ՀՔԱ. հունվար-մարտ ամիսներին զինված ուժերում գրանցվել է մահվան 9 դեպք 04/06/2013   14:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ըստ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ուսումնասիրության արդյունքների՝ 2013 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ զինված ուժերում գրանցվել է 9 միջադեպ, որի հետևանքով մահացել է 9 զինծառայող: Միջադեպերից միայն 1-ի դեպքում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հանդիսացել տեղեկատվության տարածման առաջնային աղբյուր:
Նշված ժամանակահատվածում գրանցված մահացության 9 դեպքերից 2-ը հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով է, 2-ը ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու, 1-ը կանոնադրային հարաբերությունների խախտման, 1-ը՝ դժբախտ պատահարի, 2-ը՝ առողջական խնդիրների և ոչ պատշաճ բժշկական ծառայության տրամադրման պատճառով, 1-ը ծառայակցի կողմից կատարված անզգույշ սպանության հետևանքով:
Ըստ հասանելի տեղեկատվության՝ դեպքերից 7-ի առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ: Քրեական գործերից 1-ը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 377 հոդվածի 2-րդ մասով՝ մեքենաներ վարելու կամ շահագործելու կանոնները խախտելը, 2-ը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376 հոդվածի 2 մասով՝ պաշտոնական անձի անփույթ վերաբերմունք ծառայության նկատմամբ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մահ, 2 գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով (ինքնասպանության հասցնելը), 1 քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով (սպանություն ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով), 1 դեպք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ կետի հատկանիշներով` սպանություն` խուլիգանական դրդումներով: Մյուս երկու դեպքերում չի նշվում, թե արդյոք հարուցվել են քրեական գործեր և ինչ հոդվածներով:
Մահացության դեպքերից 6-ը տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, 3-ը՝ Լեռնային Ղարաբաղի:
Ըստ առկա տեղեկատվության՝ հարուցված 9 քրեական գործերից 7-ը գտնվում են նախաքննության փուլում, իսկ թե որ փուլում են գտնվում գործերից երկուսը. Որևէ տեղեկատվություն չի տրամադրվել:
Ստորև ներկայացվում են մահացության դեպքերի վիճակագրական տվյալները 2013 թ-ի առաջին եռամսյակի համար, դեպքերի վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվությունը և դեպքերի նկարագրությունը:

Ванадзорский офис ХГА: “За последние 3 месяца в армянских ВС зафиксированы 9 случаев смерти” 04/06/2013   15:37  |  Лента новостей
Согласно результатам исследования, проведенного Ванадзорским офисом Хельсинской гражданской ассамблеи, в течение первых трех месяцев 2013г. в ВС Армении зафиксировано 9 инцидентов, вследствие которых погибли 9 военнослужащих. Только в одном случае Минобороны РА выступало первоисточником информации.
В указанный промежуток времени из 9 зафиксированных смертельных случаев 2 имели место в результате нарушения режима прекращение огня, 2 - вследствие самоубийства или доведения до самоубийства, один – в результате нарушения уставных правил взаимоотношений, еще один – в результате несчастного случая, а также два случая – ввиду болезни или ненадлежащего оказания медпомощи.
В семи случаях возбуждено уголовное дело. Одно уголовное дело возбуждено по признакам деяния, предусмотренного ч. 2ст. 377 УК РА (“нарушение правил управления транспортным средством и эксплуатации транспортного средства”), 2 – по ч. 2ст. 376 УК РА (”халатное отношение должностного лица к службе, повлекшее смерть по неосторожности”), 2 – по ч. 1 ст. 110(“доведение до самоубийства”), 1 – по п. 13 ч. ст. 104("по мотиву социальной, национальной, расовой, религиозной ненависти или фанатизма ”), 1 – по о. 10 ч. 2 ст.104 УК РА (“убийство из хулиганских побуждений”). В двух других случаях не указывается, были ли возбуждены уголовные дела и по какой статье.
6 случаев смерти военнослужащих имели место на территории Армении, 3 – НКР.
Согласно имеющимся сведениям, 7 из 9 уголовных дел находятся в стадии предварительного расследования. Об остальных двух ничего не сообщается.