Բակո Սահակյան. Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է ի վերջո լսի մեր ձայնը 04/24/2013 11:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի ուղերձը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ.
Ամեն տարի այս օրը համայն հայությունն աշխարհի բոլոր ծայրերում իր հարգանքի տուրքն է մատուցում 1915 թվականի ցեղասպանության մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին: Մեկ անգամ եւս իր ձայնն է բարձրացում ընդդեմ բռնության ու կոտորածի, չարի ու ոճրագործության: Իր ձայնն է բարձրացնում` հանուն պատմական արդարության հաղթանակի եւ հանուն հետագա ցեղասպանությունների բացառման:
Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է ի վերջո լսի մեր ձայնը, որը կոչ է` ի պաշտպանություն ազգային ու համամարդկային արժեքների պահպանման ու զարգացման, լսի ու դատապարտի Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված այդ հրեշագործությունը:
Հայ ժողովուրդն ունի շատ բարեկամներ, ովքեր սատար են եղել մեզ թե այն օրհասական պահին` օթեւան տալով մազապուրծ հայերին, թե այսօր` կանգնելով մեր կողքին եւ մեզ հետ միասին պաշտպանելով մեր պահանջատիրությունը: Մենք հիշում ենք բոլորին եւ երախտապարտ ենք խորապես:
Օր օրի զորացնելով հայոց անկախ պետականությունն ու Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությունը` մենք հաստատուն ու աներեր քայլերով գնում ենք դեպի ապահով ու անվտանգ ապագա՝ սերունդների համար կերտելով ուժեղ ու զարգացած հայրենիք: Սա է մեր պատասխանը բոլոր արհավիրքներին, սա է բոլոր զոհերի հիշատակը վառ պահելու միակ ուղին»:

Бако Саакян: “Прогрессивное человечество должно, наконец, услышать наш голос” 04/24/2013 11:41 | Лента новостей
Президент НКР Бако Саакян направил послание в связи с 98-ой годовщиной Геноцида армян в Османской Турции.
Каждый год в этот день армяне во всех уголках мира отдают дань уважения памяти полутора миллионов невинных жертв Геноцида 1915 года. В очередной раз они выступают против насилия, резни и зла и злодеяний во имя торжества исторической справедливости и предотвращения новых геноцидов.
Прогрессивное человечество должно, наконец, услышать наш голос, наш призыв в защиту сохранения и развития национальных и общечеловеческих ценностей и осудить это чудовищное преступление, осуществленное Османской Турцией.
У армянского народа очень много друзей, которые протянули руку помощи в тот роковой час, предоставив кров спасшимся от рук османских палачей армянам. Сегодня они вместе с нами отстаивают наши требования. Мы помним их всех и глубоко признательны им.
С каждым днем укрепляя независимую армянскую государственность и триединство Армения-Арцах-Диаспора, мы гордо и уверенно строим обеспеченное и безопасное будущее для нашей Родины и будущих поколений. Это наш ответ на все обрушившиеся нас невзгоды и лишения. Это единственный способ сохранить память обо всех жертвах”.