Ոստիկանությունը կազմում է ՎԻՎ խախտման արձանագրություն ու բաց թողնում 04/09/2013   19:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մի շարք անձինք բերվել են ոստիկանություն, նրանց նկատմամբ կազմվել է ՀՀ վարչական իրավախախտման արձանագրություն և բաց են թողնվել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեցին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի ու լրատվության վարչությունից: Ըստ պաշտոնական մարմնի՝ ներկայումս կազմվում է բերված վերջին երկու քաղաքացիների կողմից վարչական իրավախախտման արձանագրությունը, որից հետո նրանք նույնպես բաց կթողնվեն:
Ոստիկանությունից հայտնեցին, որ քաղաքացիները խախտել են ՀՀ վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 182-րդ հոդվածը՝ Ոստիկանության զորքերի զինծառայողի կամ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը: Հոդվածը սահմանում է՝ «Հասարակական կարգի պահպանության, հասարակական անվտանգության ապահովման, օբյեկտների պահպանության պարտականությունները կատարելու ընթացքում ոստիկանության զորքերի զինծառայողի կամ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը» և առաջացնում տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Հիշեցնենք, որ ըստ մամուլում շրջանառվող լուրերի, մասնավորապես, «Ա1+»-ի հաղորդման, «մի քանի երիտասարդների նկատմամբ ոստիկանները բռնի ուժ կիրառելով` բերման են ենթարկել ոստիկանական բաժանմունք: 17:30-ի դրությամբ նրանք դեռ գտնվում են այնտեղ: Երիտասարդների քանակը 24-ից ավել է: Այս մասին հայտնում է Համահայկական երիտասարադական շարժումը»։

Полиция Армении составляет на митингующих “бареволюционеров” протоколы об АП и отпускает их 04/09/2013 20:09 | Лента новостей
Ряд лиц, участвующих в шествии и митингах, были подвергнуты приводу в Полицию. Сотрудники Полиции составили в отношении них протоколы об административных правонарушениях и отпустили граждан. Об этом корреспонденту “Фактинфо” заявили в пресс-службе Полиции РА. По сведениям официального органа, в настоящее время составляется протокол в отношении двух других граждан, совершивших административное правонарушение, после чего их отпустят.
В Полиции сообщают, что граждане нарушили статью 182 Кодекса РА об административных правонарушениях: невыполнение законных требований военнослужащего внутренних войск Полиции или сотрудника Полиции. Статья предусматривает ответственность за невыполнение законных требований военнослужащего внутренних войск Полиции или сотрудника Полиции при исполнении ими своих обязанностей по поддержанию общественного порядка, обеспечению безопасности общества, охраны объектов. Нарушение чревато штрафом в размере 50-кратной минимальной заработной платы.
Напомним, что согласно муссируемым в прессе сведениям, в частности, по сообщениям «А1+», полицейские в отношении нескольких молодых участников шествия применили силу: подвергли их приводу в полицейское отделение. По состоянию на 17.30 они все еще находились там. Их более 24 человек. Об этом сообщает Общеармянское молодежное движение.