Սամսոն Ղազարյանի նկատմամբ  մեղադրական դատավճիռը մնացել է անփոփոխ 04/21/2013   10:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ, նախկին պատգամավոր Սամսոն Ղազարյանի նկատմամբ մեղադրական դատավճիռը թողնվել է  օրինական ուժի մեջ: Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝   դատավոր   Լ.Թադևոսյանի նախագահությամբ,   մերժել է ամբաստանյալ Ս.Ղազարյանի վերաքննիչ բողոքը:
ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր «Փաստինֆո» գործակալությունը, Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2013 թվականի փետրվարի 13-ի դատավճռով  Սամսոն  Ղազարյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝  առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն,  և 213-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Վաշխառությունը,  նախատեսված հանցագործությունների կատարման մեջ: Առաջին ատյանի դատարանը  նրա նկատմամբ նշանակել է պատիժ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` ազատազրկում 4 տարի ժամկետով` առանց գույքի բռնագրավման, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 213-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ազատազրկում` 1 տարի ժամկետով:
«ՀՀ անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ Ազգային ժողովի 2011թ. մայիսի 26-ի որոշման կիրառմամբ  Սամսոն Ղազարյանն  ազատվել  է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 213-րդ հոդվածի 1-ին մասով նշանակված պատժից։ Այսինքն, նրան ներկայումս սպասվում է 4 տարվա ազատազրկում:

Апелляционный суд Армении оставил без изменений обвинительный приговор экс-депутату Самсону Казаряну 04/22/2013   09:47  |  Актуальная тема
Обвинительный приговор в отношении члена Комитета “Карабах”, экс-депутата Самсона Казаряна оставлен без изменений. Апелляционный уголовный суд под председательством Л. Тадевосяна отклонил апелляционную жалобу подсудимого С. Казаряна.
Как уже ранее сообщало информагентство “Фактинфо” по вердикту суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 13 февраля 2013г. Самсон Казарян был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного п. 1ч.3 ст. 178 УК РА – “мошенничество в особо крупном размере”, и приговорен к 4 годам лишения свободы без конфискации имущества.
Обвинение в лихоимстве, предусмотренное п. 1ч. 2 ст. 213 УК РА, суд переквалифицировал на п. 1 той же статьи и освободил от наказания, предусмотренного в виде лишения свободы сроком на один год, применив решение об амнистии, принятое по случаю 20-летия со дня провозглашения независимости Армении.