«Միլանո»-ի ներկայացուցիչը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատարանին 04/15/2013 18:15 | Քաղաքացիական իրավունք
«Ավո Ֆ.Մ.Հ.» ՍՊԸ-ն ընդդեմ «Միլանո» խանութի սեփականատերերից մեկի՝ «Օլիմպ» արտադրական կոոպերատիվի գործով ապրիլի 18-ի դատական նիստում Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանի նախագահությամբ, կհրապարակի իր դեմ պատասխանող կողմի ինքնաբացարկի միջնորդության վերաբերյալ որոշումը:
Անցյալ դատական նիստին պատասխանող կողմը 15 րոպե դատարանին ապարդյուն սպասելուց հետո հեռացել էր, ըստ կողմի, դատարանի աշխատակազմից որևէ մեկը չտեղեկացրեց, թե ինչ պատճառով է նիստը ձգձգվում և երբ է այն սկսվելու: Սակայն կողմն իր համար անսպասելի «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգում կարդացել էր՝ նիստը կայացել է: Այդ ինչ ընդհատակյա, գաղտնի նիստ է, որից պատասխանող կողմը տեղյակ չէ,- իր ինքնաբացարկի միջնորդության մեջ նշեց «Միլանո» խանութի սեփականատերերից մեկի՝ «Օլիմպ» արտադրական կոոպերատիվի ներկայացուցիչ Տիգրան Հայրապետյանը:
Հայցադիմումով «Ավո Ֆ.Մ.Հ.» ՍՊԸ-ն պահանջում է պարտավորեցնել «Միլանո» խանութի սեփականատերերից մեկի՝ «Օլիմպ» արտադրական կոոպերատիվին տրամադրել 34 մլն դրամի չափով ավելացված արժեքի հարկի վերաբերյալ հարկային հաշիվ: Պատասխանող կողմի մյուս ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք էր հայտնել, որ հիշյալ հայցադիմումը «Օլիմպ»-ի հանդեպ հերթական հաշվեհարդարն է ու ֆինանսական ճնշումը՝ կազմակերպությունը մինչև այժմ պայքարում է իր խախտված իրավունքների վերականգման համար՝ ընդհուպ մինչև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գանգատ ներկայացնելով:
Ճնշումների մեկ ընդհանուր սցենարի մաս են կազմում, ըստ կողմի, մեկ հարկի գնով «Միլանո» խանութի երեք հարկերը, նկուղն ու հողատարածքը օտարելը, իր վստահորդ Հովհաննես Ղուկասյանին մաքսանենգության մեղադրանքով քրեական պատասխանատվության ենթարկելը և վերոհիշյալ հայցը ներկայացնելը:

Представитель магазина “Милано” выступил с ходатайством о самоотводе судьи 04/15/2013   19:02  |  Гражданское право
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Алексея Сукояна на судебном заседании по делу на основании иска компании ООО “АВО Ф.М.Г” против производственного кооператива “Олимп", огласит решение относительно ходатайства стороны ответчика о самоотводе судьи. Заседание назначено на 18 апреля.
На прошлом заседании ответчик, так и не дождавшись суда, покинул зал заседаний по прошествии 15 минут, поскольку, согласно стороне, никто не проинформировал о том, по какой собственно причине затягивается заседание и когда оно начнется. Однако сторона была застигнута врасплох, прочитав в информационной системе “Даталекс” о том, что заседание состоялось. “Это что за конспиративное, тайное заседание, о котором сторона не в курсе”,- заявил в своем ходатайстве о самоотводе судьи представитель производственного кооператива“Олимп" Тигран Айрапетян.
Представитель стороны ответчика Айк Алумян в беседе с корреспондентом “Фактинфо” выразил мнение, что иск, согласно которому ответчик обязан предоставить налоговый счет относительно НДС в размере 34 млн. драмов, не что иное, как очередная попытка оказать финансовое давление на “Олимп”: до сего момента компания боролась за восстановление своего попранного права вплоть до обращения в ЕСПЧ.
Неотъемлемыми частями общего сценария по оказанию давления, по словам стороны ответчика, являются отчуждение трех этажей, подвала и земельного участка вместо одного этажа магазина “Милано”, привлечение к уголовной ответственности его доверителя Оганеса Гукасяна по обвинению в контрабанде и предъявление вышеупомянутого иска.