Աննախադեպ աճել են «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում զենք-զինամթերքի հայտնաբերման դեպքերը 04/20/2013   14:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում «Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային բաժնի կողմից սպասարկվող տարածքում արձանագրվել է զենք-զինամթերք հայտնաբերելու ութ դեպք:
Արձանագրված բոլոր ութ դեպքերն էլ հայտնաբերվել են «Զվարթնոց» օդանավակայանի ավիացիոն անվտանգության աշխատակիցների կողմից հատուկ զննման գոտում ուղևորների անձնական և ուղեբեռների զննության ընթացքում:
2012թ. և նախորդ տարիների ընթացքում նմանատիպ հանցագործությունների այդքան քանակություն չի արձանագրվել: Դա որոշակիորեն վկայում է հետաքննության և նախաքննության մարմինների այդ ուղղությամբ աշխատանքները ոչ պատշաճ կազմակերպելու մասին։ Մեր ունեցած տեղեկություններով, ստեղծված վիճակի վերաբերյալ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազությունը գրավոր հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության «Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային բաժնի պետին՝ պարզելու նույնաբնույթ դեպքերի ծնող պայմանները, պատճառները և ձեռնարկելու համապատասխան նախականխիչ միջոցառումներ։

В Армении зафиксирован беспрецедентный рост случаев обнаружения оружия и боеприпасов на территории аэропорта “Звартноц” 04/20/2013 15:23 | Лента новостей
В течение первых трех месяцев 2013г. на территории, обслуживаемой Линейным отделом аэропорта “Звартноц” зарегистрировано 7 случаев обнаружения оружия и боеприпасов.
Все 7 случаев были выявлены сотрудниками авиационной безопасности аэропорта “Звартноц” в ходе личного досмотра пассажиров и осмотра багажа.
Это цифра опережает показатели 2012г. и предыдущих лет. Это в определенной степени свидетельствует о ненадлежащей организации работ органами предварительного следствия и дознания. По имеющимся у нас сведениям, в связи со сложившейся ситуацией Прокуратура административного района Малатия-Себастия направила письмо начальнику Линейного отдела аэропорта “Звартноц” с целью уточнения причин возникновения аналогичных случаев, а также принятия соответствующих мер по их предотвращению.