Պ.Հայրիկյանի մահափորձի գործն արդեն դատարանում է 04/23/2013 16:16 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ԱԱԾ քննչական վարչությունում ավարտվել է ՀՀ Նախագահի նախկին թեկնածու, ԱԻՄ կուսակցության առաջնորդ Պ.Հայրիկյանի քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով նրան սպանելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն` 2013թ. փետրվարի 18-ի ընտրություններում որպես ՀՀ Նախագահի թեկնածու գրանցված Վ.Սեդրակյանը 2013թ. հունվարի սկզբներին Ս.Հարությունյանին և Խ.Պողոսյանին պատվիրել է ԱԻՄ կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Նախագահի մեկ այլ թեկնածու Պ.Հայրիկյանի սպանությունը` նրա քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով:
Զենք ձեռք բերելու համար Վ.Սեդրակյանը Ս.Հարությունյանին և Խ.Պողոսյանին գումար է տվել, որը նրանք կիսել են միմյանց միջև, իսկ հանցագործությունն իրականացնելու համար օգտագործել Խ.Պողոսյանի կողմից ապօրինի ձեռք բերված և պահված 7,62մմ տրամաչափի «Նագան» տեսակի թմբուկավոր ատրճանակը:
Ըստ պայմանավորվածության` սպանությունն անմիջականորեն պետք է իրականացներ Խ.Պողոսյանը, իսկ Ս.Հարությունյանը` նրան սպասեր ավտոմեքենայում:
2013թ. հունվարի 31-ին` ժամը 23:20-ի սահմաններում, Պ.Հայրիկյանի տան շքամուտքի մոտ, Խ.Պողոսյանը երկու անգամ կրակել է Պ.Հայրիկյանի կրծքավանդակին և դիմել փախուստի` չկարողանալով հանցագործությունն ավարտին հասցնել` իր կամքից անկախ պատճառներով:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Վ.Սեդրակյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-305-րդ հոդվածով (Պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձը կազմակերպել), Խ.Պողոսյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով (Պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձ) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով` (Ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելը, պահելը և իրացնելը), իսկ Ս.Հարությունյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով (Պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձ):
Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

Дело о покушении на экс-кандидата в президенты Паруйра Айрикяна направлено в суд 04/23/2013   18:28  |  Актуальная тема
Специальная следственная служба завершила предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту организации покушения на экс-кандидата в президенты, председателя Объединения “Национальное самоопределение” П. Айрикяна с целью прекращения политической деятельности последнего. Прокурор, осуществляющий процессуальное руководство по делу, подтвердил обвинительное заключение.
На основании полученных в ходе досудебного производства данных, В. Седракян, зарегистрированный в качестве кандидата в президенты на выборах 18 феврале сего года, в начале января 2013г. заказал С. Арутюняну и Х. Погосяну убийство председателя ОНС П. Айрикяна с целью приостановления его деятельности.
Для приобретения оружия Седракян дал С. Арутюняну и Х. Погосяну деньги, которые они поделили между собой, а для осуществления преступного замысла они воспользовались незаконно приобретенным Х. Погосяном револьвером системы “Наган” калибра 7.62 мм.
31 января 2013г. в районе 2320 возле подъезда дома П. Айрикяна Х. Погосян дважды выстрелил в грудь Айрикяну и бросился бежать, не сумев по не зависящим от его воли причинам довести до конца преступление.
На основании добытых доказательств В. Седракяну было предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного ст. 38-34-305 УК РА (“организация покушения на убийство государственного, политического или общественного деятеля с целью прекращения его деятельности”).Х. Погосяну вменяется деяние, предусмотренное 34-305 ИК РА (“попытка убийства государственного, политического или общественного деятеля”) и ч. 1ст. 235 УК РА ( незаконное приобретение, хранение, ношение оружия). С. Арутюнян обвиняется по ст. 34-305 УК РА (“попытка убийства государственного, политического или общественного деятеля”)
Уголовное дело вместе с обвинительным заключением направлено в суд первой инстанции общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш.