Պռոշյանի գյուղապետի սպանության գործով նախկին կասկածյալը նորից ձերբակալվել է՝ այլ գործով 04/16/2013 19:24 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պռոշյանի գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանի սպանության գործով նախկին կասկածյալ Արտակ Պետրոսյանը ձերբակալվել է, սակայն այլ քրեական գործով: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի ու լրատվության վարչությունից:
Նրա եղբորը՝ 31-ամյա Արայիկ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (Սպանությունը, որը կատարվել է անձի կամ նրա մերձավորի՝ կապված այդ անձի կողմից իր ծառայողական գործունեության կամ հասարակական պարտքի կատարման հետ) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը):
Արայիկ Պետրոսյանի դեմքից և քթից, ինչպես նաև նրա կողմից դեպքի օրը շահագործված «ՎԱԶ-2121» մակնիշի ավտոմեքենայի սրահից՝ առջևի աջ կողմի մեջտեղի հենակի ներսի կողմից, առջևի ձախ դռան շրջանակից և պաստառի ներսի կողմից, համեմատական հետազոտության նպատակով խծուծների վրա վերցված նմուշներում դատաքիմիական փորձաքննությամբ հայտնաբերվել են կրակոցի արգասիքներ հանդիսացող անտիմոնի մետաղացման հետքեր:
Այդ գործով ձերբակալվել էր նաև Արտակ Պետրոսյանը, սակայն նա վարույթ իրականացնող մարմնի որոշման հիման վրա ազատվել էր արգելանքից: Երկրորդ անգամ նա ձերբակալվել է այլ՝ խուլիգանության գործի շրջանակներում, որը, ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների, կրկին առնչվում է Պռոշյանի գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանին. նրա կենդանության օրոք տեղի ունեցած միջադեպին։
Ապրիլի 2-ին, ժամը 9-ի սահմաններում, Կոտայքի մարզի Պռոշյան գյուղի գյուղապետարանի դիմաց հայտնաբերվել է նույն գյուղի գյուղապետ, 1963 թ. ծնված Հրաչ Մուրադյանի դիակը, նա մահացել էր աջ քունքի շրջանում արձակած հրազենային վնասվածքից:

Экс-подозреваемый по делу об убийстве главы села Прошян вновь арестован -на сей раз по другому делу 04/16/2013   19:48  |  Актуальная тема
Бывший подозреваемый по делу об убийстве главы сельской общины Прошян Грача Мурадяна арестован, но на с ей раз по другому уголовному делу. Об этом “Фактинфо ” сообщили в Управлении информации и по связям с общественностью Полиции РА.
Его брату – 31-летнему Араику Петросяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного п.2 ч.2 ст. 104 Уголовного кодекса РА , сегодня было предъявлено 31-летнему Араику Петросяну (Убийство лица или его близких в связи с осуществлением данным лицом служебной деятельности или выполнением общественного долга ”) и ч.1 ст. 235 (”Незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия, его основных частей, боеприпасов (за исключением гражданского огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия, его основных частей и патронов к нему, огнестрельного оружия ограниченного поражения, его основных частей и патронов к нему), взрывчатых веществ или взрывных устройств”).
В образцах, взятых с лица и носа Араика Петросяна, а также с салона управляемого в день инцидента им автомобиля “ВАЗ-2121” для проведения судебно-химической экспертизы, обнаружены являющиеся продуктами выстрела следы металлизации антимона.
По данному делу был арестован также Артак Петросян, однако он на основании решения органа, осуществляющего производство по делу, был освобожден из-под стражи. Во второй раз его арестовали по подозрению в хулиганстве, которое по нашим сведениям имеет отношение к убийству главы села Прошян Грачу Мурадяну, а конкретнее к инциденту, имевшему место при жизни сельского главы.
2 апреля в районе 09.00 у здания сельской администрации было обнаружено бездыханное тело главы сельской общины Прошян Котайкской области Грача Мурадяна 1963 года рождения.Прибывшая на место происшествия оперативно-следственная группа выяснила, что Грач Мурадян скончался вследствие полученного огнестрельного ранения в районе правой височной части.