Հայոց Կաթողիկոսները Թուրքիայից պահանջում են 04/24/2013   10:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ն ապրիլի 24-ին հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որով Թուրքիայից պահանջում են վերադարձնել բռնագրավված հայկական եկեղեցիներն ու եկեղեցապատկան կալվածքները:
Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգի տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«2015 թ. հայ ժողովուրդը Հայաստանի Հանրապետությունում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում և ի սփյուռս աշխարհի նշելու է 100-րդ տարելիցը Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության:
1915 թ. ցեղասպանությանը զոհ գնացին ավելի քան մեկուկես միլիոն հայեր, աքսորի ճանապարհներին վերապրած հայերը ապաստան գտան Արևելյան Հայաստանում` ներկայիս Հայաստանի Հանրապետությունում, Սիրիայում, Լիբանանում, արաբական այլ երկրներում ու աշխարհի տարբեր պետություններում:
Անհատական սեփական կալվածքների հետ Օսմանյան կայսրության ենթակայության ներքո գտնվող Արևմտյան Հայաստանում և Կիլիկիայում, ինչպես և Թուրքիայի այլ շրջաններում ապրող հայությունը կորցրեց նաև եկեղեցապատկան կալվածքներ` եկեղեցիներ, սրբատեղիներ, վանքեր, կրոնական, կրթական ու բարեսիրական կենտրոններ, մշակութային ու կրոնական մեծ արժեք ունեցող իրեր` խաչքարեր, ձեռագրեր, սրբանկարներ և այլն: Ցեղասպանության ենթարկված ու բռնի միջոցներով տեղահանված հայ ժողովրդին պատկանող բոլոր կալվածքները սեփականացվեցին Թուրքիո պետության կողմից` «լքյալ կալվածքներ» անվան տակ:
Ցեղասպանությունից 98 տարիներ անց Թուրքիո ներկա պետությունը` որպես իրավահաջորդը Օսմանյան կայսրության, ոչ միայն մերժում է իր նախորդների ծրագրած ու իրագործած ցեղասպանությունը, այլև շարունակում է իր հակահայ քաղաքականությունը` բռնագրավված պահելով հայ ժողովրդի կրոնական ու մշակութային արժեքները` եկեղեցապատկան կալվածքներն ու իրերը:
Հետևաբար, կոչ ենք ուղղում Թուրքիո պետությանը և պահանջում.
1) Ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
2) Ամբողջապես հատուցել հայ ժողովրդի կրած կորուստների և մարդկային ու ազգային ոտնահարված իրավունքների դիմաց
3) Անհապաղ վերադարձնել հայ ժողովրդին` որպես իրավատիրոջ, հայկական եկեղեցիները, վանքերը, եկեղեցապատկան կալվածքները և հոգևոր-մշակութային արժեքները:
Աղոթքով հիշելով Հայոց ցեղասպանության զոհերին` դատապարտում ենք ամեն բռնարարք` ուղղված աստվածապարգև կյանքի, մարդու արժանապատվության և մարդկության խաղաղ համակեցության դեմ, քանզի «Աստված խռովության Աստված չէ, այլ` խաղաղության» (Ա Կորնթ. 14.33), որ մարդկանց կոչել է սիրո, համերաշխության և գործակցության:
Երախտագիտությամբ ենք հիշում բոլոր ժողովուրդներին ու պետություններին, որոնք Ցեղասպանության օրերին ապաստան տվեցին տեղահանված հայերին և հոգատարություն ու եղբայրական սեր ցուցաբերեցին հայրենազրկված ու տարագրված հայերի հանդեպ:
Հայ ժողովուրդը հավետ երախտագետ է լինելու նաև այն բոլոր պետություններին, որոնք մարդասիրության և արդարության սկզբունքներով առաջնորդված` դատապարտել և պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց Ցեղասպանությունը:
Հայոց Ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին մեր բոլոր կարելիությունները ի գործ պիտի դնենք` միասնաբար իրականացնելու հայ ժողովրդի պահանջները` հանուն արդարության և հայության իրավունքների պաշտպանության»:

Гарегин Второй и Арам Первый требуют от Турции вернуть армянские церкви 04/24/2013 11:07 | Актуальная тема
Католикос всех армян Гарегин Второй и католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый выступили с совместным заявлением, в котором содержится призыв вернуть армянские церкви и церковное имущество.
В заявлении католикосов, в частности, говорится:
“В 2015 году армянский народ в Армении, Нагорном Карабахе и диаспоре будет отмечать 100-летнюю годовщину Геноцида армян в Османской Турции. Геноцид 1915 года унес жизни более 1,5 млн армян. Многие из них нашли убежище в Восточной Армении, ныне Республика Армения, а также в Сирии, Ливане, других странах мира.
Армяне, проживающие в Западной Армении и Киликии, находящимися в подчинении Османской империи, а также в других районах Турции, лишились не только своего крова и скарба, но и церковного имущества: церкви, монастыри, религиозные, образовательные и гуманитарные центры, предметы, представляющие собой культурную и религиозную ценность – хачкары, иконы, рукописи и т.д. Все имущество армян, подвергнувшихся геноциду и насильно депортированных, Турецкое государство объявило своей собственностью как «оставленное имущество».
Спустя почти век после Геноцида, современное Турецкое государство, как правопреемник Османской империи, не только отрицает спланированный и осуществленный Геноцид против наших предков, но и продолжает свою антиармянскую политику, удерживая в конфискации армянские культурные и религиозные ценности – церкви и церковную утварь.
Мы призываем и требуем от Турецкого государства
1)признать Геноцид армян
2)полностью компенсировать потери армянского народа, попранное человеческое и национальное право.
3)немедленно вернуть армянскому народу как правопреемнику армянские церкви, монастыри, церковное имущество и духовно-культурные ценности.
Поминая молитвой жертв Геноцида армян, мы осуждаем всякое насилие, направленное на богоданную жизнь, человеческое достоинство и мирное сосуществование.
С благодарностью вспоминаем все народы и государства, которые в дни Геноцида предоставили убежище армянам, подвергшимся депортации, и проявили заботу и братскую любовь к ним.
Армянский народ всегда будет благодарен всем тем государствам, которые руководствуясь принципами гуманности и справедливости, осудили и официально признали факт Геноцида армян.
В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян мы должны приложить все усилия и сделать все возможное для выполнения требований армянского народа - во имя справедливости и защиты прав армян мира”.