Պեկինում ապրիլի 13-ին արձանագրվել է թռչնագրիպի առաջին դեպքը 04/13/2013   12:07  |  Միջազգային լրահոս
Պեկինում բացվել է H7N9 թռչնագրիպի կանխարգելման շտաբ, որտեղ փետրվարի 13-ին առաջին անգամ մարդու մոտ արձանագրվել է այդ հիվանդությամբ ախտանիշ: Այդ մասին տեղեկանում ենք Չինաստանի մայրաքաղաքի առողջապահության բաժնի միկրոբլոգում:
Չինաստանում, ավելի վաղ թռչնագրիպի ախտանշան էր հայտնաբերվել 7-ամյա մի աղջկա մոտ, ով հոսպիտալացվել էր և նրա վիճակը գնահատվում է կայուն: Երեխայի ծնողներն, ովքեր զբաղվում են թռչունների առևտրով, գտնվում են բժշկական վերահսկողության ներքո:
Իշխանությունների հրահանգով բոլոր այն շուկաները, որոնցում վաճառվում է կենդանի թռչուն, փակվել են, մասնավոր բներից արգելվել է աղավնիների թռիչքը, մշտադիտարկում է սահմանվել չվող և գազանանոցում գտնվող թռչունների վրա, դպրոցներում և մանկապարտեզներում երեխաների առողջությունը վերցվել է հսկողության տակ:
Ի դեպ, մանկապարտեզ հաճախող երեխաների ծնողներին առաքվում են sms հաղորդագրություններ, որոնցում կոչ է արվում հետևել իրենց երեխաներին և խուսափել նրանց հետ մարդաշատ վայրերում լինելուց:
Թռչնագրիպից Չինաստանում արդեն մահացել է 11 մարդ, նրանցից 7 Շանհայի, 2-ը՝ Չժեցզյան, իսկ 1-ական հոգի էլ՝ Ցզանսյու և Անհոյ նահանգներից են:
Չինաստանում ընդհանուր առմամբ այդ բացիլով վարակվել է 44 մարդ: Չհաշված Պեկինում գրանցված այս դեպքը, բոլոր մյուս դեպքերն արձանագրվել են երկրի արևելքում:

Новый вирус птичьего гриппа H7N9 “долетел” до Пекина 04/13/2013   12:23  |  Международные новости
Штаб по предотвращению эпидемии птичьего гриппа H7N9 открылся в Пекине, где впервые зафиксирован случай заболевания человека, сообщает РИА Новости, ссылаясь на официальный микроблог департамента здравоохранения города.
Ранее диагноз "птичий грипп" подтвердился у семилетней девочки. Она госпитализирована в пекинскую больницу, ее состояние стабильно. Родители девочки, которые торговали живой птицей, находятся под медицинским наблюдением.
Власти также распорядились закрыть все рынки, где продается живая птица, запретить полеты голубей из частных голубятен, осуществлять постоянный мониторинг состояния перелетных птиц и птиц в зоопарках, контроль и проверки здоровья детей в школах и детских садах.
Родители детей, посещающих детские сады, получили sms-сообщения с призывом внимательно следить за здоровьем ребенка, избегать людных мест, в случае появления признаков болезни незамедлительно обращаться к врачам.
От птичьего гриппа в Китае скончались уже 11 человек. Среди них — семь жителей Шанхая, двое — из провинции Чжэцзян, один житель провинции Цзянсу и еще один — провинции Аньхой.
Всего в КНР зафиксировано 44 случая заболевания человека этим вирусом; за исключением случая в китайской столице, все заболевания зафиксированы на востоке страны. Случаев передачи вируса от человека к человеку пока не выявлено.