Հրաչյա Պետրոսյան. «Տարածաշրջանում սեյսմիկ ակտիվությունը մի փոքր բարձր է» 04/19/2013   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Տարածաշրջանում սեյսմիկ ակտիվությունը մի փոքր բարձր է սովորականից, սակայն դա չի նշանակում, որ սեյսմիկ ակտիվության նոր փուլ է սկսվել»,- անդրադառնալով ՀՀ տարածքում գրանցված երկրաշարժերին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայություն գործակալության պետ Հրաչյա Պետրոսյանն ու հավելեց, որ ապրիլի 18-ին հանրապետությունում գրանցված երկրաշարժը Իրանի Ահար քաղաքի մոտ տեղի ունեցած երկրաշարժի հետցնցումներն են և դա բնական է, քանի որ ուժեղ երկրաշարժից հետո հետցնցումները կարող են տևել մեկ տարուց ավելի:
Սեյսմիկ ծառայության շենքերի և շինությունների սեյսմակայունության կենտրոնի բաժնի պետ Գուրգեն Նամալյանի խոսքով էլ պետք չի խուճապի մատնվել մինչև 5 բալ երկրաշարժերի դեպքում, դրանք կարող են ազդեցություն թողնել այն շենքերի վրա, որոնք նախկինում ունեցել են վնասվածքեր, ձևախախտումներ, ճաքեր: Հնարավոր է ճաքերի թույլ զարգացում տեղի ունենա, սակայն փլուզումներ կամ մարդկային զոհեր չեն կարող լինել:
Գուրգեն Նամալյանի խոսքով՝ Երևանում 7 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժն իրենից վտանգ չի ներկայացնում, իսկ 8 բալի դեպքում շենքերի զգալի մասը չի դիմակայի, քանի որ այդ շենքերը կառուցվել են 50 տարի առաջ և ունեն զգալի ֆիզիկական մաշվածություն, ակնհայտ է որ այդ շենքերը չեն դիմակայի, և զանգվածային փլուզումներից խուսափել հնարավոր չի լինի: Այդ շենքերը պետք է ապամոնտաժվեն և նորերը կառուցվեն: «Իշխանությանը պետք է զգոն պահել, քանի որ Հայաստանում բնական աղետների 94%-ը բաժին է ընկնում երկրաշարժերին»:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե հնարավոր է նախապես պարզել երկրաշարժ կլինի, թե ոչ, բանախոսը ընդգծեց, որ դա շատ բարդ գիտական և սոցիալական խնդիր է, որն ընդհանուր լուծում դեռ չունի աշխարհի որևէ երկում, սակայն բազմաթիվ հեղինակային կառույցներ զբաղվում են այդ խնդրով: Կան որոշակի հաջողություններ, «բայց այսօր ցավոք սրտի հնարավորություն չկա բարձր հավանականությամբ և ճշտությամբ հստակ ասել կլինի երկրաշարժ, թե ոչ»:

Грачья Петросян: “Сейсмоактивность в регионе немного превышает норму” 04/19/2013   15:01  |  Лента новостей
“Сейсмическая активность в регионе немного выше обычного, однако это не означает, что наступила новая фаза сейсмической активности”, - заявил начальник Национальной службы сейсмической защиты Грачья Петросян, касаясь недавних землетрясений на территории Армении. Он отметил, что землетрясение, зафиксированное 18 апреля на территории Армении – это отголоски подземных толчков в г. Ахат в Уране и это естественно, так как после сильного землетрясения афтершоки могут длиться до одного года.
По словам начальника отдела Центра исследований сейсмостойкости зданий и сооружений Сейсмической службы Гургена Намаляна, не стоит впадать в панику в случае, если сила подземных толчков не превышает 5 баллов. Они могут повлиять на те здания, которые ранее имели трещины и повреждения. Возможны увеличения этих трещин, однако разрушений и жертв в подобных условиях не может быть.
По словам Гургена Намаляна, 7 -балльное землетрясение не представляет угрозы для Еревана, а вот  в случае 8 баллов значительная часть зданий не выдержит подземных толчков. Поскольку эти здания воздвигли еще 50 лет назад. При таком развитии событий вряд ли удастся избежать жертв. Эти здания должны быть демонтированы и на их месте построены новые. “Власти должны быть бить тревогу, так как 94% стихийных бедствий приходится на долю землетрясений”.
Что же касается того, что можно  заранее узнать о землетрясении, сейсмолог подчеркнул, что это весьма сложная проблема, которую пока еще не удается решить ни одной из стран, однако многие авторитетные структуры занимаются этим. В этой области зафиксированы определенные успехи, однако, к сожалению, в настоящее время невозможно с высокой степенью вероятности и точности спрогнозировать землетрясение.