Վարդան Ղուկասյանին հարցաքննել են ու ազատ արձակել 04/24/2013   12:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ կեսգիշերին մոտ Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն ազատ է արձակվել Ոստիկանության քաղաքային բաժնից: Շիրակի մարզի դատախազ Կարեն Շահբազյանը «Փաստինֆո»-ի հետ հեռախոսազրույցում հաստատեց այս տեղեկությունը` հավելելով, որ ոչ միայն Վարդան Ղուկասյանը, այլև շատ ուրիշներ բերման են ենթարկվել ոստիկանություն, հարցաքննվել և ազատ արձակվել:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր, ապրիլի 23-ին՝ ժամը 13.00-ի սահմաններում, Գյումրիի բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Գյումրիի բաժնում ահազանգ էր ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Շիրակացի 54բ շենքի մոտից հրազենային վնասվածքներով իրենց մոտ են տեղափոխվել Հարություն Խաչատրյանը և Արտյոմ Կարապետյանը: Վերջինս հիվանդանոցում մահացել էր:
Դեպքի առթիվ ոստիկանությունում քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (Սպանությունը, որը կատարվել է շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով) և 235 հոդվածի 1-ին մասով (Ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը)։ Դեպքի վայրի զննության ընթացքում հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, ինքնաձիգի 4 պարկուճ, «Մակարով» ատրճանակի 3 պարկուճ և 1 կրակված գնդակ:
Երեկ Բագրատաշենի սահմանային կետից բերման էր ենթարկվել նաեւ Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդի Կոլյա Ղուկասյանը։ Նախնական տեղեկություներով, Գյուրիում հնչած կրակոցները Կ.Ղուկասյանի եւ Հարություն Խաչատրյանի որդու միջեւ ամիսներ առաջ տեղի ունեցած ընդհարման շարունակությունն է:

Экс-мэра Гюмри допросили и отпустили 04/24/2013   12:52  |  Лента новостей
Вчера в полночь бывший градоначальник Гюмри Вардан Гукасян был освобожден из городского отдела Полиции. Об этом в телефонной беседе с корреспондентом “Фактинфо”сообщил прокурор Ширакской области Карен Шахбазян. Он отметил, что не только Вардан Гукасян, но еще ряд лиц были подвергнуты приводу в полицейское отделение. По завершении допроса их отпустили.
Как уже ранее сообщало агентство, 23 апреля в районе 13.00 из медцентра Гюмри в Гюмрийское отделение полиции поступило сообщение о том, что к ним с огнестрельными ранениями доставлены Арутюн Хачатрян и Артем Карапетян. Последний скончался в больнице. Инцидент произошел возле здания, расположенного по адресу г. Гюмри ул. Ширакаци 54б.
В следственном отделе Полиции Ширакской области по данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п .6 ч. 2 ст. 104 Уголовного кодекса РА. (Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей) и ч.1 ст.235 УК Армении (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств). В ходе осмотра места происшествия были обнаружены кровоподобные следы, 4 гильзы от автомата, 3 гильзы от пистолета “Макаров” и одна стреляная пуля.
В кармане куртки госпитализированного Арутюна Хачатряна был найден и изъят один пантронташ,набитый семью патронами.
Ранее по подозрению в совершении преступления из КПП Баграташена в отделение полиции Гюмри был подвергнут приводу Коля Гукасян .По предварительным данным, раздавшиеся сегодня выстрелы есть не что иное как продолжение конфликта, вспыхнувшего несколько месяцев назад между К. Гукасяном и сыном Арутюна Хачатряна.