Քաղաքական ուժերն ունեն պայմանագրային պարտավորություններ 04/18/2013 17:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ավագանու մայիսի 5-ի ընտրություններում գրանցված քաղաքական ուժերը, բացառությամբ «Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքի, ապրանքների և ծառայությունների ձեռք բերման հետ կապված ունեն դեռևս չվճարված դրամական պարտավորություններ: Ընդ որում՝ երեք կուսակցությունների՝ ՀՀԿ-ի, «Բարգավաճ Հայաստան»-ի և «Հայ ազգային կոնգրես»-ի, պայմանագրային պարտավորությունները գերազանցում են նախընտրական հիմնադրամների մնացորդին: Իսկ պայմանագրային պարտավորություններ ունեցող «Առաքելություն» կուսակցությունը հայտարարագիրը ներկայացնելու պահին հիմնադրամում մուտքագրված գումարներ չի ունեցել:
Այս մասին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ապրիլի 18-ի նիստում՝ ներկայացնելով Երևանի ավագանու ընտրություններում գրանցված 6 կուսակցությունների և կուսակցությունների դաշինքի նախընտրական հիմնադրամներ մարտի 29-ից մինչև ապրիլի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված մուծումների և դրանց օգտագործման վերաբերյալ առաջին հայտարարագրերի ստուգման արդյունքում կազմված տեղեկանքը, ասաց ԿԸՀ վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայության պետ Սևակ Հովհաննիսյանը: Նրա պարզաբանմամբ՝ դա օրենքի խախտում չէ:
Նշենք, որ, Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, նախընտրական քարոզչության ընթացքում ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունը, կուսակցությունների դաշինքը զանգվածային լրատվության միջոցներով նախընտրական քարոզչության իրականացման, դահլիճների, տարածքների վարձակալման, քարոզչական պաստառների պատրաստման (տեղադրման), քարոզչական տպագիր և այլ նյութերի ձեռքբերման, ընտրողներին տրամադրվող քարոզչական բոլոր տեսակի, ներառյալ` տպագիր նյութերի պատրաստման ֆինանսավորման համար իրավունք ունեն ծախսել մինչև 75 մլն դրամ:
Առայժմ քաղաքական ուժերից որևէ մեկը չի մոտեցել այդ շեմին: Առավելագույն մուտքեր ունի ՀՀԿ-ն՝ 44 մլն 410 հազար 400 դրամ:

Договорные обязательства трех партий, участвующих в выборах в Совет старейшин Еревана, превышают остаток средств на счетах предвыборных фондов 04/18/2013   19:14  |  Лента новостей
Политические силы, зарегистрированные для участия в предстоящих 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана, за исключением партийного блока “Барев, Ереван” имеют еще непогашенные денежные обязательства в связи с приобретением товаров и услуг. Притом, договорные обязательства трех партий – РПА, ППА и АНК превышают остаток средств на счетах предвыборных фондов. А партия “Аракелутюн”, имеющая договорные обязательства, в момент предъявления декларации не имела поступлений в свой предвыборный фонд. Об этом сообщил начальник контрольно-ревизионной службы ЦИК Севак Ованнисян.Он пояснил, что это не является нарушением закона.
Согласно Избирательному кодексу, в ходе агитационной кампании участвующие в выборах партии, партийные блоки имеют право для финансирования расходов на проведение агитации посредством СМИ, аренду помещений, залов, подготовку агитационных плакатов (их размещение), приобретение агитационных печатных материалов и т.д. потратить сумму, не превышающую 75.000-кратную минимальную заработную плату (75 млн. драмов).
Ни одна из участвующих в предвыборной гонке политических сил не приближалась к этому порогу. Больше всего поступлений у Республиканской партии Армении – 44 млн. 410 тыс. 400 драмов.