Ներգրավվեց ոստիկանի նոր պաշտպանը 04/18/2013   16:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, մասնավորապես, խոշտանգումների և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ մեղադրվող ոստիկանության 2 օպերլիազորների դեմ գործով այսօրվա դատական նիստում դատարանը ճանաչեց ամբաստանյալներից մեկի՝ Արտակ Բարսեղյանի, նոր պաշտպան Լիպարիտ Սիմոնյանի լիազորությունները: Մինչ այդ Խաչիկ Բախբուդարյանի հետ մեկտեղ Արտակ Բարսեղյանին պաշտպանում էր փաստաբան Արայիկ Ալվանդյանը:
Նոր պաշտպանը՝ Լ.Սիմոնյանը, չէր ներկայացել դատական նիստին՝ տեղեկացնելով Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանին՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, որ չի կարող ներկայանալ դատարան նախապես նշանակված այլ նիստով զբաղված լինելու պատճառով: Պաշտպանը խնդրել էր դատարանից ժամանակ տրամադրել իրեն գործի նյութերին ծանոթանալու համար և համապատասխան գրությամբ հնարավորություն տալ իրեն քրեակատարողական հիմնարկում տեսակցել իր պաշտպանյալին:
Դատական նիստը հետաձգվեց մինչև ապրիլի 29-ը:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ ՀՀ ոստիկանության Երևանի վարչության Կենտրոնականի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի օպերլիազորներ Խաչիկ Բախբուդարյանը և Արտակ Բարսեղյանը «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ և 30-րդ հոդվածներով սահմանված ֆիզիկական ուժ կիրառելու հիմքերի բացակայության պայմաններում հարձակվել են գողություններ կատարելու համար նախկինում դատապարտված Ռոբերտ Հովսեփյանի վրա, բռնության գործադրմամբ պառկեցրել գետնին, ձեռնաշղթայով կապել ձեռքերը և նստեցնելով ավտոմեքենան՝ բերման են ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին։
Առանց արձանագրություն կազմելու և ոստիկանության բաժին բերման ենթարկված անձանց հաշվառման գրքում գրանցելու՝ Ռոբերտ Հովսեփյանին և նրա հետ բերման ենթարկված անձանց տարել են առանձին աշխատասենյակներ՝ համապատասխան օպերատիվ աշխատանք իրականացնելու նպատակով։ Ռոբերտ Հովսեփյանի հետ օպերատիվ զրույց են ունեցել օպերլիազորներ Խաչիկ Բախբուդարյանը և Արտակ Բարսեղյանը, հայտնել են իրենց ունեցած կասկածների մասին և Ռոբերտ Հովսեփյանից պահանջել են խոստովանել չբացահայտված գողությունների դեպքերը։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ օպերատիվ զրույցի ընթացքում, երբ Ռոբերտ Հովսեփյանը հայտարարել է, որ գողություններ չի կատարել և գողություններից տեղեկություններ չունի, Խաչիկ Բախբուդարյանը, Արտակ Բարսեղյանը և քննությամբ չպարզված ոստիկանության երկու աշխատակիցներ, ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց պաշտոնեական լիազորությունների շրջանակից, Ռոբերտ Հովսեփյանին ապօրինի պահել են աշխատասենյակում, ձեռնաշղթայով կապել ձեռքերը ու ծեծի ենթարկել՝ ոտքերով, ձեռքերով, մահակով հարվածելով դեմքին և մարմնին, ստիպել խոստովանել նախկինում արձանագրված և չբացահայտված գողությունների մեջ նրա մասնակցությունը։
Նկարագրված արարքի համար ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում Խաչիկ Բախբուդարյանին և Արտակ Բարսեղյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ բռնության զուգորդմամբ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, և 314-րդ հոդվածով՝ պաշտոնեական կեղծիք, իսկ քննությամբ չպարզված ոստիկանության առանձին աշխատակիցների կողմից պաշտոնեական կեղծիքի և պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ։

В Ереване двух оперов, оказавшихся на скамье подсудимых за применение пыток, будет защищать новый адвокат 04/18/2013   20:27  |  Лента новостей
На сегодняшнем судебном заседании по делу, возбужденному в отношении 2 оперуполномоченных, обвиняемых в превышении служебных полномочий и совершении служебного подлога, суд признал полномочия адвоката подсудимого Артака Барсегяна Липарита Симоняна. До этого интересы подсудимых Хачика Барбударяна и Артака Барсегяна защищал Араик Алвандян.
Новый адвокат Л. Симонян не явился на судебное заседание, известив суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна о том, что не может присутствовать на заседании ввиду участия в другом судебном заседании. Адвокат просил суд предоставить ему время для ознакомления с материалами дела и предоставить ему возможность навестить своего подзащитного в уголовно-исполнительном учреждении.
Судебное заседание было перенесено на 29 апреля.
Согласно обвинительному заключению, в районе 22.00, когда Роберт Овсепян вместе со своими друзьями стоял возле павильона, расположенного на ул. Ростовяна 52, Хачик Бахбударян и Артак Барсегян в условиях отсутствия законного основания для применения физической силы (статьи 29 и 30 закона РА “О полиции”) напали на Роберта Овсепяна, применив к нему насильственные меры, уложили его на пол, надели на него наручники и, посадив его в машину, подвергли приводу в Центральный отдел Полиции.
Согласно обвинительному заключению, в ходе оперативной беседы Роберт Овсепян заявил, что не совершал этих краж и не располагает никакими сведениями об этом. Тогда Хачик Бахбударян, Артак Барсегян и двое сотрудников Полиции, личности которых не были установлены в ходе следствия, вышли за рамки своих должностных полномочий: незаконно держали Роберта Овсепяна в кабинете, надели на него наручники и избивали его ногами, руками, нанося удары дубинкой по лицу и разным частям тела, заставляя признаться в участии в совершении ранее запротоколированных, но нераскрытых краж.