Հրայր Թովմասյան. Որևէ երկրի դատական իշխանություն ապահովագրված չէ դատական սխալներից 04/11/2013   23:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Աշխարհի որևէ երկրի դատական իշխանություն ապահովագրված չէ դատական սխալներից, պետք է փորձել այդ սխալները հնարավորինս կրճատել:  Այս մասին հայտարարեց  ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանը՝  պատասխանելով լրագրողներից մեկի այն հարցին, թե  «Մատաղիսի գործով» մարդիկ 8-9 տարի մեղադրվում էին և դատավճռով պարզվեց՝ անհիմն:  Հ.Թովմասյանը  նկատեց, որ «մարդկությանը հայտնի են դեպքեր, երբ մարդը  մահապատժի է ենթարկվել, հետո են պարզվել իրական պատասխանատուները»:
Նախարարի պաշտոնակատարը չհամաձայնեց լրագրողի այն դիրքորոշման  հետ, թե  աճում է անվստահությունը դատական համակարգի հանդեպ: Ըստ Հ.Թովմասյանի,  վերջին մի քանի տարիների   ընթացքում այդ ոլորտում փոփոխություններ կատարելու քաղաքական կամքի ակնհայտ դրսևորումներ  են եղել: Դրա  խոսուն վկայություններից մեկն է  Դատաիրավական բարեփոխումների քառամյա ծրագիրը:
Նախարարի պաշտոնակատարը հիշատակեց նաև այն, որ անցած տարվա ընթացքում 22 դատավոր՝  ընդհանուր դատական կորպուսի 10 տոկոսը,  կարգապահական պատասխանատվության է ենթարկվել:
21:32 11/04/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվում է դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրի իրականացման ընթացքը
22:39 27/02/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյան. Այս պահի դրությամբ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու կոչեր չեն հնչել
18:33 31/10/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկա տարիներին ցանկալի կլիներ ունենալ 3 մեծ ՔԿՀ
16:30 03/10/2012  |  ՎերլուծություններԳրիգոր Մուրադյան. «Եթե հավաքը խաղաղ է, ապա որևէ միջամտություն չի թույլատրվում»
21:35 30/07/2012  |  ՎերլուծություններԳրիգոր Մուրադյան. «Պետք է բացառել հնարավորությունը, որպեսզի քաղաքացուց կորզվեն ինչ-ինչ հավելյալ վճարներ»
16:45 28/07/2012  |  ՎերլուծություններԳրիգոր Մուրադյան. Անհրաժեշտ է օրենսդրության բարեփոխումը դնել ռազմավարական հենքի վրա
17:00 27/07/2012  |  ՎերլուծություններԳրիգոր Մուրադյան. «Անհրաժեշտ են լուրջ համակարգային, հիմնարար փոփոխություններ»
14:10 24/07/2012  |  ԼՐԱՀՈՍՆերկայացվեց դատական և իրավական բարեփոխումների ռազմավարական ծրագիրը
14:37 23/07/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԴատաիրավական բարեփոխումներ. Կստեղծվի այլընտրանքային պատիժներ կիրառող ծառայություն
14:20 21/07/2012  |  ՎերլուծություններԳրիգոր Մուրադյան. «Կալանքը չպետք է դառնա համատարած կիրառվող խափանման միջոց»

И.о. министра юстиции: “Ни одна судебная система в мире не застрахована от ошибок” 04/11/2013   23:59  |  Актуальная тема
Ни одна судебная система в мире не застрахована от ошибок. Следует попытаться свести к минимуму эти ошибки. Об этом заявил и.о. министра юстиции Грайр Товмасян, отвечая на вопрос одного из журналистов касаемо того, что невинные люди по "делу Матагиса” на протяжении 8-9 лет подвергались уголовному преследованию, и только спустя столько времени выяснилось, что без всякого основания. Г. Товмасян отметил, что “человечеству известны случаи, когда невинные люди подвергались смертной казни, а позже выяснились истинные виновники преступления”.
И.о. министра юстиции не согласился с точкой зрения журналиста относительно того, что в Армении растет недоверие к судебной системе. По мнению Г. Товмасяна, в течение последних лет в этой сфере были заметны и явные проявления политической воли, направленной на осуществление преобразований в этой сфере. Об этом свидетельствует и четырехлетняя программа судебно-правовых реформ.
Г. Товмасян также упомянул и тот факт, что в течение предыдущего года 22 судьи – 10% общего судебного корпуса –были привлечены к дисциплинарной ответственности.