Վ.Օսկանյան. Հայ ժողովուրդը նույնիսկ նվազագույն հատուցումը դեռևս չի ստացել 04/24/2013   14:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախկին ԱԳ նախարար, ԲՀԿ անդամ Վարդան Օսկանյանն այսօր Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելությունից հետո իր ֆեսյբուքում էջում կիսվել է իր մտորումներով:
Վ. Օսկանյանի խոսքով՝ Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ «հայ ժողովուրդը նույնիսկ նվազագույն հատուցումը դեռևս չի ստացել՝ ոչ միայն Թուրքիայի, այլև առհասարակ մարդկության կողմից: Կասեի անգամ հակառակը՝ Թուրքիայի ժխտողականությունը, Հայաստանի շրջափակումը և միջազգային հանրության անտարբերությունը կարծեք թե 1915 թվականի իրադարձությունների շարունակությունը լինեն: 100-ը, ամեն պարագայում, խորհրդանշական թիվ է, բայց նաև բացարձակ հիշեցում է, որ Ցեղասպանության հիշողություններ ունեցող վերապրողներ արդեն չկան»:
Վ.Օսկանյանի հաջորդ մտորումն առնչվում է Սիրիայից արտագաղթած հայերին: «Նրանք Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած, Սիրիայի անապատներում քայլած և Հալեպում ապաստան գտած վերապրողների այն սերունդն են, որը երկրորդ անգամ տեղահան է լինում մի հակամարտության արդյունքում, որի գլխավոր բորբոքողներից մեկը կրկին Թուրքիան է: Համենայն դեպս, նման ողբերգության պայմաններում ինչպիսի բախտավորություն է, երբ այդ մարդիկ անվտանգ գտնվում են իրենց հայրենիքում և այս օրն իրենց ցեղասպանված նախնիներին հարգանքի տուրք են մատուցում մայր հողի վրա»:
Գալով Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին՝ Վ.Օսկանյանը գրում է. «արդեն ժամանակն է, նույնիսկ ուշացել ենք, որ Ցեղասպանության ճանաչումը պահելով մեր տեսադաշտում՝ մեր գլխավոր թիրախը դարձնենք դրա հետևանքների վերացումը: Դա նշանակում է պահանջատեր լինել մեր իրավունքներին, նյութական, հոգևոր, մտավոր և բարոյական կորուստներին:
Իհարկե, խնդիրը այսպիսի հարթության վրա դնելը հայ ժողովրդի կողմից նետված լրջագույն մարտահրավեր է: Սա չի կարող զուտ հայտարարությունների տիրույթում մնալ, այլ ենթադրում է այդ նպատակի հետևողական և գործնական իրագործում»:
Խնդրի լուծման համար նախկին արտգործնախարարն իր ֆեյսբուքյան գրառման մեջ 3 նախապայման է առաջադրում. «1.Ուժեղ, միասնական, ժողովրդավար և արդար Հայաստան, 2. Կազմակերպված Սփյուռք, որը հավատում և վստահում է առաջին հերթին Հայաստան պետությանը, պատրաստ է համագործակցության և բոլոր հնարավոր ռեսուրսները ներդնելու և 3. Խնդրի քաղաքական, դիվանագիտական և իրավական այնպիսի ձևակերպում, որը հնարավորություն կտա ապահովել միջազգային առավել լայն շրջանակների համակրանքն ու ներգրավվածությունը»:

Вардан Осканян в Facebook поделился своими соображениями о Геноциде армян 04/24/2013   15:35  |  Лента новостей
Бывший глава МИД Армении, член ППА Вардан Осканян сегодня после посещения Мемориала памяти жертв Геноцида армян поделился некоторыми соображениями о трагедии на своей страничке в соцсети Facebook.
По словам, В. Осканяна, в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян, армянский народ не получил даже минимальной компенсации, не только от Турции, но и всего человечества. Как раз наоборот, отрицание Турции, блокада Армении и индифферентное отношение международного сообщества, казалось бы, не что иное, как продолжение событий 1915 года. В любом случае, 100 - символическое число, но также напоминание о том, что очевидцев тех событий уже нет.
Вторая мысль Осканяна касается сотни тысяч наших соотечественников, иммигрировавших в Армению из Сирии. Они являются потомками переживших Геноцид, прошедших через пустыни Сирии и нашедших пристанище в Алеппо. Они уже во второй раз вынуждены покинуть свои дома из-за конфликта, одним из главных разжигателей которого вновь является Турция. Тем не менее, в подобной ситуации им повезло, повезло что они находятся в безопасности у себя на Родине и в этот день поминают своих предков на родной земле.
В. Осканян также пишет: “Наступило время (Мы даже запоздали), чтобы, добиваясь признания Геноцида, мы наметили в качестве главной цели ликвидацию его последствий. Это означает, что мы должны потребовать восстановления наших попранных прав и компенсации за материальные, духовные, интеллектуальные и моральные потери.
Конечно, ставить вопрос в этой плоскости – серьезный вызов, брошенный армянским народом. Это не может оставаться лишь в виде заявлений, а предполагает последовательную и практическую реализацию намеченной цели.
Экс-глава МИД Армении предлагает три предусловия:
1. Сильная, единая, демократическая и справедливая Армения.
2. Организованная диаспора, которая, в первую очередь, верит и доверяет армянскому государству, которая готова к сотрудничеству и инвестированию всевозможных ресурсов.
3. Такая политическая, дипломатическая и правовая формулировка вопроса, которая позволит заручиться симпатией широких международных кругов и обеспечить их вовлеченность в процесс”.