ՍԴ-ն ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում բացահայտեց Սահմանադրությանը հակասող դրույթներ 04/17/2013   15:39  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐ
Սահմանադրական դատարանն, ապրիլի 16-ին բանավոր ընթացակարգով քննության առնելով Ազգային ժողովի երեք տասնյակից ավելի պատգամավորների դիմումի հիման վրա գործը, որոշեց, որ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի 44-րդ հոդվածի վիճարկվող 4-րդ մասը համապատասխանում է ՀՀ սահմանադրությանը:
ՍԴ-ն սեփական նախաձեռնությամբ իր որոշման մեջ անդրադարձավ նաև գործով վեճի առարկա դրույթի հետ համակարգային առումով փոխկապակցված ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի մեկ այլ՝ 99-րդ հոդվածի 4-8 մասերի դրույթների սահմանադրականությանը: Դատարանը որոշեց, որ այդ դրույթներն այն մասով, որով առկա ընթացակարգերը պատգամավորի «լիազորությունների դադարում» սահմանադրական ինստիտուտը գործնականում փոխակերպում են ԱԺ-ի որոշմամբ նրա «լիազորությունների դադարեցման» ինստիտուտի, ճանաչել Սահմանադրության 67-րդ հոդվածին հակասող և անվավեր:

КС Армении усмотрел в законе-регламенте НС положения, противоречащие основному закону страны 04/17/2013   19:29  |  Документация
16 апреля Конституционный суд, рассмотрев  в порядке устной процедуры дело на основании жалоб более трех десятков депутатов НС, постановил, что оспариваемая ч. 4 ст. 44 закона-регламента НС соответствует Конституции РА.
КС также определил, что положения 4-8 ст. 99 закона-регламента НС, связанные в системном смысле с положением, являющимся предметом тяжбы, в той части, в которой существующие процедуры на практике трансформируют конституционный институт “приостановление полномочий” депутата  решением НС в институт “прекращение его полномочий”, признать противоречащими ст. 67 Конституции РА и недействительными.