Դատարանը կպաշտպանի՞ նաև առողջ մարդկանց իրավունքները 04/15/2013   12:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մաթեմատիկոսներ Խաչիկ Հակոբյանն ու Արա Դիլանյանը կալանավորվել են մի գործով, որով նախաքննական մարմինը ապացույցներ ձեռք չի բերել, «ապացույցները» հերքվում են պաշտպանական կողմի մասնավոր հարցման ենթարկված ու դատակոչված վկաների, անգամ տուժողի իրավահաջորդի դատաքննական ցուցմունքներով: Այսպիսի տեսակետ ունի պաշտպանական կողմը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ամբաստանյալներ Խաչիկ Հակոբյանի ու Արա Դիլանյանի պաշտպան, փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը, տուժողի իրավահաջորդ Գուրգեն Հայրապետյանը դատարանից խնդրում էր, որ գործով տուժող Սպարտակ Հայրապետյանին ու գործով վկա Սուրեն Հայրապետյանին՝ իր եղբոր որդիներին, «ծերանոցում պահեն, որ ժողովուրդը փրկվի»: Տուժողի իրավահաջորդն իր ցուցմունքում նշել է, որ ընդհանրապես տեղեկություն չունի ամբաստանյալների կողմից իր եղբոր տնից գումար գողանալու դեպքի մասին և հորդորեց չհավատալ դրան:
Պաշտպանական կողմի միջնորդությամբ դատարան հրավիրված ու հարցաքննված վկաներ, տուժողի հարևաններ Սամվել Օհանյանը և Ամալյա Ամորյանը նույնպես հայտարարեցին, որ ոչ մի ձայն չեն լսել: Սամվել Օհանյանը նաև նշեց, որ շատ էր լինում, որ հայրը որդուն՝ Սպարտակին, ծեծում էր, «անասնական ձայներ էին հանում, որ հնարավոր չէր չլսել»:
Սպարտակ ու Սուրեն եղբայրները 2 տարի բնակվում են անմարդկային պայմաններում՝ հոսանքազրկված տանը, որտեղ չկա սանհանգույց: Չեն վճարում կոմունալ ծախսերի դիմաց, որովհետև փող չունեն: Միաժամանակ Սպարտակ Հայրապետյանը նշում է, որ 1999թ.-ից զբաղվում է դրամահավաքությամբ, 14 տարում հավաքել է 493 հազար դրամ, նշում է նաև, որ գումարն ավելի շատ է եղել՝ 700 հազար դրամ: Այդ գումարից իրենից գումար են գողացել Անդրանիկը՝ 185 հազար, 139 հազար դրամ՝ Արթուրը, այդ գումարից գողություն է կատարել իր հայրը Գեորգի Հայրապետյանը: Ներկայումս հանգուցյալ հայրն, ըստ նրա, անընդհատ իրեն ծեծել ու տարբեր չափի գումարներ է գողացել՝ 27 հազար, 23 հազար, եղբայրը՝ Սուրեն Հայրապետյանը նույնպես իրեն ծեծում ու գումարներ է տանում: Ըստ պաշտպանական կողմի՝ օլիգոֆրենիա հիվանդությամբ տառապող, Գորիս քաղաքում դրամահավաքությամբ զբաղվող տուժող Սպարտակ Հայրապետյանը սևեռված է փողի թեմայի վրա՝ ինքը փող է հավաքում և իրենից այն պարբերաբար տարբեր մարդիկ՝ ներառյալ հայրն ու եղբայրը, գողանում են:
Դեռևս նախաքննության փուլում նշանակված դատահոգեբուժական ամբուլատոր փորձաքննությամբ պարզվել էր, որ գործով վկա Սուրեն Հայրապետյանը տառապում է շիզոֆրենիա հիվանդությամբ, ունակ չէ ընկալելու ու վերարտադրելու ցուցմունքները, այդուհանդերձ, պաշտպանական կողմի միջնորդությունից հետո է նա հանվել է դատակոչի ցուցակից:
Իսկ Սպարտակ Հայրապետյանի մասով փորձաքննությունը գտել էր, որ նա տառապում է օլիգրոֆենիա հիվանդությամբ, ունի մտավոր հետամնացություն, սակայն ունակ է ցուցմունքներ տալու: Ըստ Ի.Պետրոսյանի՝ դատաքննության ժամանակ պարզվեց, որ նա էլ ունակ չէ ցուցմունքներ տալու՝ տվել է մեկը մյուսին հակասող, հարափոփոխ ու անհեթեթ ցուցմունքներ: Ուստի պաշտպանական կողմը հավանաբար կմիջնորդի նրա նկատմամբ նշանակել դատահոգեբուժական ստացիոնար փորձաքննության:
Նորանշանակ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ քննվող գործով ամբաստանյալներ Խաչիկ Հակոբյանին և Արա Դիլանյանին առաջադրված մեղադրանքի համաձայն, նրանք «նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի մուտք գործելով Գորիս քաղաքի Յոլյան 7 հասցեում գտնվող առանձնատուն, տանտիրոջ և նրա որդու նկատմամբ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, Գեորգի Հայրապետյանի ու նրա որդու գրպանից համապատասխանաբար 45.700 և 181.000 ՀՀ դրամ գումար են բացահայտ հափշտակել»:
Ի դեպ, գործն ավելի վաղ գտնվում էր նախագահող դատավոր Լեռնիկ Աթանյանի վարույթում, սակայն պաշտպանական կողմն իմացել էր, որ դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը դատավորի փեսան է՝ դստեր ամուսինը և դատավորին ներկայացրել ինքնաբացարկի միջնորդություն: Վերջինս էլ զեկուցագրով գործը փոխանցել էր դատավոր Դ.Գրիգորյանին: Այս դատավորի կողմից, ըստ պաշտպանական կողմի, խախտումներ են թույլ տրվել՝ դատարանը մերժել է մոր հուղարկավորությանը մասնակցելու համար Խաչիկ Հակոբյանին կարճաժամկետ մեկնում թույլատրելու պաշտպանական կողմի միջնորդությունը, թեև «Ձերբակալված ու կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածը դա միանշանակ թույլատրում է:
Բացի այդ, ըստ պաշտպանի, իր պաշտպանյալները մեկ օր գտնվել են անօրինական կալանքի մեջ՝ մարտի 26-ին լրանում էր նրանց կալանքի մեջ պահելու 20-օրյա ժամկետը, սակայն դատարանը միայն մարտի 27-ին կայացրած դատաքննություն նշանակելու մասին որոշման մեջ՝ անդրադառնալով կալանքի հարցին, գտել է, որ այն պետք է թողնել անփոփոխ:

В Горисе в судебном деле против математиков, обвиняемых в краже, ценность добытых улик равна нулю 04/15/2013   13:17  |  Актуальная тема
Математики Хачик Акопяни и Ара Диланян были заключены под стражу по делу, по которому органу предварительного следствия не удалось добыть доказательств. “Доказательства” опровергают как показания свидетелей, данные в ходе частного допроса, проведенного стороной защиты, так показания правопреемника потерпевшего, данные им в ходе судебного разбирательства.
Как сообщил агентству “Фактинфо” защитник подсудимых Хачика Акопяна и Ара Диланяна, адвокат Инесса Петросян, правопреемник потерпевшего Гурген Айрапетян просит суд, чтобы проходящий по делу в качестве потерпевшего Спартак Айрапетян и свидетель по делу Сурен Айрапетян – сыновья его брата- “содержались в доме престарелых, дабы народ спасся”. Правопреемник потерпевшего в своих показаниях отметил, что вообще не располагает сведениями о краже денег, совершенной подсудимыми из дома его брата, и призвал не верить в это.
По ходатайству стороны защиты свидетели – соседи Самвел Оганян и Амалия Аморян также заявили, что не слышали ни звука. Самвел Оганян отметил также, что отец часто избивал сына своего Спартака. При этом “они издавали скотские звуки, которые невозможно было слушать”.
Братья Спартак и Сурен на протяжении двух лет проживали в нечеловеческих условиях: в обесточенном доме, где даже нет санузла. Они не платили за коммунальные услуги, так как у них на это не было средств. Вместе с тем Спартак Айрапетян отмечает, что с 1999г. промышляет сбором денег. В 14 лет он собрал 493 тыс. драмов. Он отметил, что сумма была 700 тыс. драмов. 185 тыс. у него украл Андраник, 139 тыс. драмов- Артур, а также его отец Георгий Айрапетян. Его отец, ныне покойный, перманентно его избивал и крал у него деньги. Брат его Сурен Айрапетян также его избивает и крадет у него деньги. Согласно стороне защиты, страдающий олигофренией Спартак Айрапетян, занимающийся сбором денег в г. Горисе, зациклен на теме денег. Он собирает деньги, а у него периодически их крадут.
Судебно—медицинская амбулаторная экспертиза, назначенная еще в стадии предварительного расследования, показала, что свидетель по делу Сурен Айрапетян страдает шизофренией, не в состоянии воспринимать и воспроизводить показания. Однако, несмотря на это он был исключен из списка свидетелей лишь после ходатайства стороны защиты.
Что же касается Спартака Айрапетяна, то экспертиза выявила, что он страдает олигофренией, однако в состоянии давать показания. Согласно И. Петросяну, в ходе судебного разбирательства выяснилось, что и он дал противоречащие друг другу показания.
По делу, рассматриваемому под председательством новоназначенного судьи Давида Григоряна, согласно предъявленному Хачику Акопяну и Ара Диланяну обвинению, они, вступив в предварительный сговор, незаконно проникли в дом, расположенный в Г. Горисе по адресу ул. Йоляна 7 и, применив в отношении хозяйки дома и ее сына опасное для здоровья насилие, влезли в карман Георгия Айрапетяна и его сына и украли у них соответственно 45.700 и 181 00 драмов.
Кстати, дело ранее находилось в производстве судьи Лерника Атаняна, однако сторона защиты узнала, что прокурор, осуществляющий процессуальный контроль, является зятем судьи. В этой связи адвокат представила ходатайство о его самоотводе. Последний, в свою очередь, передал дело судье Д. Григоряну. Судья, по мнению стороны защиты, допустил нарушение: суд отказал в ходатайстве стороны защиты о предоставлении кратковременного выезда Хачику Акопяну для участия в похоронах матери, несмотря на то, что статья 17 закона “О содержании арестованных и заключенных” не запрещает этого.
Помимо этого, по словам стороны защиты, ее подзащитные день незаконно содержались под стражей: 26 марта заканчивается их 20-дневный срок содержания в заключении, однако суд в принятом 27 марта решении о назначении судебного разбирательства, обратившись к вопросу о мере пресечения, счел, что ее следует оставить без изменений.