ԱԺ կանոնակարգի 44-րդ հոդվածի 4-րդ մասի սահմանադրականության մասին ՍԴ-ի որոշումը՝ առաջիկա ժամերին 04/16/2013   13:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանն այսօր բանավոր ընթացակարգով քննության առավ Ազգային ժողովի երեք տասնյակից ավելի պատգամավորների դիմումի հիման վրա գործը, որով վիճարկում են ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի 44-րդ հոդվածի 4-րդ մասի սահմանադրականությունը: Լսելով կողմերին, ՍԴ-ն անցավ խորհրդակցական սենյակ՝ գործով որոշում կայացնելու համար:
Դիմող կողմի ներկայացուցիչ՝ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը պնդեց, որ, իրենց կարծիքով, ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի 44-րդ հոդվածի վիճարկվող 4-րդ մասը, որով սահմանվում է, որ նիստն իրավազոր է, եթե սահմանված կարգով գրանցվել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին (քվորումն ապահովված է), արտահերթ նիստի կամ նստաշրջանի մասով հակասում է Սահմանադրության 70-րդ և 71-րդ հոդվածներին:
ՍԴ դիմելու առիթ էր հանդիսացել ԱԺ-ի քաղաքական մեծամասնության կողմից քաղաքական փոքրամասնության նախաձեռնությամբ հրավիրված 2012թ.-ի նոյեմբերի 21-ի խորհրդարանի արտահերթ նիստի տապալումը, ինչը, ըստ Գ.Ջհանգիրյանի, զրկեց փոքրամասնությանը լսելի դառնալու հնարավորությունից: Նա ընդգծեց, որ այս պարագայում քվորումի պահանջ չպետք է դրվի, քանի որ դա ի չիք է դարձնում քաղաքական փոքրամասնության կողմից արտահերթ նիստ հրավիրելու նախաձեռնությունն իրացնելու հնարավորությունը:
Դիմող կողմի ներկայացուցչի համոզմամբ՝ դա նաև հակասում է Սահմանադրության 70-րդ հոդվածին, որն իմպերատիվ և բացարձակ հնարավորություն է ընձեռնում քաղաքական փոքրամասնությանը: Այն սահմանում է, որ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան կամ նիստ գումարում է Ազգային ժողովի նախագահը` Հանրապետության Նախագահի, պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի կամ կառավարության նախաձեռնությամբ: Արտահերթ նստաշրջանը կամ նիստն անցկացվում է նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով և ժամկետում: Ըստ Գ.Ջհանգիրյանի՝ արտահերթ նիստի կայացման համար քվորումի սահմանումը հակասում է նաև Սահմանադրության 71-րդ հոդվածին, քանի որ այն քվորումի պահանջ է սահմանում միայն օրենքների և Ազգային ժողովի որոշումների ընդունման դեպքում:
Պատասխանող կողմ ճանաչված Ազգային ժողովի ներկայացուցչի՝ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Դավիթ Հարությունյանի համոզմամբ՝ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքը բազմաթիվ հնարավորություններ է ընձեռում քաղաքական փոքրամասնությանը՝ իրեն լսելի դարձնելու համար:
Ըստ Դ.Հարությունյանի՝ տվյալ նիստին մեծամասնության չգրանցվելն ու չմասնակցելը քաղաքական բոյկոտ էր: Նա նշեց նաև, որ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստ հրավիրելու իրավունքը միայն ընդդիմությանը չէ: Նրա համոզմամբ, դա թյուր մեկնաբանության առիթ է տվել դիմող կողմին, քանի որ այդ 1/3-ի իրավունքից շատ հաճախ օգտվում են նաև մեծամասնության ներկայացուցիչները: Դա պարզապես որևէ հարց արտահերթ քննարկելու հնարավորություն է ընձեռնում:
Պատասխանող կողմի հիմնական փաստարկն այն է, որ ԱԺ-ն ունի լիազորություն ընդունելու օրենքներ, որոշումներ, հայտարարություններ և հղելու ուղերձներ, և յուրաքանչյուրի համար անհրաժեշտ է նվազագույն քանակով մասնակցություն: Նման մասնակցության, այն է՝ քվորումի բացակայության դեպքում նիստն սկսելն անիմաստ է, եթե այն չի հանգեցնելու այդ 4 լիազորություններից մեկի իրացմանը:

КС Армении в ближайшие часы огласит свой вердикт по искам депутатов о срыве парламентского заседания 04/16/2013   13:52  |  Лента новостей
Конституционный суд сегодня в порядке устной процедуры приступил к рассмотрению дела на основании жалоб более трех десятков депутатов НС, по которым оспаривается конституционность ч. 4 ст. 44 закона-регламента НС. КС выслушал стороны и удалился в совещательную комнату для вынесения решения по делу.
Представитель заявителя, член “Армянского национального конгресса” Гагик Джангирян утверждал, что по их мнению, оспариваемая ч. 4 ст. 44 закона-регламента НС, по которой установлено, что заседание правомочно, если в установленном порядке зарегистрировалось больше половины от общего числа депутатов(только тогда кворум обеспечен), по части проведения внеочередного заседания или сессии противоречит статьям 70 и 71 Конституции РА.
Поводом для обращения в Конституционный суд стал срыв парламентским большинством внеочередного заседания, созванного по инициативе политического меньшинства 21 ноября 2012г., вследствие которого, по мнению Г. Джангиряна, меньшинство лишилось возможности быть услышанным. Он подчеркнул, что следует упразднить требование о кворуме, так как оно сводит к нулю возможность реализации инициативы меньшинства по созыву внеочередного заседания.
По заверениям заявителя, она также противоречит статье 70 Конституции РА, которая предоставляет исключительную возможность для политического меньшинства. Она устанавливает, что внеочередная сессия НС или заседание созываются по инициативе спикера парламента, президента Армении, более 1/3 от общего числа депутатов или Правительства. Внеочередная сессия или заседание проводятся по предусмотренной инициатором повестке и в установленные им сроки. По словам Г. Джангиряна, кворум также противоречит статье 71 Конституции РА, так как статья предусматривает требование кворума только в случае принятия законов или решений НС.
По убеждению представителя стороны ответчика - председателя Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Давида Арутюняна, закон-регламент НС предоставляет множество возможностей политическому меньшинству высказать свою точку зрения.
По мнению Д. Арутюняна, нерегистрация и неучастие в данном заседании – политический бойкот. Он отметил, что право созвать заседание по инициативе как минимум 1/3 от общего числа депутатов не принадлежит только оппозиции. Он считает, что это дало повод заявителю для превратного истолкования, поскольку правом этой одной трети зачастую пользуются представители большинства.
Основной довод стороны ответчика - НС наделена полномочием принимать законы, решения, заявления и возможностью обращаться с посланием. В любом случае необходимо минимальное количество участников. Подобное участие, как то: заседание в условиях отсутствия кворума бессмысленно, если оно не приведет к реализации хотя бы одной из четырех полномочий.