Վալերի Բուայեն հայերի հետ միասին կոգեկոչի Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը 04/23/2013   16:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 23-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամները հանդիպեցին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Վալերի Բուայեի հետ, ով նաև Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի հեղինակն է:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը, բարձր գնահատելով երկու երկրների միջև առկա բազմակողմ հարաբերությունները, շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորին՝ նշելով, որ ուրախությամբ հյուրընկալում են մի անձնավորության, որն իր մոտեցումներով և գործունեությամբ ցույց է տվել, թե ինչ վերաբերմունք ունի Ֆրանսիան Հայաստանի նկատմամբ:
Վալերի Բուայեն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել խորհրդարանի իր գործընկերներին ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ երկրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, և իր համար Հայաստանն արդեն հարազատ ընտանիք է: Նա նշել է, որ եկել է Երևան՝ հայերի հետ միասին ոգեկոչելու Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը:
Պատգամավոր Բուայեն նաև տեղեկացրել է, որ Ֆրանսիայում ստեղծել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամական խումբ, որի գործունեությանը մասնակցում են նաև Ֆրանսիայի նախկին պատգամավորներ: Նա հույս է հայտնել, որ ԼՂՀ-ի հետ բարեկամությունն արդյունավետ կլինի և կնպաստի այլ ոլորտներում գործակցության ամրապնդմանը:
Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Մհեր Շահգելդյանը, Մարգարիտ Եսայանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, Կարինե Աճեմյանը, Մնացական Մնացականյանը ողջունել են ֆրանսիացի պատգամավորի այցը Հայաստան ապրիլի 24-ի նախաշեմին և շնորհակալություն հայտնել նրան կատարած աշխատանքի, ինչպես նաև հայանպաստ գործունեության համար: Հայ պատգամավորները նաև վերահաստատել են, որ անելու են ամեն բան՝ երկու երկրների միջև առկա բարեկամությունն էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ:
Վալերի Բուայեն ցավով նշել է, որ չնայած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը կրկին մերժվել է, սակայն Եվրախորհրդարանի պատգամավորների հետ միասին կստեղծեն մեկ այլ շրջանակ և իրենց ջանքերը կուղղեն հարցը կրկին բարձրացնելուն:
Հանդիպման ավարտին Արա Բաբլոյանի և Մարգարիտ Եսայանի առաջարկով հյուրին ներկայացվել է հայ երիտասարդ կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Իրադյանի ծրագրի նախագիծը՝ նվիրված Փարիզի Աստվածամոր տաճարի կառուցման 850-ամյակին: Ներկայացվել է նաև ծրագրի վերաբերյալ 15 րոպե տևողությամբ վավերագրական ֆիլմ:

Автор законопроекта о криминализации отрицания Геноцида Валери Буайе находится с визитом в Армении 04/23/2013   18:41  |  Лента новостей
23 апреля, члены группы дружбы Армения – Франция встретились с депутатом Национального Собрания Франции, членом группы дружбы Франция – Армения Валери Буайе, которая является также автором законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Руководитель группы дружбы Армения – Франция А.Баблоян, высоко оценив существующие между двумя странами разносторонние отношения, выразил благодарность парламентарию, отметив, что он с радостью принимает человека, продемонстрировавшего своими подходами и деятельностью отношение Франции к Армении. Об этом “Фактинфо”сообщаили в пресс-службе парламента Армении.
Валери Буайе, в свою очередь поблагодарила своих коллег за теплый прием, отметив, что это уже ее второй визит в Армению, и для нее Армения стала родным очагом. Она подчеркнула, что прибыла в Ереван для того, чтобы вместе с армянами почтить память жертв Геноцида армян.
Валери Буайе сообщила также, что во Франции создана группа дружбы с Нагорно-Карабахской Республикой (НКР). В ее работе участвуют также бывшие французские парламентарии. Она выразила надежду, что дружба с НКР будет эффективной и поспособствует укреплению сотрудничества и в других сферах.
Визит Валери Буайе в Армению в преддверии 98-ой годовщины Геноцида армян приветствовали также члены группы дружбы Армения – Франция Наира Зограбян, Мгер Шахгельдян, Маргарит Есаян, Хачатур Кокобелян, Карине Аджемян, Мнацакан Мнацаканян. Армянские парламентарии вновь подтвердили, что сделают все возможное для еще большего углубления дружбы между двумя странами.
Валери Буайе с сожалением отметила, что законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян вновь был отклонен. Однако она отметила, что они совместно с депутатами Европарламента приложат все усилия, чтобы вопрос был вновь затронут.
По предложению Ара Баблояна и Маргарит Есаян гостье представили проект программы молодого армянского композитора Александра Ирадяна, посвященной 850–летию основания собора Парижской богоматери. Валери Буайе посмотрела также 15-минутный долументальный фильм о программе.