Տիգրան Սարգսյանը համաձայն չէ, որ կառավարությունը ձախողել է 04/10/2013   19:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Իհարկե, բազմաթիվ բացթողումներ, սխալներ եղել են այս տարիների ընթացքում: Կարծում եմ, կհամաձայնեք, որ չի սխալվում այն մարդը, որը ոչինչ չի անում: Բազմաթիվ սխալների համար, իհարկե, մենք ունենք այդ մեղքի զգացումը, որը բնորոշ է ընդհանրապես նորմալ մարդուն»,- Ազգային ժողովի ապրիլի 10-ի նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Զարուհի Փոստանջյանի հարցին:
Ընդդիմադիր պատգամավորը, մասնավորապես, հետաքրքրվել էր վարչապետից. «Այդ մտահոգությունը ձեզ տանջո՞ւմ է, երբ դուք հրաժեշտ եք տալիս մի կառավարության, որը թողել է 36 տոկոս աղքատություն, այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մեկ միլիոնից ավելի մարդիկ աղքատ են, հազարավոր երեխաներ քաղցած են, 39 տոկոս պաշտոնապես գրանցված է տնտեսության  ստվեր, 35 հազար նվազագույն աշխատավարձ է սահմանված, կան ստորագրված Մադրիդյան սկզբունքներ, որով մեր հայրենիքի մի մասը համամիտ եք, որ կարելի է հանձնել թշնամուն: Կան Հայաստան-Թուրքիա արձանագրություններ, որով համամիտ եք մեր պատմական հայրենիքի մի մասը, ցեղասպանության պտուղ այդ սահմանը ճանաչել իբրև օրինական»:
Վարչապետը նախ նկատեց, որ ավելի մեծ համարձակություն է պահանջվում, որ մարդը կարողանա տեսնել, բացահայտել սեփական մեղքերը, և դա երաշխիք է, որ նա ապագայում նոր սխալներ չի գործի:
Միևնույն ժամանակ Տ.Սարգսյանը հայտարարեց, թե չի կիսում պատգամավորի տեսակետները և համաձայն չէ անցած տարիներին կատարված աշխատանքի վերաբերյալ տրված գնահատականների հետ:
«Դա դեմոկրատական հասարակության կարևորագույն ատրիբուտներից է, որ  Դուք ունեք  հնարավորություն ազատորեն Ձեր գնահատականները հնչեցնել, ես էլ ունեմ այդ հնարավորությունը Ձեր հետ չհամաձայնվելու»,-նշեց վարչապետը՝ հավելելով, որ պատմությունը գնահատականները կտա:
Նա չհամաձայնեց ընդդիմադիր պատգամավորի հետ, թե կառավարությունը ձախողել է. «Մենք արել ենք առավելագույնը, որպեսզի Հայաստանում առկա բացասական երևույթները մեղմենք»:
Ըստ վարչապետի, իրենց հիմնական թերացումներից մեկը կայացել է նրանում, որ չեն կարողացել ընդդիմության հետ գալ «համաձայնության այն հարցի շուրջ, թե որոնք են այդ պրոբլեմների բուն պատճառները»:
«Այստեղ է, որ մեր քաղաքական ընկալումները ընդդիմության հետ էապես տարբերվում են: Սա մեր լրջագույն բացթողումներից մեկն է, որ չենք կարողացել ձեզ համոզել, որ մեր ախտորոշումներն իրականությանն ավելի մոտ են, քան ձերը: Բայց փառք Աստծո, որ մեր բնակչությունը  տվել է իր ճիշտ գնահատականը մեր կողմից կատարվածի և չկատարվածի համար, մեր դրականի և բացասականի համար, և մենք ձեզ հետ պարտավոր ենք առաջնորդվել հենց այդ գնահատականներով, որ տալիս է մեր ընտրողը»,-ասաց Տ.Սարգսյանը:

Тигран Саргсян не считает провальной работу своего кабмина 04/10/2013 20:58 | Лента новостей
“Бeзусловно, было множество упущений, ошибок за эти годы. Полагаю, Вы согласитесь со мной, что не ошибается тот, кто ничего не делает. Естественно, нас гложет присущее всем нормальным людям чувство вины за эти ошибки, - заявил на сегодняшнем заседании парламента премьер-министр Тигран Саргсян, отвечая на один из вопросов, адресованных ему секретарем фракции “Наследие” Заруи Постанджян”.
Оппозиционный депутат, в частности, поинтересовалась у премьер-министра: “Может это Вас беспокоит потому, что Вы прощаетесь с Правительством, которое после себя оставило 36% уровень бедности, то есть более одного миллиона жителей Армении живут в нищете. Тысячу детей испытывают голод. По официальным данным, 39% экономики находится в тени, минимальная зарплата – 35 тыс. драмов. Подписаны мадридские принципы, по которым Вы согласны часть нашей Родины сдать врагу. Есть еще протоколы Армения-Турция, согласно которым вы согласны часть нашей исторической родины, где был осуществлен Геноцид, границу с Турцией признать законной.
Премьер-министр отметил, что нужно иметь смелость, чтобы увидеть собственные ошибки, признать свою вину, и это является гарантом того, что они в будущем эти ошибки не повторяться.
В то же время Т. Саргсян заявил, что не разделяет точки зрения депутата и не согласен с ее оценками.
“Это один из важнейших атрибутов демократического общества, что Вам предоставлена возможность свободно озвучивать свою точку зрения, а я, в свою очередь, имею возможность не согласиться с Вами”, - подчеркнул глава Правительства, добавив, что история позднее даст всему свои оценки.
Он не согласился с оппозиционным депутатом в том, что работа Правительства была провальной. Мы сделали все возможное, чтобы свести к минимуму существующие в Армении негативные явления.
По мнению премьер-министра, основое их упущение заключается в том, что они не смогли прийти с оппозицией к общему знаменателю, что касается истинных причин этих проблем.
“В этом вопросе и наши политические воззрения существенно разнятся от ваших.” Самым серьезным упущением было то, что мы не смогли убедить Вас в том, что наши заключения были более близки к реальности, нежели Ваши. Но, Слава Богу, что наш народ дал правильную оценку нашим действиям, всем нашим плюсам и минусам, и мы с Вами обязаны руководствоваться оценками нашего избирателя”, - подытожил Т. Саргсян.