ՊԵԿ-ի նախագահի գործունեության վերաբերյալ վարույթ է հարուցվել 04/22/2013   13:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի ապրիլի 10-ի որոշմամբ, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի դիմումի հիման վրա, հարուցվել է վարույթ` ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու կամ իր պաշտոնական լիազորությունների իրականացման ընթացքում շահերի բախման իրավիճակում գտնվելու վերաբերյալ փաստերը ստուգելու նպատակով:
Միաժամանակ, նույն որոշմամբ հանձնաժողովն առաջարկել է Գագիկ Խաչատրյանին քննարկվող հարցի վերաբերյալ10-օրյա ժամկետում ներկայացնել իր առարկությունները և բացատրությունները: Այս մասին տեղեկացնում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը:
«Հարկ է հիշեցնել, որ 2012 թ. դեկտեմբերի 17-ին ԹԻՀԿ-ը, հիմք ընդունելով «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի 2012 թ. հոկտեմբերի 18-ի համարում (#180/3104/) հրապարակված «Մենքումերոնքով աշխատում են» և «Պայքարի իրական մարտիկը» հոդվածները, դիմում է ներկայացրել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով: Հոդվածներն անդրադառնում են ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի կողմից իրականացվող կամ «վերահսկվող» ձեռնարկատիրական գործունեությանը:
Ըստ թերթի հրապարակման՝ Գագիկ Խաչատրյանին է պատկանում ՀԴՄ կտրոնների թուղթ մատակարարող «Ալեքսերվ» ընկերությունը, որը, հաղթելով այդ ապրանքի մատակարարման մրցույթում, այս տարվա ապրիլ ամսին «Գնումների աջակցման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հետ կնքել է շրջանակային պայմանագիր: Բացի այդ, ըստ թերթի վերոնշված հրապարակումների` պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի անվան հետ են կապվում նաև այլ ընկերություններ, ինչպես օրինակ, «Ապեյրոն» ՍՊԸ-ն (սննդամթերքի ներկրում), «Մեգաֆուդ» ՍՊԸ-ն (սննդամթերքի ներկրում և արտադրություն), «Գալաքսի» սուպերմարկետը, «Մեգա մոթորս» ՍՊԸ-ն («Միցուբիշիի» ներկայացուցիչը ՀՀ-ում), «Սանտա ֆե» սրճարանը, «Գալաքսի» հացի գործարանը, «Մեգա սպորտ» խանութների ցանցը, «Խրոնոգրաֆ» թանկարժեք ժամացույցների խանութ-սրահը, «Չիմեգ» ՍՊԸ-ն, «Յուքոմ» ընկերությունը (արբանյակային հեռարձակում, ֆիքսված հեռախոսակապ, ինտերնետ), «Ամասիայի» կաթի գործարանը, «Ալյանս» մաքսային տերմինալը և այլն»:
ԹԻՀԿ-ը, դիմելով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին, խնդրել էր իր լիազորությունների շրջանակում ստուգել հրապարակումներում նշված փաստերի իսկությունը, պարզել՝ առկա է արդյո՞ք շահերի բախման իրավիճակ կամ նման ռիսկ պաշտոնավարման և միաժամանակ ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու դեպքում, ներդրումները կառավարելիս չեն օգտագործվել արդյո՞ք պաշտոնական դիրքը և լիազորությունները»,-մասնավորապես ասված է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն ՀԿ-ի մամուլի հաղորդագրության մեջ:

“Transparency International ” решил проверить достоверность информации, обличающей деятельность главы Комитета госдоходов Армении 04/22/2013   14:25  |  Лента новостей
По решению Комиссии по вопросам этики высокопоставленных чиновников на основании заявления антикоррупционного центра “Transparency International ” возбуждено производство с целью проверки фактов касательно наличия ситуации столкновения интересов в ходе ведения председателем Комитета государственных доходов Гагиком Хачатряном предпринимательской деятельности или превышения им своих должностных полномочий.
В то же время по тому же решению Комиссия предоставила Гагику Хачатряну 10 дней, чтобы он представил свои возражения и разъяснения в связи с обсуждаемым вопросом. Об этом сообщает атикоррупционный центр “Transparency International”.
Следует отметить, что 17 декабря 2012г. “Transparency International”, приняв за основание публикации в газете “Айкакан Жаманак” от 18 октября 2012г. под заголовком “Работают в узком кругу” и “Настоящий боец” подал заявление в Комиссию по этике. В статьях речь шла о предпринимательской деятельности, осуществляемой или “контролируемой” председателем Комитета госдоходов Гагиком Хачатряном.
Так по сведениям газеты, принадлежащая Г. Хачатряну фирма “Алексерв”, поставляющая бумагу для кассовых чеков, выиграв тендер на поставки данной продукции, в апреле сего года заключила рамочное соглашение с ГНКО “Центр содействия покупкам”. Кроме того, с именем председателя Комитета государственных доходов связывают выбор в пользу других компаний, как то: ООО “Апейрон” (импорт продовольствия),ООО “Мегафуд”(импорт и производство продуктов питания), супермаркет “Галакси”, ООО “Мега моторс”(официальный представитель “Мицубиши”в Армении) кафе “Сантафе”, хлебный завод “Галакси”, сеть магазинов “Мега спорт”, салон-магазин дорогих часов “Хронограф”, ОО “Чимег”, компания “Юком”(спутниковое телевещание, фиксированная телефонная связь, интернет), молочный завод “Амасия”, таможенный терминал “Альянс” и т.д.
Антикоррупционный центр “Transparency Internationa” обратился в Комиссию по этике высокопоставленных чиновников с просьбой проверить в рамках своих полномочий достоверность указанных в публикациях сведений, установить, существует ли на самом деле ситуация столкновения интересов или аналогичный риск в случае совмещения должности и предпринимательской деятельности и не были ли использованы служебное положение и полномочия при управлении инвестициями.