Ապրիլի 9-ի դեպքերի առնչությամբ ՀՔԾ-ում երկու քրեական գործ է հարուցվել 04/18/2013   18:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանի հաղորդման հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով:
Ըստ Արմեն Մարտիրոսյանի հաղորդման՝ ինքը ապրիլի 9-ին՝ ժամը 19-ի սահմաններում, Երևանի Բաղրամյան պողոտայում «Ժառանգություն» կուսակցության երթի ժամանակ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ծեծի է ենթարկվել ու ստացել մարմնական վնասվածքներ:
Ըստ «Փաստինֆո»-ի ունեցած տեղեկությունների՝ ՀՔԾ-ում քրեական գործ է հարուցվել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով՝ Իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու հատկանիշներով՝ ՀՀ ոստիկանության Երևանի վարչության ՊՊԾ գնդի երկրորդ գումարտակի ոստիկան Արմեն Դանիելյանի զեկուցագրի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով:
Ըստ այդմ՝ ապրիլի 9-ին՝ ժամը 10.00-ի սահմաններում, Բաղրամյան պողոտայից դեպի Ազատության հրապարակ ուղղությամբ, Բաղրամյան-Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում քայլերթի մասնակից քաղաքացիների կողմից բռնություն է գործադրվել հասարակական կարգը պահպանող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ:

В Специальной следственной службе Армении в связи с событиями 9 апреля возбуждено два уголовных дела 04/18/2013   19:38  |  Актуальная тема
На основании заявления вице-председателя партии “Наследие” Армена Мартиросяна в Специальной следственной службе возбуждено уголовное дело по признакам ч. 2 ст. 309 Уголовного кодекса РА- “превышение служебных полномочий, сопряженное с применением насилия либо применением оружия или специальных средств”.
Исходя из заявления Армена Мартиросяна, он 9 апреля в районе 19.00 в ходе шествия партии “Наследие” по проспекту Баграмяна подвергся избиению сотрудниками Полиции и получил телесные повреждения.
По имеющимся у агентства “Фактинфо” сведениям, в ССС по подготовленным на основании рапорта полицейского второго батальона полка ППС Управления полиции Еревана Армена Даниэляна материалам было возбуждено также уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ст. 316 УК РА – “применение насилия, не опасного для жизни и здоровья в отношении представителя власти”
Согласно рапорту, 9 апреля в районе 10.00 на пересечении улиц Баграмяна и Демирчяна участники шествия применили насилие в отношении сотрудников Полиции, отвечающих  за поддержание общественного порядка.