ՔԿՀ-ներում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով վարակված 27 դատապարտյալ կա 04/12/2013 17:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով վարակված 27 դատապարտյալ կա, որոնցից 24-ը գտնվում են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում, իսկ 3-ը՝ այլ քրեակատարողական հիմնարկներում: Այդ մասին «Pastinfo.am» -ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գոռ Ղլեչյանը:
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում միևնույն ժամանակ կարող են բուժում ստանալ 464 դատապարտյալ։ Ներկայումս, Գ.Ղլեչյանի տեղեկացմամբ, նշված քրեակատարողական հիմնարկում բուժում է ստանում 188 հոգի, որոնցից 48-ը գտնվում է վիրաբուժական բաժանմունքում, 37-ը՝ թերապիայի, 31-ը՝ հոգեբուժական, 12-ը՝ նարկոլոգիական, իսկ 30-ական դատապարտյալ էլ բուժում է ստանում թոքախտաբանական և ինֆեկցիոն բաժանմունքներում:
Գոռ Ղլեչյանի խոսքով՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում գտնվող 188 դատապարտյալից 11-ը հարկադրի բուժում է ստանում:

27 заключенных в Армении больны ВИЧ/СПИДом 04/12/2013 19:03 | Лента новостей
В Армении зарегистрированы 27 заключенных, зараженных вирусом иммунодефицита, из коих 24 находятся в УИУ “Больница для заключенных”. Об этом в беседе с корреспондентом, «Pastinfo.am» сообщил временно исполняющий обязанности начальника отдела по связям с общественностью уголовно-исполнительного управления МЮ РА Гор Глечян.
В УИУ “Больница для заключенных” одновременно могут проходить лечение 464 заключенных. В настоящее время, по сообщениям Г. Глечяна, в указанном уголовно-исполнительном учреждении медпомощь получают 188 человек, из коих 48 находятся в операционном отделении, 37 – отделении терапии, 31 - - психиатрическом, 12- наркологическом, а по 30 осужденных - в легочном и инфекционном отделениях.
По словам Гора Глечяна, из 188 заключенных, находящихся в УИУ “Больница для заключенных” принудительное лечение проходит 11.