Արգելվել է Չինաստանից թռչնամթերքի ներմուծումը Հայաստան 04/20/2013   21:53  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը դիտարկում և ստուգում է իրականացնում Հայաստանի Հանրապետությունում իրացվող թռչնամսի նկատմամբ:
Ծառայության կայքէջի փոխանցմամբ, 2013 թ.դիտարկում և ստուգում է իրականացվել «Գրիգ Էլ Մետ» ՍՊԸ-ում: Լրատվության միջոցների, այդ թվում «Փաստինֆո» գործակալության բազում հրապարակումներից հետո ծառայությունն ի վերջո հրապարակել է որոշ տեղեկություններ ստուգումների արդյունքների մասին:
Ծառայության տեղեկացմամբ, փաստաթղթային նույնականացման ընթացքում ուսումնասիրված փաստաթղթերի հիման վրա ընկերության կողմից արտադրված «Գետամեջ» ապրանքանիշի ամբողջ արտադրանքը (շուրջ 80 տոննա) արտադրողի կողմից բաժանվել է թվով 31 խմբաքանակի: Ամբողջ արտադրանքն առանձին հաշվառվել և պահվել է, միաժամանակ Ծառայության պետի համապատասխան որոշմամբ արգելվել է դրանց իրացումը և հանվել շրջանառությունից: Ծառայության մասնագետների հանձնարարությամբ և անմիջական մասնակցությամբ յուրաքանչյուր խմբաքանակից կատարվել է նմուշառում և ներկայացվել լաբորատոր փորձաքննության: Փորձաքննության արդյունքներով վտանգավոր ճանաչված խմբաքանակը ոչնչացվել է, իսկ մնացած մասերի լաբորատոր հետազոտությունները շարունակվում են, և յուրաքանչյուր խմբաքանակի անվտանգությունը փորձաքննության արդյունքում հիմնավորվելու պարագայում կթույլատրվի հետագա իրացումը՝ օրենքով և այլ իրավական ակտերով սահմանված պահանջներին համապատասխանելու դեպքում:
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի մեկ այլ հրամանով իրականացված դիտարկման ընթացքում կատարվել են նմուշառումներ 2012թ. օգոստոսի արտադրության «Սադիա» և 2012թ. սեպտեմբերի արտադրության «Ֆրանգոսուլ» (DOUX)» ապրանքանիշի սառեցված հավերից և ներկայացվել լաբորատոր փորձաքննության: Լաբորատոր փորձաքննության արդյունքում տվյալ խմբաքանակների «Սադիա» և «Ֆրանգոսուլ» (DOUX)» ապրանքանիշի սառեցված հավերում արձանագրվել է աճի խթանիչների՝ սահմանված թույլատրելի քանակի շեղում: Ծառայության առաջադրանքով հայտնաբերված խմբաքանակները ներմուծող տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից հետ են կանչվել շուկայից և ոչնչացվել, որի արդյունքում բացառվել է դրանց հետագա իրացումը:
Իրացման կետերում առկա «Սադիա» հավերի 2012 թվականի մայիս, հունիս, հուլիս, սեպտեմբեր, հոկտեմբեր, նոյեմբեր ամիսների արտադրության խմբաքանակները ճանաչվել են առողջության համար անվտանգ:
Սննդամթերքի հետ կապված հնարավոր վտանգի ներթափանցումը և տարածումը կանխելու նպատակով հանձնարարվել է Ծառայության կազմում գործող սահմանային հսկիչ կետերին՝ «Սադիա» և «Ֆրանգոսուլ» (DOUX)» ապրանքանիշի սառեցված հավերի ներմուծման ժամանակ՝ անկախ ներմուծվող սննդամթերքի ռիսկայնությունը որոշող չափանիշների հիման վրա գնահատման արդյունքից և ուղեկցող փաստաթղթերի առկայությունից, կատարել նմուշառում՝ լաբորատոր փորձաքննությամբ ներմուծվող բեռի անվտանգությունը որոշելու համար:
Ծառայության կողմից նաև ձեռնարկվել են միջոցառումներ վարակիչ հիվանդությունների ներթափանցումն ու տարածումը կանխելու համար: Այլ երկրներից Հայաստանի Հանրապետության տարածք կարանտինային, հատուկ վտանգավոր և պարտադիր ծանուցման կենդանիների ինֆեկցիոն հիվանդությունների, մասնավորապես՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության տարածքում արձանագրված թռչնի գրիպ (H7N9 տիպի) հիվանդության ներթափանցումը Հայաստանի Հանրապետության տարածք կանխելու նպատակով ծառայության պետի հրամանով արգելվել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք կենդանի թռչնի, բոլոր տեսակի թռչնամթերքի, ապրանքային և ինկուբացիոն ձվի, մսոսկրային ալյուրի, կերերի, լրացակերերի, պոլիմերային և ստվարաթղթե պալարային տուփերի և միջադիրների ներմուծումը՝ մինչև կարանտինի չեղյալ հայտարարելը:

Армения запретила ввоз куриной продукции из Китая из-за угрозы птичьего гриппа 04/22/2013   11:10  |  Актуальная тема
Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении проводит проверки реализуемого на армянском рынке куриного мяса.
Согласно информации, размещенной на сайте Службы, мониторинг и проверка 2013г. были проведены в ООО “Григ эл Сэт”. После многочисленных публикаций в СМИ, в том числе и на портале “Фактинфо” Служба, наконец-то опубликовала некоторые сведения о результатах проверки.
Так, по сообщениям Службы, на основании исследованных документов в ходе их идентификации вся продукция, выпускаемая компанией “Гетамедж”(около 80 тонн) была распределена на 31 партии.Вся продукция была отдельно зарегистрирована и сохранена. В то же время по соответствующему поручению начальника Службы и при непосредственном участии специалистов с каждой партии были взяты пробы для проведения лабораторной экспертизы. По итогам экспертизы опасная партия была уничтожена. Лабораторные исследования остальных образцов продолжаются. В случае, если исследования покажут, что мясо соответствует установленным законом и правовыми актами требованиям, оно будет допущено к продаже.
В результате проверки, проведенной по приказу начальника Госслужбы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении, были взяты образцы замороженной курицы марки «Садия», произведенной в августе 2012г., и марки «Франгосул» (DOUX), произведенной в сентябре 2012г. В результате проведенной лабораторной экспертизы в данных партиях замороженной курицы названных марок было выявлено отклонение от допустимых норм стимуляторов роста.
По поручению Государственной службы безопасности продуктов питания данные партии курицы были отозваны хозяйствующим субъектом и уничтожены, в результате чего была исключена возможность дальнейшего сбыта данной продукции.
Для предотвращения распространения возможной угрозы сотрудникам пограничных контрольных пунктов Государственной службой безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении было поручено при ввозе партий замороженной курицы марок «Садия» и «Франгосул» (DOUX), вне зависимости от результата оценки на основании стандартов, определяющих уровень риска импортируемых продуктов питания, и наличия прилагаемых документов, взять пробы для проведения лабораторного исследования на предмет определения безопасности импортируемого продукта.
Служба также предприняла меры для предотвращения проникновения вирусных заболеваний и их распространения. В этой связи для предупреждения проникновения зафиксированного на территории Китая вируса куриного гриппа типа H7N9 указом начальника Государственной службы безопасности продуктов питания запрещен ввоз из Китая на территорию Армении куриной продукции вплоть до отмены карантина.