Ոստիկանապետի հրամանով նշանակվել է ծառայողական քննություն 04/16/2013 11:45 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2013 թվականի ապրիլի 9-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների արդյունքում Մարդու իրավունքների պաշտպանն առանձնացրել է երեք հիմնական իրավական խնդիր՝ Բաղրամյան պողոտան փակելու իրավաչափություն, ցույցին մասնակցող 16 անձանց ոստիկանություն բերման ենթարկելու օրինականություն և Արմեն Մարտիրոսյանի հետ կապված միջադեպի լիարժեք բացահայտում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը այսօր տարածել է Կարեն Անդրեասյանի գնահատականները.
Արմեն Մարտիրոսյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպ
Արմեն Մարտիրոսյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ ՀՀ Ոստիկանությունից Պաշտպանին հայտնել են, որ ապրիլի 9-ի երեկոյան «Ազատության» հրապարակում կազմակերպված հանրահավաքից հետո՝ ժամը 19:00-ի սահմաններում, Արմեն Մարտիրոսյանը փորձել է ճեղքել ոստիկանության շղթան և չի կատարել ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջները` խախտելով «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի պահանջը, ինչի արդյունքում տեղի է ունեցել ընդհարում, որի հետևանքով ոստիկանները, ղեկավարվելով նույն օրենսգրքի 258-րդ հոդվածով, Արմեն Մարտիրոսյանին բերման են ենթարկել ոստիկանության համապատասխան բաժանմունք:
Ըստ Արմեն Մարտիրոսյանի` ինքն ապրիլի 9-ին իրավախախտում չի կատարել և ոստիկանների գործողությունները որակել է ապօրինի, հակասահմանադրական և հակաիրավական:
Զանգվածային լրատվության միջոցներում լայնորեն տարածված տեսագրության մեջ կարելի է տեսնել, որ ոստիկաններին որոշակի դիմադրություն ցույց տալուց հետո Արմեն Մարտիրոսյանը վնասազերծվում է Ոստիկանության մի խումբ աշխատակիցների կողմից, սակայն նույնիսկ դիմադրությունը դադարեցնելուց հետո ոստիկաններից մեկը շարունակում է ոտքով հարվածներ հասցնել Արմեն Մարտիրոսյանի դեմքին: Դարձյալ զանգվածային լրատվության միջոցներից հայտնի է դարձել, որ վնասազերծված և այլևս չդիմադրող քաղաքացուն բազմակի հարվածներ հասցնող ոստիկանը 1990 թվականի ծնված Մերձավանի բնակիչ Արթուր Ղազարյանն է: Մինչդեռ «Ոստիկանության» մասին ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածի համաձայն ֆիզիկական ուժի գործադրումը, որպես բացառիկ միջոց կարելի է կիրառել միայն այն դեպքերում, երբ այլ միջոցներով Ոստիկանության ծառայողի պարտականությունների կատարումը հնարավոր չէ ապահովել:
Ոստիկանությունից Պաշտպանին հայտնել են, որ այս կապակցությամբ Ոստիկանության պետի հրամանով միջադեպի ընթացքում ոստիկանության ծառայողի կողմից կիրառված ուժի իրավաչափության և համաչափության հարցը քննարկելու համար նշանակվել է ծառայողական քննություն: Ողջունելի է Ոստիկանապետի հատուկ ուշադրությունը նշված միջադեպի նկատմամբ, քանի որ մեկ ոստիկանի ոչ իրավաչափ գործողությունը և դա անհետևանք թողնելը կարող էր ստվերել ապրիլի 9-ին ոստիկանության կողմից կատարված լայնածավալ և շատ առումներով դրական աշխատանքը: Ակնկալում ենք, որ Արմեն Մարտիրոսյանի միջադեպի ընթացքում օրենքը խախտած բոլոր քաղաքացիները՝ անկախ իրենց դիրքից և պաշտոնից կենթարկվեն համաչափ պատասխանատվության: Շարունակելու ենք հետևել այս միջադեպի քննությանը և դրա արդյունքներին:
Մի շարք անձանց բերման և վարչական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ
Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության տարբեր բաժիններ բերման ենթարկված 16 անձանց դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ Ոստիկանությունից Պաշտպանին հայտնել էին, որ վերջիններս բերման են ենթարկվել հավաքի վայրից՝ վարչական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով և կարճ ժամանակ անց ազատ արձակվել: «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենքի 262-րդ հոդվածի համաձայն վարչական իրավախախտում կատարած անձի վարչական ձերբակալումը կարող է տևել ոչ ավելի, քան երեք ժամ: Նշվածի վերաբերյալ որևիցե բողոք կամ ահազանգ չի ստացվել: Այս մասին են վկայել նաև Ոստիկանության համապատասխան բաժիններում ներկա գտնված Պաշտպանի արագ արձագանքման խմբերը: Դրական է նաև այն, որ բոլոր այն դեպքերում, երբ բերման ենթարկված անձինք պահանջել են փաստաբանի մասնակցությունը՝ այն ապահովվել է:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքի 258-րդ հոդվածը սահմանում է, որ անձը կարող է բերման ենթարկվել վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն կազմելու նպատակով, եթե արձանագրություն կազմելը պարտադիր է և երբ տեղում այն կազմելը հնարավոր չէ: Համաձայն «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի` ոստիկանությունը պարտավոր է հավաքի անցկացման վայրից հեռացնել այն անձանց, ովքեր կոպտորեն խախտում են հավաքի խաղաղ և բնականոն ընթացքը, եթե այլ կերպ հնարավոր չէ ապահովել այն:
Ոստիկանության կողմից բերման ենթարկված անձանց թվում է եղել նաև ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը, ով չի ընդունել իր մեղքը և ըստ իր հրապարակայնորեն հայտնած դիրքորոշման չի պատրաստվում վճարել տուգանքը և պատրաստվում է վիճարկել վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին արձանագրությունը դատարանում: Հարկ ենք համարում փաստել, որ «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 43-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ)» կետի` անձի և վարչական մարմնի փոխհարաբերություններում անձի համար ոչ բարենպաստ փաստական հանգամանքների առկայության դեպքում ապացուցման պարտականությունը կրում է վարչական մարմինը, այսինքն այս դեպքում ՀՀ Ոստիկանությունը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը /ՄԻԵԴ/ իր մի շարք որոշումներում վարչական ձերբակալման և անձի ազատության սահմանափակման վերաբերյալ հայտնել է իր դիրքորոշումը: Մասնավորապես` Սթիլը և ուրիշները ընդդեմ Մեծ Բրիտանիայի գործով դատարանը սահմանել է, որ իրավապահ մարմինների կողմից անձի ձերբակալումը և/կամ ազատության սահմանափակումը օրինաչափ է, եթե անձի կողմից խախտվել է հասարակական կարգը կամ եթե առկա են եղել ողջամիտ հիմքեր ենթադրելու, որ անձը կխախտի հասարակական կարգը:
Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ նման իրավիճակներում առանձին անձանց ոստիկանություն բերման ենթարկելը ինքնին ապօրինի չէ, սակայն առանձին դեպքերում ոստիկանության գործողությունների հետ անհամաձայնություն հայտնած քաղաքացիները կարող են Ոստիկանության գործողությունները և որոշումները վիճարկել դատարանում:
Բաղրամյան պողոտայի փակ լինելը
2013 թվականի ապրիլի 9-ին անցկացվող խաղաղ հավաքի ընթացքում Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտան փակվել էր ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից: Այս հարցի կապակցությամբ ՀՀ Ոստիկանությունից Պաշտպանին հայտնել են, որ երթուղին սահմանափակվել էր Երևանի քաղաքապետի 04.04.2013թ. № 70 որոշմամբ` Հանրապետության Նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ մի շարք արարողակարգային միջոցառումների բնականոն ընթացքը ապահովելու նպատակով: Բացի այդ նշված գործողության հիմք է հանդիսացել «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 22-րդ հոդվածի 6-րդ մասը, համաձայն որի ոստիկանությունն իրավունք ունի ժամանակավորապես սահմանափակելու կամ արգելելու տրանսպորտի երթևեկությունը և հետիոտնի շարժը: «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը սահմանում է, որ հավաքն արգելվում է, եթե այն անցկացվելու է Հանրապետության Նախագահի նստավայրից այնպիսի հեռավորության վրա, որի դեպքում այն սպառնում է դրա բնականոն գործունեությանը:
Խաղաղ հավաքների անցկացման իրավունքի սահմանափակման վերաբերյալ ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքում հստակ սահմանվել են այն պահանջները, որոնց առկայության դեպքում այն կարող է դիտվել իրավաչափ, եթե սահմանված է միայն օրենքով, եթե դա անհրաժեշտ է ժողովրդավարական հասարակությունում պետական անվտանգության, հասարակական կարգի պահպանման, հանցագործությունների կանխման, հանրության առողջության ու բարոյականության, և այլոց սահմանադրական իրավունքների, ազատությունների, պատվի և բարի համբավի պաշտպանության համար (Օսմանը և այլոք ընդ. Մակեդոնիայի): Տվյալ դեպքում թե «Ոստիկանության մասին» և թե «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքները սահմանում են հստակ պահանջներ նման սահմանափակումներ նախատեսելու համար, ինչպես նաև Ոստիկանության հիմնավորումը իրենց կողմից ձեռնարկված գործողությունների վերաբերյալ վերաբերում էր հասարակական կարգի պահպանմանը: Բացի այդ նշված խնդրի առնչությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Պատյին և ուրիշներն ընդ. Հունգարիայի գործով դիրքորոշմամբ սահմանել է, որ իրավաչափ է անձանց խաղաղ հավաքներ կազմակերպելու և իրականացնելու, ինչպես նաև ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի սահմանափակումը, նույնիսկ այն դեպքերում, երբ հավաքի մասնակիցները այն իրականացնում են այնպես, որ դա խոչընդոտում է երթևեկությանը, և այնպիսի տեղում, որը հանգեցնում է, կամ կարող է հանգեցնել այլ հետիոտների ազատ տեղաշարժման խոչընդոտմանը:
Պաշտպանի գնահատականով, հաշվի առնելով վերոգրյալը, Բաղրամյան պողոտան փակելու Ոստիկանության գործողությունը եղել է իրավաչափ, իսկ Երևանի քաղաքապետի 04.04.2013թ. № 70 որոշումը երթի կազմակերպիչների կողմից կարող էր բողոքարկվել բացառապես դատական կարգով:

Омбудсмен Армении дал оценку событиям 9 апреля 04/16/2013   15:52  |  Актуальная тема
В результате произошедших 9 апреля 2013г.  событий омбудсмен Армении выделил три основные правовые проблемы: правомерность блокирования движения по проспекту Баграмяна, наличие законных оснований для задержания 16 лиц и полноценное раскрытие инцидента, имевшего место с Арменом Мартиросяном. В заявление, в частности, говорится:
Инцидент с Арменом Мартиросяном
В Полиции РА в связи с инцидентом, имевшим место с Арменом Мартиросяном, сообщили омбудсмену, что вечером 9 апреля после митинга, организованного на Площади Свободы в районе 19.00, Армен Мартиросян пытался прорваться через полицейский кордон  и не подчинился законным требованиям стражей порядка, нарушив тем самым требование ст. 182 Кодекса РА об административных правонарушениях, в результате чего произошло столкновение, вследствие которого полицейские, руководствуясь статьей 258 того же Кодекса, подвергли приводу Армена Мартиросяна в соответствующее отделение полиции.
По словам Армена Мартиросяна, он не совершал правонарушения 9 апреля сего года и действия полицейских квалифицировал как незаконные, антиконституционные и противоправные.
В видеоматериале,  распространенном в СМИ, можно увидеть, что Армен Мартиросян, оказав сопротивление стражам порядка, был обезврежен ими, однако даже после того, как он перестал оказывать полицейским сопротивление, один из сотрудников Полиции продолжает бить его ногой по лицу. Те же СМИ сообщили, что полицейский, нанесший множественные удары обезвреженному и более не сопротивляющемуся А. Мартиросяну -  житель Мердзавана Артур Казарян 1990 года рождения. Согласно ст. 29 закона РА “О полиции”, физическую силу можно применять как исключительное средство в том случае, когда иными средствами не представляется возможным обеспечение полицейским исполнения своих служебных обязанностей.
В Полиции омбудсмену сообщили, что в связи с этим по приказу начальника Полиции для обсуждения вопроса о правомерности и соразмерности  применения силы полицейским назначено служебное расследование. Достойно приветствия особое внимание главы Полиции к данному инциденту, поскольку в случае, если противоправные действия, допущенные одним полицейским, останутся без последствий, то это может бросить тень на широкомасштабную и во многом положительную работу Полиции. Надеемся, что все граждане, нарушившие закон во время инцидента с А. Мартиросяном, вне зависимости от их положения и занимаемой должности будут привлечены к ответственности. Мы будем пристально следить за расследованием этого происшествия.
О приводе в Полицию некоторых лиц и привлечении их к административной ответственности
По поводу привода 16 человек в разные отделения полиции г. Еревана омбудсмену сообщили в Полиции РА, что они были подвергнуты приводу с места проведения митинга с целью их привлечения к административной ответственности. Лица, допустившие в ходе шествия ряд правонарушений, не были арестованы, а изолированы и выведены с места проведения митинга и с целью привлечения их к административной ответственности подвергнуты приводу в Полицию и спустя короткое время отпущены”, - сообщают в Полиции. Согласно ст. 262 Кодекса “Об административных правонарушениях” арест лица, совершившего АП, не может длиться более трех часов. По поводу вышесказанного не поступало ни одной жалобы или сигнала. Об этом свидетельствуют группы быстрого реагирования омбудсмена, находившиеся в соответствующих полицейских отделениях на тот момент. Достойно положительного отзыва и тот факт, что во всех тех случаях, когда подвергнутые приводу требовали участия адвоката, эти требования были удовлетворены.
Ст. 258 Кодекса РА об административных правонарушениях предусматривает, что лицо может быть подвергнуто приводу с целью составления протокола об административном правонарушении, если  составить протокол об АП следует в обязательном порядке и если составить его на месте невозможно. Согласно п.3 ч. 1ст. 32 закона РА “О свободе собраний” Полиция обязана вывести с места проведения митинга тех лиц, которые грубо нарушают мирный и естественный ход собрания.
В числе подвергнутых приводу в Полицию были также эск-кандидат в президенты Андриас Гукасян, который не признал свою вину и, согласно его официальной позиции, не собирается выплачивать штраф и намерен оспорить протокол о совершении об административном правонарушении в судебном порядке. Следует отметить, что, согласно пункту ”б” ст. 43 закона РА “Об основах администрирования и административном производстве”” при взаимоотношениях человека и административного органа в случае наличия неблагоприятных для лица фактических обстоятельств обязательства  по доказыванию возложены на административный орган, то есть в данном конкретном случае Полицию РА.
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в ряде своих решений касательно административного ареста и ограничения свободы человека озвучивал свою позицию. В частности, суд по делу “Стил против Великобритании” установил, что арест правоохранительными органами человека и/или ограничение его свободы правомерно, если он нарушил общественный порядок или, если наличествовали веские основания предполагать, что данное лицо нарушит общественный порядок.
Таким образом, в подобных случаях, в целом, привод некоторых лиц в полицейское отделение само по себе не является незаконным, однако в отдельных случаях граждане, не соглашающиеся с действиями Полиции, могут оспорить действия или решения Полиции в суде.
Блокирование движения по проспекту Баграмяна
В ходе мирного шествия, проводимого 9 апреля 2013г.,  сотрудниками Полиции был закрыт проспект Баграмяна. В связи с этим в Полиции РА омбудсмену сообщили, что движение было перекрыто по решению № 70 от 04.04.2013г. мэра Еревана с целью обеспечения нормального хода ряда церемониальных мероприятий в связи с инаугурацией Президента Армении. Кроме того, основанием для этого послужило ч. 6 ст. 22 закона РА “О полиции”, согласно которому Полиция обладает правом временно ограничить или запретить движение транспортных средств и пешехода.  П. 3 ч. 1 статьи 19 закона РА “О свободе собраний” предусматривает, что митинг запрещается, если его планируется провести в месте, которое находится на таком расстоянии от резиденции президента, которое угрожает ее нормальной деятельности.
В связи с ограничением права проведения мирных митингов в прецедентном праве ЕСПЧ четко закреплены те требования, в случае наличия которых, оно может рассматриваться как правомерное, если оно необходимо для обеспечения государственной безопасности и поддержания общественного порядка, предотвращения преступлений и защиты здоровья общества, морали и иных конституционных прав, свобод, чести, достоинства и деловой репутации.(“Осман и другие против Македонии”).В данном случае как закон РА “О Полиции” , так и закон РА “О свободе собраний”  устанавливает четкие требования, предусматривающие подобные ограничения. Кроме того, в связи с этим вопросом ЕСПЧ по делу “Патин и другие против Венгрии”  определил, что ограничение прав граждан на организацию мирных митингов и их проведение, а также ограничение права на свободное перемещение даже в тех случаях, когда участники митинга проводят его так, что препятствуют движению и в таком месте, которое может воспрепятствовать свободному передвижению других пешеходов, правомерно.
Омбудсмен, принимая во внимание вышесказанное, констатировал, что действия Полиции, перекрывшей движение по проспекту Баграмяна, были правомерными, а решение № 70 мэра Еревана от 04.04.2013г. может быть оспорено организаторами шествия исключительно в судебном порядке.