Կարգապահական տույժ` ինսուլին չտրամադրելու համար 04/08/2013   13:11  |  Քաղաքացիական իրավունք
Պոլիկլինիկաներում ինսուլինի կամ հակադիաբետիկ դեղամիջոցների բաշխման գործում նկատվող բացասական երևույթների մասին պարզաբանում է տվել ՀՀ առողջապահության նախարարությունը՝ տեղեկացնելով, որ հանրապետության բոլոր պոլիկլինիկաներն ապահովված են շաքարային դիաբետով հիվանդներին անհրաժեշտ ինսուլինով և դեղահաբերով։ ԱՆ-ի տեղեկացմամբ, եթե նախորդ տարիներին հիվանդները դեղահաբերով ապահովվել են պահանջարկի 30 տոկոսի չափով, ապա այս տարի աշխատանքներ են տարվում այն 100 տոկոսի հասցնելու ուղղությամբ։
Սակայն ապրիլի 4-ին ՀՀ առողջապահության նախարարության «թեժ գիծ» ծառայությունն ահազանգ է ստացել, որ Գյումրու Վ. Աբաջյանի անվան ընտանեկան բժշկության կենտրոնը Աննա Գաբոյանին ինսուլին չի տրամադրել։ Շիրակի մարզպետարանի կողմից կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ կենտրոնն ապահովված է եղել ինսուլինով և հակադիաբետիկ դեղամիջոցներով։ Ինչի կապակցությամբ հարցը քննարկվել է հիվանդի, նրա ընտանեկան բժիշկ Սարգիս Կարապետյանի, ընտանեկան բուժքույր Արմենուհի Հարոյանի և Վ. Աբաջյանի անվան ընտանեկան բժշկության կենտրոնի տնօրեն Արտուշ Ասատրյանի մասնակցությամբ։ Պարզվել է, որ ի պատասխան հիվանդի այն հարցին, թե երբ կարող է ինսուլին ստանալ` բուժքույր Արմենուհի Հարոյանը հեռախոսով հայտնել է, որ իրենց կենտրոնն ինսուլին չունի։ Հիվանդը ստիպված Երևանում բնակվող մորեղբորից գումար է խնդրել դեղը գնելու համար։ Հենց նա էլ ահազանգել է ՀՀ առողջապահության նախարարություն։
Աննա Գաբոյանի նկատմամբ ցուցաբերած անբարեխիղճ և բուժաշխատողին անվայել պահվածքի, ինչպես նաև դեղորայքի հետ կապված թյուր տեղեկատվություն տրամադրելու համար բուժքույր Արմենուհի Հարոյանը ենթարկվել է կարգապահական տույժի։ Նրան հայտարարվել է խիստ նկատողություն, իսկ կրկնվելու դեպքում կքննարկվի աշխատանքից հեռացման հարցը։
«Դեպքը խոսում է այն մասին, որ Վ.Աբաջյանի անվան ընտանեկան բժշկության կենտրոնում գոյություն չունի ներքին կանոնակարգ։ Շաքարային դիաբետով հիվանդների դեղորայքի բաշխման հսկողությունն իրականացվում է բժիշկ ներզատաբանի կողմից և նա իրավունք ունի նման տեղեկատվություն տրամադրելու»,-գրում են Շիրակի մարզպետարանից։

В Гюмри медсестра получила выговор из-за невыдачи пациентке инсулина 04/08/2013   15:03  |  Гражданское право
Минздрав Армении дал разъяснения по поводу негативных явлений, наблюдаемых при распределении в поликлиниках инсулина  или иных противодиабетических лекарственных средств. Ведомство сообщает, что все поликлиники республики обеспечены инсулином и лекарствами, необходимыми для больных сахарным диабетом. По сообщениям Министерства, если раньше удавалось обеспечить диабетиков лекарствами лишь на 30% , то благодаря работам, которые велись в этом направлении все эти годы, удалось достигнуть стопроцентного результата.
Однако 4 апреля на телефон “Горячей линии” Минздрав поступил сигнал о том, что Гюмрийский центр семейной медицины имени В. Абаджяна не выдал инсулин Анне Габоян. В результате проведенного Ширакской администрацией исследования, выяснилось, что Центр был снабжен инсулином и противодиабетическими препаратами. Вопрос обсуждался  с участием пациентки, ее семейного врача Саргиса Карапетяна, медсестры Арменуи Ароян и  директора Центра семейной медицины имени В. Абаджяна Артюша Асатряна. Выяснилось, что на вопрос пациентки, когда она может получить инсулин, медсестра Арменуи Ароян сообщила по телефону, что в Центре нет инсулина. Страдающая диабетом А. Габоян вынуждено одолжила у проживающей в Ереване тети деньги, чтобы приобрести инсулин. Именно тетя и позвонила в Минздрав.
Медсестра Арменуи Ароян за недобросовестное и не подобающее для медработника поведение, а также за предоставление информации, не соответствующей действительности, была привлечена к  дисциплинарному взысканию. Ей был объявлен строгий выговор. В случае повторения подобного поведения будет рассмотрен вопрос об ее увольнении с работы.