Արմեն Պողոսյան. «Գազի գնի թանկացումն անխուսափելի է» 04/20/2013   15:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Գազի գնի թանկացումն անխուսափելի է: Ես հեծանիվ հնարելու մտադրություն չունեմ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ սպառողների ասոցիացիա ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանն ու հավելեց, որ այլ տարբերակ չկա, քանի որ գազի գինը Եվրոպայում 310 դոլար է, իսկ մենք ստանում ենք 180 դոլարով:
Զիջում, թե բարեկամական օգնություն, նշում է Պողոսյանն ու հավելում, որ թեև գազի գինը որոշվում է Կրեմլում, բայց փաստ է, որ թանկացումն անխուսափելի է:
Պողոսյանը նախորդ տարվա ապրիլի 1-ից մինչ այսօր բարեհաջող ժամանակաշրջան համարեց, ասելով, որ այս ընթացքում թանկացում չի եղել, իսկ դա նշանակում է որոշակի ջանքեր գործադրվում են՝ թանկացումը հետաձգելու ուղղությամբ: Ըստ նրա, իրենց ունեցած հավաստի տվյալներով, գազը Հայաստան է մտնում իրականում 234 դոլարով, այսինքն՝ պետությունը ինչ- ինչ միջոցներով կոմպենսացնում է դա:
Վերջինս փաստում է, որ Հայաստանի 92 տոկոսը գազաֆիկացված է և դրականորեն զարմանալ է, քանի որ Հայաստանում գազաֆիկացումն ավելի շատ է քան այն երկրում, որ ամբողջ աշխարհին գազ է մատակարարում: «Մենք պետք է կարողանանք օգտվելով այդ բարիքից՝ վերականգնել կենտրոնացված ջեռուցումը, այսինքն՝ լինեն կաթսայատներ, որոնք կջեռուցեն մի քանի տասնյակ բնակելի շենքեր, ինչը տնտեսապես ավելի նպաստավոր կլինի և շահութաբեր մեր ժողովրդի համար»,- նշում է սպառողների ասոցիացիա ՀԿ նախագահը:
Նրա խոսքով. «Այս մեր քյասիբ հալով չի կարելի հանդուրժել, որ երկրում որտեղ 45 տոկոս աղքատներ են՝ նման հակատրամաբանական քայլեր լինեն, մարդիկ ստիպված են ձմռան ցրտին ինչ-որ կերպ տաքացնել իրենց բնակարանները։ Պետությունը պետք է մտածի այդ կաթսաների մասին»:

Армен Погосян: “Рост цен на голубое топливо неизбежен” 04/20/2013   16:06  |  Лента новостей
“Рост цен на газ неизбежен. Я вовсе не пытаюсь изобрести велосипед”, - заявил сегодня на встрече с журналистами председатель общественной организации “Союз потребителей Армении” Армен Погосян. Он отметил, что иного варианта нет, так как цена на газ в Европе составляет 310 долларов за кубометр, а нам голубое топливо обходится в 180 долларов.
Погосян считает период с 1 апреля прошлого года по сей день вполне благоприятным периодом, мотивируя этот тем, что за это время цена на газ не вскочила, а это означает, что предпринимаются определенные усилия по сдерживанию роста цен на голубое топливо. По данным Погосяна, газ поступает в Армению на самом деле по цене 234 доллара за кубометр, то есть государство каким-то образом компенсирует ее.
Он также констатировал, что 92% процентов территории Армении газифицировано, и его приятно удивляет тот факт, что газификация в процентном соотношении охватывает гораздо большую территорию, нежели в той стране,которая экспортирует голубое топливо всему миру. “Мы должны,пользуясь этим благом, восстановить централизованное отопление,что представляется в экономическом смысле гораздо более выгодным для народа”, - подчеркнул президент союза потребителей Армении.