Տ.Սարգսյան. Էական բարելավումներ ենք նկատում ոստիկանության աշխատաոճի մեջ 04/16/2013 18:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Ոստիկանության 95-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառմանը:
Շնորհավորելով ոստիկաններին մասնագիտական օրվա կապակցությամբ՝ Տիգրան Սարգսյանը նշել է. «Ցանկացած պետության կայացվածության աստիճանը կարելի է գնահատել նրանով, թե ինչպիսին է ոստիկանությունը, ինչ մակարդակի վրա է գտնվում ոստիկանների մասնագիտական պատրաստվածությունը, ինչ աշխատաոճ են որդեգրում ոստիկանությունում և ինչ ձևով են մատուցում այն ծառայությունները, որոնք ամրագրված են օրենքով: Եթե այդ ամենը գտնվում է պատշաճ մակարդակի վրա` ակնհայտ է, որ ոստիկանությունը նաև վայելում է հասարակության վստահությունը: Այդ տեսակետից, պետք է արձանագրենք, որ վերջին ժամանակահատվածում էական բարելավումներ ենք նկատում ոստիկանության աշխատաոճի մեջ: Տեսնում ենք, որ ոստիկանությունն այսօր ՀՀ քաղաքացու կողքին է և իսկապես ծառայություն է մատուցում մեր քաղաքացուն: Արդյունքում՝ քաղաքացին իրեն զգում է ավելի պաշտպանված»:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով՝ քաղաքացին այսօր ոստիկանի մեջ տեսնում է մի անձի, որն իր պարտականություններն իրականացնում է՝ նպատակ ստեղծել այնպիսի միջավայր, որտեղ քաղաքացիներն իրենց ապահով կզգան: Վարչապետի պաշտոնակատարը միաժամանակ նշել է, որ դեռևս կան անելիքներ, ինչը նշանակում է, որ կառավարության ուշադրության կենտրոնում պետք է գտնվեն ոստիկաններին մտահոգող բոլոր խնդիրները, այդ թվում տեխնիկական հագեցվածության, աշխատավարձերի, սոցիալական:
«Մեր առջև խնդիր է դրված, որպեսզի կարողանանք լուծել նաև ոստիկանների բնակարանային ապահովվածության հարցը: Այս խնդիրները Հանրապետության նախագահի հանձնարարականով գտնվում են կառավարության ուշադրության կենտրոնում և մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի մոտակա տարիների ընթացքում էապես բարելավենք ոստիկանությունում աշխատողների վիճակը»,- ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը:
Ոստիկանության օրվա կապակցությամբ, իրավակարգի ամրապնդման, հանցավորության դեմ պայքարի և մարտական պատրաստականության գործում ներդրած ավանդի համար Տիգրան Սարգսյանը Ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանին պարգևատրել է ՀՀ վարչապետի հուշանվերով՝ անվանական ժամացույցով:

Т. Саргсян: “В последний период в деятельности полиции наблюдается существенное улучшение” 04/16/2013   19:05  |  Лента новостей
И.о. премьер-министра Армении Тигран Саркисян принял участие в праздничном мероприятии, посвященном 95-летию полиции Армении.
Поздравив всех сотрудников полиции с профессиональным праздником, Тигран Саркисян отметил, что о степени становления государства можно судить по тому, на каком профессиональном уровне находится профессиональная подготовка полицейских и по тому, как они несут закрепленную законом службу. “Если все вышеперечисленное находится на должном уровне, очевидно, что полиция пользуется также доверием общества. В этой связи следует констатировать, что в последний период  в деятельности полиции наблюдается существенное улучшение. Мы видим, что полиция сегодня рядом с гражданином, и действительно, служит нашему гражданину. В результате гражданин чувствует себя гораздо более защищенным”, - подчеркнул глава правительства.
По словам премьер-министра, гражданин сегодня в сотруднике полиции видит человека, который выполняет свои обязанности, имея своей целью создать такую среду, где граждане будут себя чувствовать в безопасности. В то же время и.о. премьер-министра подчеркнул, что многое еще предстоит сделать, а это означает, что в центре внимания правительства должны быть все волнующие полицейских проблемы, в том числе вопросы технической оснащенности, зарплаты и т.д.
“Перед нами стоит задача – обеспечить решение жилищной проблемы полицейских. Эти вопросы по поручению президента страны находятся в центре внимания правительства, и мы сделаем все зависящее от нас, чтобы в течение ближайших лет существенно улучшить состояние сотрудников Полиции", - подчеркнул Тигран Саркисян.
По случаю Дня полиции за вклад в дело укрепления правопорядка, и борьбы против преступности Тигран Саркисян наградил начальника полиции Армении, генерал-лейтенанта Владимира Гаспаряна памятным подарком премьер-министра Армении – именными часами.