых прав человека”. Таким образом, в обоих случаях учитывается вся система “естественных и неотчуждаемых прав человека”, подчеркивается их внутренняя логическая связь и комплексный характер, не выделяя ни одно из них и не противопоставляя их другим, что собственно пытались сделать парламентарии - авторы заявления.
В конституционном праве, в том числе, и французском, считается неоспоримым такой концептуальный подход, согласно которому существуют как абсолютные, так и ограниченные права человека. В этом аспекте 4-ая статья вышеупомянутой декларации безоговорочно и четко определяет: “Свобода – это возможность делать все то, что не вредит другим”. Таким образом, “реализация естественных прав каждого человека имеет только те ограничения, которые дают возможность другим членам общества пользоваться теми же правами. Эти ограничения могут устанавливаться только законом”. Этот постулат стал одной из краеугольных ценностей современного конституционного права.
С точки зрения ограничения свободы слова и мнения этот основополагающий принцип был реализован в 11-ой статье декларации, на что пытались указать обратившиеся в Конституционный совет заявители. Однако, к сожалению, они пытались представить вышеуказанное положение с существенными содержательными искажениями.
Обратимся к формулировке первого пункта заявления и попытаемся прояснить, в какой мере они созвучны положениям декларации. В заявлении говорится: “Свободное выражение мысли и мнения, как отмечено в 11-ой статье декларации 1789г., “является одним из драгоценнейших прав человека”, и именно поэтому каждый может "говорить, писать и публиковать свободно, за исключением предусмотренных законом случаев злоупотребления этой свободой". Эта мотивировка стала основой всех последующих аргументов заявителей, к тому же, в такой интерпретации она была воспроизведена в заключении Конституционного совета.
Обратимся также к 11-й статье декларации: «Свободная коммуникация посредством выражения мысли и мнения является одним из драгоценнейших прав человека, посему каждый гражданин может свободно говорить, писать и публиковаться, неся ответственность за злоупотребление этой свободой в порядке, установленном законом”. В этой статье декларация, особо подчеркивая важность права свободы слова и волеизъявления, в то же время постулирует неизбежность ответственности за его злоупотребление. Кстати, такая ответственность в декларации акцентируется только в связи с правами, закрепленными в 11-й статье декларации. Если заявители пытались обойти столь важное обстоятельство, то Конституционный совет в 5-м пункте своего решения, приводя полный текст 11-й статьи декларации, к сожалению, при выводе заключения очевидным образом игнорировал обстоятельство установления в соответствии с законом необходимой ответственности за злоупотребление свободой слова и волеизъявления, что являлось основной проблемой авторов закона.
-Согласно закону, ставшему предметом спора и признанному антиконституцонным, уголовная ответственность предусматривалась для тех лиц, которые… оспаривают или умаляют до степени, оскорбляющей достоинство, факт одного или нескольких геноцидов, как это установлено ст. 211-1 Уголовного кодекса и который, как таковой, признан французским законом. Что Вы можете сказать по этому поводу?
Да, действительно, здесь речь идет о признанном законом факте. Если бы досточтимые члены Конституционного совета руководствовались этой концепцией, вытекающей из самой сути декларации, равноценно учли бы также требования 4-й статьи декларации, то неизбежно пришли бы к иному выводу -с точки зрения необходимости установления правомерной ответственности в случае злоупотребления свободой слова.
Авторы закона руководствовались исключительно требованиями 11-й статьи декларации и по закону и согласно требованиям установили ответственность за злоупотребление свободой слова, с учетом того, что оспаривание факта геноцида как признанного законом тягчайшего преступления против человечества, либо умаление его значимости до степени, оскорбляющего достоинство, является попыткой его оправдания и косвенного поощрения, что идет вразрез с основополагающими принципами культуры французского права и таит в себе серьезную угрозу для грядущих поколений.
Следует также не сбрасывать со счетов тот факт, что речь идет о принятом и обладающем правовой силой законе, и ни одна судебная инстанция не правомочна произвольно оценивать его правомерность и ставить свои оценки в основу принимаемых решений.
Конституционный совет пришел к диаметрально противоположному выводу…
-К сожалению, Совет создал опасный правовой прецедент. Была брошена тень также на конституционно-правовое содержание норм декларации. Любое злоупотребление права ставит под угрозу права других. В данном конкретном случае было совершено посягательство на права миллионов людей и их потомков, ставших жертвами преступлений против человечества, посягательство на права тех, кто сегодня не желает становиться жертвами ксенофобии или терпеть право существования в своей общественной жизни подобных умонастроений. Затрагивая такого рода вопросы, никогда не стоит предавать забвению исходное положение предисловия декларации: “…игнорирование прав человека, пренебрежение ими является единственной причиной общественных бед и вырождения правительств”.