Վազգեն Խաչիկյանի գործով ցուցմունքներ են տալիս վկաները (լրացված) 04/11/2013   16:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստում սկսվեց վկաների հարցաքննության փուլը:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, այսօր հարցաքննվեցին գործով առաջին 10 վկաները՝ հիմնականում արտասահմանում գտնված և թոշակ չստացած թոշակառուների մերձավոր և հեռավոր հարազատներ: Վկաների ընդհանուր թիվը շուրջ 2 հարյուրյակ է:
Վկա Թորգոմ Խաչատրյանը հայտնեց, որ իր հայրը 1998թ. ԱՄՆ մեկնելուց առաջ ոչ մեկի չի լիազորել ստանալ իր թոշակը: Վկան հայտարարեց, որ ճանաչում է Վազգեն Խաչիկյանին՝ նրան տեսել է 2012 թ. նոյեմբեր- դեկտեմբերին դատարանում, սակայն չկարողացավ հանրամատչելի ներկայացնել և շատերը՝ ներառյալ Վ.Խաչիկյանի պաշտպան Ժորա Վարոսյանը չընկալեցին, թե դա ինչ դատավարություն էր: «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան պաշտպանը նկատեց, որ այդ ժամանակ իր պաշտպանյալն արդեն կալանավորված էր:
Արտասահմանում գտնվող թոշակառու Սիրանուշ Մաթևոսյանի որդու ընկեր, վկա Վրեժ Ֆիթիլջյանը և մի շարք այլ վկաներ նույնպես փաստեցին, որ իրենք ոչ ոքի չեն լիազորել ու իրենց չեն ուղարկվել չստացած թոշակի գումարները:
Վկա Նազիկ Շահինյանը հայտնեց, որ 1999թ. վերջին իր մոր ԱՄՆ մեկնելուց հետո իրենք երկու ամիս են ստացել նրա թոշակը, քննիչներն իրեն ասել են, որ գումարները ստացել են ուրիշները:
Դատարանի այն հարցին, թե «ովքե՞ր են Ձեր ծնողները» վկա Գևորգ Կարապետյանը շատ խորիմաստ պատասխան տվեց՝ «հայրս ու մայրս»: Նրանք 1997թ.-ից ԱՄՆ են մեկնել, 5 տարի առաջ եկել են, դիմել են, ստացել են թոշակը, «որքան հասնում էր»: Հնարավոր է, որ «5 տարի առաջը» 2006թ. եղած լիներ դատարանի հարցին ի պատասխան վկան բացառեց, սակայն պաշտպանական կողմի նույն հարցին ի պատասխան նշեց՝ հնարավոր է:
Վկա Նարինե Մելքոնյանը հայտնեց, որ իր մայրը ոչ Հայաստանում, ոչ արտերկրում գտնված ժամանակ 10 տարի թոշակ չի ստացել, իսկ հոր մահից հետո մինչև 2007թ. 3 տարվա ընթացքում նրա թոշակը ուրիշներն են ստացել, քննիչների տեղեկացմամբ, այդ գումարը կազմել է 800 հազար դրամ: Վկան ինքն իր հերթին հարց ուղղեց դատարանին՝ լիազորագրով թոշակ ստանալու կարգի մասին և քանի որ, նախագահող դատավորի բնորոշմամբ, դատարանը իրավաբանական խորհրդատվական մարմին չէ, այդ գործի մասնագետները՝ ամբաստանյալները, պատրաստակամորեն պարզաբանումներ տվեցին ոլորտի գործող օրենսդրության վերաբերյալ:
Արտասահմանում գտնված և Հայաստան վերադարձած թոշակառու Սենիկ Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ 2007թ. ստացել է իր 3 տարվա թոշակը՝ 500 հազար դրամից ավելի, իսկ նախորդ 3 տարվա թոշակը չեն տվել՝ ասելով՝ «գնացել է պետական բյուջե»:

Начался допрос свидетелей по делу о “пенсионных хищениях”(дополнено) 04/11/2013   16:59  |  Актуальная тема
На сегодняшнем судебном заседании по делу бывшего начальника Государственной службы социального обеспечения Вазгена Хачикяна и других начался  допрос свидетелей.
В суде общей юрисдикции административных районов Кентрон у Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна, сегодня были допрошены по делу первые 10 свидетелей, в основном, близкие и дальние родственники пенсионеров, находящихся за границей и не получивших пенсию.
Свидетель Торгом Хачатрян заявил, что его отец до отъезда в штаты в 1998г. никому не выдавал доверенности на получение его пенсию. Свидетель заявил, что знает Вазгена Хачиякна, видел его в ноябре-декабре 2012г. в суде, однако не сумел популярно объяснить все, что подразумевал, посему многие, включая адвоката В. Хачикяна, так и не поняли о каком судебном процессе идет речь. Адвокат в беседе с корреспондентом “Фактинфо” отметил, что в то время его подзащитный находился уже под стражей.
Друг сына пенсионерки Сирануш Матевосян, пребывающей за границей, свидетель Вреж Фителджян и ряд других свидетелей также констатировали, что они никому не перепоручали получать пенсию, и им никто не отправлял неполученные суммы пенсий.
Свидетель Назик Шаинян сообщила, что в конце 1999г. после отъезда ее матери в США они лишь два месяца получали ее пенсию. Следователи ей сказали, что сумму пенсий получили другие люди.
На вопрос суда, кто Ваши родители, свидетель Геворг Карапетян сострил: “отец и мать”. Они в 1997г. уехали в США, но уже 5 лет, как они оттуда вернулись. Они обратились и получили свою пенсию – столько, сколько им полагалось”, - рассказал свидетель.
Свидетель Нарине Мелконян, в совю очередь поведала, что ее мать ни в период ее пребывания в Армения, ни впериод ее проживания за рубежом не получала пенсию вот уже, как 10 лет, а после смерти отца до 2007г. на протяжении трех лет ее пенсию получали другие. По сведениям следователей, эта сумма составила 800 тыс. драмов.
Некогда пребывавший за рубежом, а ныне проживающий в Армении пенсионер Сеник Ованнисян, заявил, что в 2007г. получил свою пенсию за три года – более 500 тыс. драмов, а пенсию за прошедшие 3 года ему не выплатили, мотивируя это тем, что “сумма отчислена в госбюджет”.