2013թ. առաջին եռամսյակում ՃՏՊ-ների հետևանքով մահացել է 57 հոգի 04/15/2013 14:18 | ԼՐԱՀՈՍ
«2013թ. ապրիլի 14-ի դրությամբ ՀՀ -ում պետական հաշվառման է վերցվել 625 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց հետևանքով զոհվել են 57 և մարմնական վնասվածքներ ստացել 897 մարդ: Նշված 57 զոհերից երկուսը եղել են անչափահասներ»,- ամփոփելով 2013թ. առաջին եռամսյակը՝ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային ծառայության բաժնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Նորիկ Սարգսյանը:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատությամբ՝ ՃՏՊ-ների քանակն աճել է 110-ով, իսկ զոհերի թիվը մնացել է անփոփոխ, վիրավորների թիվը ևս աճել է 155-ով, սակայն Նորիկ Սարգսյանը ՀՀ ում վթարայնության ընդհանուր վիճակը գնահատեց բավարար:
2011-2012թ. ընթացքում ՀՀ է ներմուծվել 62 000 տրանսպորտային միջոց: Հնամաշ մեքենաներին փոխարինելու են եկել ժամանակակից արագընթաց տրանսպորտային միջոցները, այնուամենայնիվ ճանապարհային ոստիկանությունը, ըստ նրա, աչալուրջ է և կանխարգելիչ աշխատանքներ է իրականացնում սահմանված արագությունը գերազանցելու դեպքերը բացահայտելու ուղղությամբ։
Ն.Սարգսյանի խոսքով՝ ՃՏՊ-ների հետևանքով զոհերի թվի նվազումը պայմանավորված է, թե՛ ամրագոտիներով և թե՛ հանրապետությունում տեղադրված տեսախցիկներով, պակաս կարևոր չէ արագաչափ սարքերի դերը, իսկ խաչմերուկներում տեղադրված տեսախցիկները նպաստեցին երթևեկության կուլտուրայի բարձրացմանը:
Այս տարվա ընթացքում ՀՀ-ում նախատեսվում է արագաչափերի քանակի ավելացում, ներկայումս դրանց թիվը 50-ն է, իսկ մայրաքաղաքի խաչմերուկներում տեղադրված 50 տեսախցիկին կգումարվի ևս 30-ը:
«ՃՏՊ-ների քանակը նվազեցնող այս բոլոր գործառույթներից զատ, շատ ավելի կարևոր է հետիոտնի հետ կատարել աշխատանքներ»,- ընդգծեց Նորիկ Սարգսյանն ու հավելեց, որ դա կնպաստի վրաերթերի քանակի կրճատմանը: Այս տարվա առաջին եռամսյակում ՃՏՊ-ների հետևանքով 57 զոհից 20-ը զոհվել են վրաերթի հետևանքով:

В Армении за первые три месяца текущего года жертвами ДТП стали 57 человек 04/15/2013   15:02  |  Лента новостей
“По состоянию на 14 апреля 2013г.  в Армении зарегистрировано 625 дорожно-транспортных происшествия, вследствие которых погибли 57 человек. 897 человек получили телесные повреждения. Двое из 57 жертв автоаварий были несовершеннолетние”, - обобщая данные первых трех месяцев 2013г. заявил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник отдела Патрульно-постовой службы ДП РА, полковник Полиции Норик Саргсян.
По сравнению с тем же периодом прошлого года количество ДТП выросло. Их стало больше на 110 случаев, а число жертв осталось прежним. Количество раненых также выросло на 155 человек. Тем не менее, Норик Саргсян оценивает статистику ДТП в Армении удовлетворительно.
В течение 2011-2012гг. в Армению были ввезены 62.00 транспортных средств.  На смену подержанных авто пришли скоростные современные транспортные средства. Дорожная полиция, заверяет Саргсян, бдительна и осуществляет  профилактические работы по выявлению случаев превышения допустимой скорости.
По словам Н. Саргсяна,  снижение количества погибших вследствие ДТП обусловлено введением обязательного пользования ремнем безопасности и появлением на дорогах камер видеонаблюдения, а также индикаторов скорости. Видеокамеры также способствуют повышению культуры участников дорожного движения.
За текущий год в Армении предусмотрено увеличить количество спидометров на дорогах. В настоящее время их всего 50. А к 50 видеокамерам, установленным на перекрестках столичных улиц, прибавятся еще 30.
“Помимо всех этих факторов, способствующих снижению числа ДТП, гораздо более важным представляется работа с пешеходом”, - подчеркнул Норик Саргсян. Он добавил, что это значительно снизит количество наездов. За три месяца текущего года 20 из 57 человек, погибших вследствие ДТП, скончались в результате наезда.