Ամբաստանյալը մտադիր է հացադուլ սկսել 04/16/2013 17:06 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Շուրջ 20 րոպե ոստիկանության աշխատանքը խաթարելու ու ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ մեղադրվող Արմեն Խալոյանն այսօր դատապարտվեց 5 տարվա ազատազրկման ու 250 հազար դրամի տուգանքի:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, նրան մեղավոր ճանաչեց նրան առաջադրված մեղադրանքի ողջ ծավալով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի՝ խուլիգանություն, առաջին և 2-րդ մասերով, 235-րդ 4-րդ մասով՝ ապօրինի կերպով սառը զենք կրելը, 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ իշխանության ներկայացուցչի կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելը:
Դատարանն այսպիսով հաստատված համարեց մեղադրանքն, ըստ որի Արմեն Խալոյանը 2012թ. հոկտեմբերի 25-ին, ժամը 16.45-ի սահմաններում Երևան քաղաքի Նալբանդյան փողոցի թիվ 130 հասցեում գտնվող ՀՀ ոստիկանության վարչական շենքի ընդունարանում ՀՀ ոստիկանապետի մոտ ընդունելություն կազմակերպելու հարցի շուրջ վիճաբանել է ՀՀ ոստիկանության պետի խորհրդական Մերուժան Առուշանի Հակոբյանի հետ: Այդ ընթացքում նա, ըստ մեղադրական եզրակացության, կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը՝ բռնություն է գործադրել՝ ձեռքերով հարվածներ է հասցրել Մ.Հակոբյանին ու նրան պատճառել առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածք: Իր այդ դիտավորյալ գործողություններով, ըստ մեղադրանքի, շուրջ 20 րոպե տևողությամբ խաթարել է ոստիկանության ծառայողների բնականոն աշխատանքը։
Ա.Խալոյանը դատավճռի հրապարակումից հետո հայտարարեց, որ մտադիր է հացադուլ սկսել: Նրա պաշտպան Ռոբերտ Ռևազյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց, որ իրենք անպայման բողոքարկելու են դատավճիռը Վերաքննիչ քրեական դատարան:

Армен Халоян, учинивший потасовку при попытке попасть на прием к главе Полиции РА, сядет на 5 лет 04/16/2013   17:57  |  Актуальная тема
Суд сегодня приговорил А. Халояна, обвиняемого в  применении насилия в отношении полицейского и нарушении привычного ритма работы Полиции к лишению свободы сроком на 5 лет и к штрафу в размере 250 000 драмов.
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна признал его виновным в предъявленном ему обвинении в совершении деяний, предусмотренных чч. 1и 2 ст. 258 УК РА – “хулиганство”, ч.4ст. 235 УК РА –“незаконное ношение холодного оружия”, ч. 2ст. 316 УК РА – “применение насилия в отношении представителя власти”.
Суд таким образом счел подтвержденным обвинение, согласно которому Армен Халоян 25 октября 2012г. в районе 16.45 в приемной административного здания полиции РА, расположенном по адресу ул. Налбандяна N130,  повздорил с советником начальника Полиции Меружаном Акопяном, желая попасть на прием к начальнику Полиции. В ходе перепалки, согласно обвинительному заключению, грубейшим образом нарушив общественный порядок и демонстрируя неуважительное отношение к людям: подсудимый шумел, выражался бранными словами и даже прибегнул к насильственным мерам, нанося удары руками М. Акопяну. Он причинил советнику телесные повреждения без причинения вреда здоровью. “Подобными предумышленными действиями А. Халоян нарушил привычный рабочий ритм сотрудников полиции
А. Халоян после оглашения приговора заявил, что намерен объявить голодовку. Его адвокат Роберт Ревазян сообщил корреспонденту “”Фактинфо, что они в обязательном порядке обжалуют приговор в Апелляционном суде.