Գյումրիի կրակոցները՝ վենդետայի դրսևորում 04/23/2013 17:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Գյումրիում այսօր տեղի ունեցած կրակոցների գործով բերման ենթարկված Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդին՝ Կոլյա Ղուկասյանը, լարված հարաբերություններ է ունեցել Հարություն Խաչատրյանի որդու հետ և հակամարտությանը քաջածանոթ մեր աղբյուրի կարծիքով Գյումրիում գործ ունենք վենդետայի հետ։
Ոստիկանության հաղորդագրության համաձայն, այսօր՝ ժամը 13.00-ի սահմաններում, Գյումրիի բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Գյումրիի բաժնում ահազանգ է ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Շիրակացի 54բ շենքի մոտից հրազենային վնասվածքներով իրենց մոտ են տեղափոխվել Հարություն Խաչատրյանը և Արտյոմ Կարապետյանը: Վերջինս հիվանդանոցում մահացել է: Վերջիններս Գյումրիում առավել հայտնի են համապատասխանաբար Քավոր Հարութ և Շեկո մականուններով եւ համարվում են ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի շրջապատի մարդիկ։
Նախնական տեղեկություններով նշված անձանց ուղղությամբ կրակոցներ են արձակել ՀՀ Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի շրջապատի մարդիկ։
Ոստիկանության օպերատիվ ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով Բագրատաշենի սահմանային անցակետից բերման է ենթարկվել Կոլյա Ղուկասյանը։ Իսկ Գյումրի տանող ճանապարհները ոստիկանությունը վերցրել է հսկողության տակ։
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, ըստ ամենայնի, Քավոր Հարութի և Շեկոյի ուղղությամբ արձակված կրակոցները Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդի Կոլյա Ղուկասյանի նկատմամբ ամիսներ առաջ կատարված հարձակման պատասխանն էր։ Հարձակման հետևանքով Կ.Ղուկասյանը մարմնական վնասվածք էր ստացել գլխի շրջանում և ոստիկանությունում հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի հատկանիշներով, որը կասեցվել էր, քանի որ չէր բացահայտվել կատարողների ինքնությունը։ Թեև Գյումրիում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Կ.Ղուկասյանի վրա հարձակում կատարողների թվում էր նաև Քավոր Հարութի որդին, սակայն նախաքննական մարմնին չէր հաջողվել ձեռք բերել բավարար ապացույցներ, իսկ Կ.Ղուկասյանը հայտարարել էր, թե սառույց է ընկել գլխին։
Ի դեպ, հետաքրքիր է, որ դեռևս ամիսներ առաջ Շիրակի նախկին դատախազ Դավիթ Սարգսյանը կանխատեսել էր հեղինակություն ունեցող այդ երկու անձանց շրջապատի ներկայացուցիչների միջև հարաբերությունների սրումը։ Մեր ունեցած տեղեկություններով դեռևս փետրվար ամսին Դավիթ Սարգսյանը գրություն էր ուղարկել ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության պետ Կարեն Բաբակեխյանին՝ միջոցներ ձեռնարկելու համար։ Քրեական գործերի ուսումնասիրությամբ մարզի դատախազ Դ.Սարգսյանը հանգել էր այն եզրակացության, որ Ղուկասյանի և Գրիգորյանի, նրանց շրջապատող երիտասարդների միջև առաջացել է անբարյացակամ իրավիճակ, որը կարող է ունենալ անկանխատեսելի հետևանքներ՝ կարևորելով կանխարգելիչ միջոցառումների ձեռնարկումը։
Գյումրիում տեղի ունեցած կրակոցների կապակցությամբ ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 -րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (Սպանությունը, որը կատարվել է շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով) և 235 հոդվածի 1-ին մասով (Ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) ։ Նախաքննությունը շարունակվում է:

Раздавшиеся в Гюмри выстрелы были спровоцированы местью 04/23/2013   19:29  |  Лента новостей
Подвергнутый сегодня приводу по делу о выстрелах, раздавшихся в г. Гюмри, Коля Гукасян имел довольно напряженные отношения с сыном Арутюна Хачатряна и, по сведениям достоверного источника, речь здесь скорее всего идет о вендетте.
Напомним, что сегодня 23 апреля в районе 13.00 из медцентра Гюмри в Гюмрийское отделение полиции поступило сообщение о том, что к ним с огнестрельными ранениями доставлены Арутюн Хачатрян и Артем Карапетян. Последний скончался в больнице. Инцидент произошел возле одного из зданий по адресу г. Гюмри ул. Ширакаци 54б. А. Хачатрян и А. Карапетян более известны в Гюмри по кличкам соответственно Крестный Арут и Шеко. Их считают людьми из окружения депутата НС Мартуна Григоряна.
По предварительным данным, в них стреляли сторонники бывшего градоначальника северной столицы Вардана Гукасяна.
В результате предпринятых сотрудниками областного управления полиции Ширака мероприятий, по подозрению в совершении преступления из КПП Баграташена в отделение полиции Гюмри был подвергнут приводу Коля Гукасян, который является племянником бывшего мэра Гюмри Вардана Гукасяна.
По имеющейся у нас информации, по всей видимости, выстрелы,произведенные в Крестного Арута и Шеко, были ответом на нападение, совершенное на племянника Вардана Гукасяна Колю Гукасяна.
Вследствие этого нападения К. Гукасян получил травму головы. В полиции было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст. 113 УК РА, которое было прекращено, так как не была установлена личность преступников. Согласно муссируемым в Гюмри сведениям, в числе нападавших был сын Крестного Арута, однако в процессе расследования не удалось добыть достаточно доказательств. К. Гукасян тогда заявил, что ему на голову упала глыба льда.
Кстати, интересно, что еще пару месяцев назад бывший прокурор Ширакской области Давид Саргсян предугадал возможное обострение отношений между сторонниками Гукасяна и Григоряна. По имеющимся у нас сведениям, еще в феврале Давид Саргсян направил письмо начальнику областного управления Ширакской области Карену Бабакехяну с целью предотвращения нежелательного развития событий.  Прокурор области Д. Саргсян, изучив материалы уголовного дела, пришел к заключению, что сторонники Гукасяна и Григоряна настроены агрессивно друг к другу, что может привести к непредсказуемым последствиям.
В следственном отделе Полиции Ширакской области по факту выстрелов в Гюмри возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного  п .6 ч. 2  ст. 104 Уголовного кодекса РА. (Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей) и ч.1 ст.235 УК Армении (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств).Предварительное расследование продолжается.