Ազգային գրադարանի անվտանգությունն ուժեղացվել է 04/23/2013 12:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային գրադարանի անվտանգությունն ուժեղացվել է, մասնավորապես փոխվել են կողպեքները, տեղադրվել անվտանգության տեսախցիկներ: Այս մասին մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց Ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը:
Այս վերազինումները տեղի են ունեցել այն բանից հետո, երբ բացահայտվեց, որ Ազգային գրադարանում 2010թ.-ի հունիսից մինչև 2011թ.-ի նոյեմբերը պարբերաբար կատարվել են գողություններ, որոնց արդյունքում հանցագործ խմբին հաջողվել էր գրադարանից հափշտակել 150 միավոր 1800-1900թթ հրատարակության, ռուսերեն, մատենագիտական նշանակության արժեքավոր գրքեր:
Հիշեցնենք, որ ոչ միայն Ազգային, այլև ԵՊՀ գրադարաններից կատարված գողությունների համար ձերբակալվել և դատապարտվել են ազգությամբ վրացի Վաժա Ազարիաշվիլին, նրա հանցակիցներ՝ Ազգային գրադարանի շենքի պահպանությունն իրականացնող 2 ոստիկաններ Երվանդ և Դավիթ Ղամբարյանները, ոստիկանության ակադեմիայի ուսանող Վարդան Եղիազարյանը, Կարեն Հովհաննիսյանը և ԵՊՀ Բաժնի վարիչ Հասմիկ Դուրգարյանը, իսկ շենքի պահպանությունն իրականացնող մեկ այլ ոստիկան ՝ Աբգար Հովսեփյանը ծառայության վայրը ինքնակամ լքելու հիմքով դատապարտվել է անփութության համար:
Հանցագործության բացահայտումից և մեղավորներին պատժելուց բացի, քննությունը վարող մարմինը՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը, գրավոր միջնորդություն էր ներկայացրել՝ գրադարանի ղեկավարության ուշադրություն հանցագործության կատարմանը նպաստող հանգամանքների վրա։ Դրանցից առաջինը Ազգային գրադարանի շենքի անվտանգության խնդիրն էր: Գրապահոցներ, որտեղ պահվում են մեծ արժեք ներկայացնող գրքեր պարզվել է կարելի էր մուտք գործել հասարակ բանալու օգնությամբ, ընդ որում, ինչպես ցույց էր տվել քննչական փորձարարությունը, դրանցից մի քանիսով նույնիսկ կարելի էր բացել միաժամանակ մի քանի դռներ: Շենքը ապահովված չի եղել նաև անվտանգության տեսախցիկներով:
«Մեր ուժերով, ինչ-որ բաներ արել ենք, բայց դա վերազինման մեծ և ծախսատար ծրագիր է, նախագիծը կազմել ենք և ներկայացրել քաղաքաշինության նախարարություն»,- նշեց Ազգային գրադարանի տնօրենը:
Քաղաքաշինության նախարարությունն էլ, ինչպես տեղեկացրեց Տիգրան Զարգարյանը, պետք է մրցույթ հայտարարի, և դրանում հաղթող կազմակերպությունն արդեն կյանքի կկոչի Ազգային գրադարանի վերազինման ամբողջական ծրագիրը: Ի դեպ, վերազինումը, տնօրենի խոսքով, ոչ միայն տեսահսկող սարքերով է սահմանափակվելու, այլև հակահրդեհային եւ այլ անվտանգության համակարգերով:
Ինչ վերաբերում է գրադարանի գրապահոցների հեշտությամբ բացվող կողպեքին, դրանց միջուկները գրադարանն արդեն իսկ սեփական միջոցներով ամբողջովին փոխվել է, անգամ որոշ դռների փոխարեն պատեր են շարվել՝ փակելով փողոցից գրապահոցներ տանող նախկին մուտքերը:

Печально известные случаи книгокрадства заставили задуматься об усилении мер безопасности в Национальной библиотеке Армении 04/23/2013   13:22  |  Лента новостей
В Национальной библиотеке Армении усилены меры безопасности. В частности, сменили все дверные замки и установили камеры видеонаблюдения. Об этом в беседе с корреспондентом агентства “Фактинфо” сообщил директор библиотеки Тигран Заргарян.
Решение о переоснащении было принято после того, как выяснилось, что в Национальной библиотеке с июня 2010г. по ноябрь 2011г. периодически имели место кражи, в результате которых преступной группе удалось прибрать к рукам 150 единиц, издание которых датировались 1800-1990гг., а также русские книги библиографического значения.
Напомним, что за кражу книг не только из Национальной библиотеки, но еще и из библиотеки Ереванского государственного университета были арестованы и осуждены грузин Важа Азариашвили, а также его сообщники – полицейские Ерванд и Давид Гамбаряны, отвечающие за охрану здания библиотеки, студент Полицейской академии Вардан Егиазарян, Карен Ованнисян и бывшая заведующая отделением старинной, раритетной и архивной литературы научной библиотеки имени “Саргис и Мари Измиряны” ЕГУ Асмик Дургарян. Еще один полицейский Абгар Овсепян был приговорен за халатность и самовольное оставление место службы.
Специальная следственная служба, которая расследовала и раскрыла это преступление, направила письменное ходатайство руководству библиотеки, обращая его внимание на обстоятельства, способствующие совершению преступления. Первое из них – это отсутствие мер безопасности. В книгохранилище, где хранятся ценные книги, как выяснилось, можно было легко проникнуть с помощью обычного ключа. Причем, как показал следственный эксперимент, некоторые из этих ключей подходили ко многим дверным замкам. Здание не оборудовано также камерами видеонаблюдения.
“Мы, конечно, предприняли кое-что своими силами, однако программа переоснащения – это довольно-таки дорогое удовольствие. Мы составили проект и представили его Министерству градостроительства”,- отметил директор Национальной библиотеки.
Министерство градостроительства, как сообщил Тигран Заргарян, должно объявить тендер и одержавшая в нем победу компания должна претворить в жизнь программу по восстановлению Национальной библиотеки. Кстати, переоснащение, по словам директора, не будет ограничено лишь видеокамерами. Библиотека будет также оборудована противопожарной и другими системами безопасности.