1000-ից ավելի ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքացիներ անհայտ կորած են համարվում 04/11/2013 15:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր գերիների միջազգային օրն է: «Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների հետևանքով 1000-ից ավելի ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքացիներ անհայտ կորած են համարվում, որից 400 անհայտ կորածները ՀՀ քաղաքացիներ են, նրանք եղել են ազատամարտիկներ, զինվորականներ, ինչպես նաև խաղաղ բնակիչներ»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատներ խորհուրդ» ՀԿ-ի նախագահ Ռիմա Առաքելյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ նշված 1000 անհայտ կորածներից 90-ը ողջ են, և այսօր առաջնային խնդիրներից մեկը նրանց ետ վերադարձնելն է, անգամ գերության մեջ մահացածների աճյունները ետ չեն տալիս, - ընդգծում է Ռիմա Առաքելյանն ու հավելում, որ Ադրբեջանը չի համաձայնում տղաներին ետ վերադարձնել՝ պատճառաբանելով, որ չգիտի, թե որտեղ են թաղված:
Ինչպես պարզվում է այս հարցում անգամ միջազգային բոլոր կառույցների միջամտությունը չի օգնել: «Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատներ խորհուրդ» ՀԿ-ի նախագահը ևս անհայտ կորածի մայր է, իր տղան եղել է «Արաբո» ջոկատի կազմում, 2008թ. նա տեսել է 9 րոպեանոց տեսանյութ, որի մեջ եղել է նաև իր որդին՝ գետնին ընկած:
Անհայտ կորած ազատամարտիկ Նորիկ Մուրադյանի որդին՝ Արտաշ Մուրադյանն էլ իր հերթին նշեց, որ սոցիալական պայմաններից չի դժգոհում, և չի եղել մի դեպք, երբ նա դիմի կառավարությանը և աջակցություն չստանա, միակ բանը, որ ոչ ոք ինձ չի կարող տալ, դա հայրական սերն է:
Պետությունն աջակցում է անհայտ կորածների ընտանիքների անդամներին, նրանց երեխաները բուհում սովորում են անվճար, ընտանիքի անդամները ստանում են պատվո վճար,- նշում է Ռիմա Առաքելյանն ու հավելում, որ իհարկե այդ գումարով լիարժեք պայմաններ չես կարող ապահովվել, սակայն անհայտ կորածի ընտանիքի անդամի համար կարևորը ի՛ր հոր, ի՛ր որդու, ետ վերադարձն է:

Свыше 1000 армян пропали без вести в результате военных действий в зоне карабахского конфликта 04/11/2013   16:12  |  Лента новостей
Сегодня международный день пленных. Вследствие военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта более 1000 граждан РА и НКР считаются без вести пропавшими: они были воинами-освободителями, солдатами. оне нагорно-карабахского конфликта более 1000 граждан РА и НКР считаются без вести пропавшими: они были воинами-освободителями, солдатами.Среди них есть также мирные жители,-сегодня в ходе встречи журналистами сегодня заявила председатель общественной организации “Совет родственников без вести пропавших воинов-освободителей” Римма Аракелян.
По ее словам, из 1000 без вести пропавших 90 остались в живых, и сегодня первоочередной задачей является вернуть их на Родину. Даже останки умерших азербайджанская сторона не возвращают нам”, - подчеркнула Римма Аракелян. Она также отметила, что Азербайджан не соглашается вернуть их, мотивируя это тем, что не знает, где они похоронены.
Как выяснилось, даже вмешательство всех международных структур не помогло разрешить этот вопрос.Председатель общественной организации “Совет родственников без вести пропавших воинов-освободителей” Римма Аракелян – мать без вести пропавшего. Ее сын был в отряде “Арабо”. В 2008г. она увидела 9 –минутный видеоматериал, где показали ее лежащего на земле сына.
Сын без вести пропавший воина –освободителя Норика Мурадяна Артак Мурадян, в  свою очередь, отметил, что не жалуется на социальные условия  и что не было случая, чтобы Правительство ему отказало в поддержке, когда бы он не обращался туда. Единственное, что мне не могут дать – это любовь отца.
Государство оказывает поддержку членам семей без вести пропавших граждан. Их дети учатся в вузах на бесплатной основе, члены семьи получают заслуженные выплаты”, - отмечает  Римма Аракелян и добавляет, что, безусловно, эта не решит всех проблем, однако для члена семьи без вести пропавшего важнее всего возвращение домой его отца, сына.