Անհրաժեշտ է ուժեղացնել զինվորական կարգապահությունը 04/20/2013 11:01 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանի հանձնարարության համաձայն ապրիլի 19-ին ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել զինվորական կարգապահությունն ու օրինականությունն ամրապնդելու նպատակով ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ ստորաբաժանումների և զինվորական իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության ապահովման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքին և հետագա անելիքներին նվիրված խորհրդակցություն:
Քննարկմանը ներկա են եղել ՀՀ ՊՆ աշխատակազմի ղեկավար Գառնիկ Հայրապետյանը, քննչական ծառայության պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Հարությունյանը, ռազմական ոստիկանության պետ, գնդապետ Սամվել Ղուկասյանը, ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ պատասխանատու վարչությունների և առանձին ստորաբաժանումների ղեկավարներն ու սպաները:
ԻՆչպես տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունց, ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանն ընդգծել է ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ պատասխանատու ստորաբաժանումների կողմից իրենց պարտականությունների կատարման ընթացքում հայտնաբերած իրավախախտումների մասին սահմանված կարգին համապատասխան և ժամանակին իրավապահ մարմիններին հաղորդելու անհրաժեշտությունը, ինչն էապես կնպաստի հանցագործությունների լիարժեք և օպերատիվ բացահայտմանն ու այլ իրավախախտումների կանխարգելմանը: Արա Նազարյանն ընդգծել է նաև, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել զորամասերում ստեղծված զինվորական իրավապահ մարմինների հենակետերի աշխատանքները և իրավախախտումների, դրանց նպաստող պատճառների ու հանգամանքների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման գործընթացը, գործուն աջակցություն ցուցաբերել զորամասերի հրամանատարությանը՝ կանոնադրային կարգը պահպանելու, զորամասերում արտակարգ դեպքերն ու պատահարները բացառելու, զինծառայողների իրավական պատրաստության և իրավագիտակցության մակարդակը բարձրացնելու հարցերում:

Ара Назарян: “В ВС Армении необходимо усилить военную дисциплину” 04/20/2013   11:23  |  Лента новостей
19 апреля, согласно поручению и.о. министра обороны Сейрана Оганяна под руководством заместителя  и.о. министра обороны Ара Назаряна в целях укрепления дисциплины и законности  состоялось совещание, посвященное ходу проводимых работ, а также дальнейшим действиям, направленным на обеспечение взаимодействия между  подразделениями МО РА, ВС и ГШ ВС и военными правоохранительными органами.
В обсуждении приняли участие руководитель аппарата МО РА Гарник Айрапетян, начальник Следственной службы, генерал-майор Армен Арутюнян, начальник Военной полиции, полковник Самвел Гукасян, руководители и офицеры отдельных подразделений и управлений МО РА, ВС и ГШ ВС.
Заместитель и.о. министра обороны РА Ара Назарян подчеркнул необходимость информирования правоохранительных органов о правонарушениях,  выявленных подразделениями МО РА, ВС и ГШ ВС при исполнении их служебных обязанностей, что существенно поспособствует полноценному и оперативному раскрытию преступлений и предотвращению иных правонарушений. Ара Назарян также подчеркнул, что необходимо активизировать работу опорных пунктов военных правоохранительных органов и обмен информацией о причинах и обстоятельствах, способствующих этим правонарушениям, а также оказать содействие  командованию воинских частей в вопросе поддержания уставного порядка, раскрытия чрезвычайных происшествий и повышения уровня правовой подготовленности и правосознания.