Մարաղայի կոտորածի ժամանակ բռնարարքները կատարվել են թե՛ մահվանից առաջ, թե՛ հետո 04/10/2013 15:41 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«1992 թ. ապրիլի 10-ին ադրբեջանական կանոնավոր զորամիավորումները 20 զրահատեխնիկայի ուղեկցությամբ ներխուժեցին Մարտունու շրջանի Մարաղա գյուղ և հրետանակոծեցին, որի արդյունքում հրդեհ բռնկվեց և բնակչության նկատմամբ իրականացվեց ցեղասպանություն»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԵՊՀ Պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը՝ փաստելով, որ ադրբեջանական բանակի կողմից սպանվեց 57 մարդ և գերեվարվեց 53 խաղաղ բնակիչ:
Բռնարարքները շարունակվել են նաև 1992-ի մայիսի 10-ին, այս անգամ 13 խաղաղ բնակիչ են գերեվարվել:
Այս ամենի վերաբերյալ կան տեսագրությունները և կան փաստագրական նյութեր, իսկ փաստագրական նյութերի հավաքմանը մասնակցել է նաև Մեծ Բրիտանիայի փոխխոսնակ Քերոլայն Քոքսը: Էդիկ Մինասյանն արձանագրում է նաև, որ բռնարարքները կատարվել են թե՛ մահվանից առաջ և թե՛ հետո, կտրվել են մարդկանց ձեռքերն ու ոտքերը, սա մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է, խախտվել է նաև 1949 թ. Ժնևյան կոնվենցիան:
«2002թ. ԼՂՀ խորհուրդը անդրադարձել է այս հարցերին և հատուկ որոշում ընդունել՝ խիստ քննադատության արժանացնել և պատասխանատվության ենթարկել ադրբեջանական վանդալներին, բարբարոսներին այս արարքների համար: Դիմելով միջազգային կազմակերպություններին պահանջել է ցեղասպանություն որակել, քանի որ սա ադրբեջանական կողմի որդեգրած հայասպան քաղաքականության շարունակությունն է»,- նշում է Էդիկ Մինասյանը:
Միջազգային իրավունքի փորձագետ Տարոն Սիմոնյանի խոսքով էլ, որոշ դժվարություններ կան իհարկե միջազգային դատական ատյաններ դիմելու հարցում, քանի որ Ադրբեջանը չի վավերացրել մի շարք կոնվենցիաներ, իսկ եթե վավերացրել է, ապա ոչ ամբողջությամբ: «հարկավոր է համալիր մոտեցում ցուցաբերել»,- ասաց փորձագետը՝ հիմք ընդունելով Ցեղասպանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան:
Պատմաբանն էլ իր հերթին ավելացրեց, որ հետևողական աշխատանքներ պետք է տարվեն Մարաղայի կոտորածի համար Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու պահանջի մասին, պետք է միջազգային կառույցներում շատ լուրջ գործել, իսկ դա անշուշտ արդյունքներ կտա:

Историк: “10 апреля 1992г. Азербайджан осуществил в отношении мирного населения карабахского села Марага геноцид” 04/10/2013   17:18  |  Актуальная тема
10 апреля 1992г. азербайджанские регулярные войска в сопровождении 20 единиц военной техники вторглись в мирное карабахское село Марага Мартунийского района и разбомбили его, вследствие чего вспыхнул пожар и в отношении мирных жителей Мараги был осуществлен геноцид”, - сегодня в ходе встречи с журналистами заявил декан факультета истории ЕГУ Эдик Минасян, констатировав, что азербайджанской армией были убиты 57 человек и 53 взяты в плен.
Бесчинства продолжались и 10 мая 1992г. На сей раз в плену оказались 13 человек.
Об этом свидетельствуют видеозаписи. Есть также документальные материалы, а в сборе документальных материалов участвовала баронесса Кэролайн Кокс. Эдик Минасян отметил также, что над людьми измывались и после их смерти: расчленяли их тела, отрубали им руки, ноги. Это грубое нарушение прав человека. Была нарушена также Женевская конвенция 1949г.
В 2002г. Верховный Совет НКР обратился к этим вопросам и принял решение жестоко осудить и привлечь к ответственности азербайджанских вандалов, варваров. Обратившись к международным структурам Совет потребовал квалифицировать сей факт не иначе как геноцид, поскольку это есть не что иное, как продолжение азербайджанской политики, нацеленной на истребление армян”, - отмечает Эдик Минасян.
По словам эксперта по международному праву Тарона Симоняна, есть определенные трудности, что касается обращения в международные судебные инстанции, поскольку Азербайджан не ратифицировал ряд конвенций, если даже он утвердил их, то частично. Следует проявить к этому вопросу комплексный подход, приняв за основание Конвенцию ООН о Геноциде”, - подчеркнул эксперт.
Историк же, в свою очередь, добавил, что должны быть предприняты последовательные шаги в вопросе привлечения Азербайджана к ответственности за учиненную ею кровавую резню в карабахском селе Марага. Следует серьезно поработать в международных структурах, что непременно даст свои результаты.