ԻԱԿ-ը պահանջում է պարտավորեցնել ԱԺ-ին տեղեկատվություն տրամադրել 04/17/2013   12:32  |  Քաղաքացիական իրավունք
ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Անի Հարությունյանին է մակագրվել Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հայցադիմումն ընդդեմ ՀՀ Ազգային ժողովի: ԻԱԿ-ը պահանջում է ճանաչել տեղեկատվություն ստանալու իր իրավունքի խախտման փաստը, ՀՀ Ազգային ժողովին պարտավորեցնել, որպեսզի վերջինս ԻԱԿ-ին տրամադրի օրենսդիր մարմնի ղեկավարի թվով 12 կարգադրությունների պատճենները: Հայցվոր կողմը պահանջում է նաև պատասխանողից բռնագանձել դատական ծախսերի գումարը:
2012թ. նոյեմբերի 22-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը տեղեկություն ստանալու գրավոր հարցմամբ դիմել էր Ազգային ժողովին՝ խնդրելով պատասխանել, թե տեղադրվա՞ծ են, արդյոք, ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում՝ www.parliament.am-ում, ՀՀ ԱԺ նախագահի կարգադրությունները: Հասարակական կազմակերպությունը խնդրել էր տրամադրել ՀՀ ԱԺ նախագահի 2012թ. առաջին կիսամյակի կարգադրությունների պատճենները: Հարցման պատասխանը չստանալով՝ 2012թ. դեկտեմբերի 5-ին ԻԱԿ-ը տեղեկատվություն ստանալու կրկնակի հարցում է ներկայացրել ԱԺ-ին՝ կրկին խնդրելով տրամադրել հայցվող տեղեկատվությունը: Նույն օրը` 05.12.2012թ.-ին, ստացվել է ԱԺ էլեկտրոնային պատասխանն այն մասին, որ տեղեկատվությունը տրամադրելու համար անհրաժեշտ է կատարել լրացուցիչ աշխատանք, և այն կտրամադրվի 30-օրյա ժամկետում:
2013թ.-ի մարտի 4-ին` հարցումն ուղարկելուց շուրջ 4 ամիս անց, ՀՀ Ազգային ժողովը տրամադրեց թերի պատասխան, քանի որ ԱԺ-ն ներկայացրել էր ՀՀ ԱԺ նախագահի 2012թ. առաջին կիսամյակի կարգադրությունները` ըստ հերթական համարների չներկայացնելով 12 կարգադրությունների պատճենները:
2013թ.-ի մարտի 7-ին ԻԱԿ-ը կրկին հարցմամբ դիմել էր ԱԺ-ին` խնդրելով տրամադրել նաև չտրամադրված կարգադրությունների պատճենները: Սակայն, ԱԺ-ն մերժել էր դրանք տրամադրել` պատճառաբանելով, որ տվյալ կարգադրությունները պարունակում են աշխատողի վերաբերյալ անձնական տվյալներ:
2013թ.-ի ապրիլի 8-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը հայց է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան ընդդեմ ՀՀ Ազգային ժողովի՝ վիճարկելով ՀՀ ԱԺ-ի մերժումը:

ЦИС обратился в Административный суд с требованием обязать НС Армении предоставить ему информацию 04/17/2013   13:11  |  Гражданское право
В производстве судьи Административного суда РА Ани Арутюнян находится дело на основании иска Центра информационной свободы против Национального собрания РА. ЦИС требует признать факт нарушения его права на получение информации и обязать Национальное собрание, чтобы оно предоставило Центру копии 12 распоряжений руководителя законодательного органа. Сторона истца требует также взыскать с ответчика сумму в качестве компенсации за судебные расходы.
22 ноября 2012г. Центр информационной свободы с письменным запросом обратился в НС с просьбой предоставить информацию о том, размещены ли на самом деле на официальном сайте НС www.parliament.am распоряжения спикера парламента.Общественная организация просила предоставить копии распоряжений председателя Национального собрания за первую половину 2012г. Не получив ответа на запрос, 5 декабря 2012г. ЦИС направил повторный запрос. В тот же день 05.12.2012г. Центр получил по электронной почте ответ, в котором говорилось, что для предоставления информации необходимо проделать дополнительную работу и что оно будет предоставлено в течение 30 дней.
4 марта 2013г. спустя 4 месяца после запроса, Национальное Собрание Армении предоставило неполный ответ, поскольку НС  представило распоряжения спикера парламента за 2012г. по порядковому номеру, не предоставив 12 копий распоряжений.
7 марта 2013г. ЦИС снова с повторным запросом обратился в НС с той же просьбой. Однако НС отказало в просьбе, мотивировав это тем, что  в данных прикаах содержатся персональные данные сотрудников.
8 апреля 2013г. Центр информационной свободы подал иск в Административный суд против Национального собрания, по которому общественная организация оспаривает отказ НС в просьбе предоставить информациию.