Ռուսաստանի նախաքննական մարմինների բարեփոխման հայեցակարգը հաստատվել է 04/06/2013   15:55  |  Միջազգային լրահոս
«Քննչական մարմինների բարեփոխման հայեցակարգը հաստատվել է»,- ՌԴ ՆԳՆ-ում կայացած նախաքննական մարմինների ղեկավար կազմի խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է համառուսաստանյան ՌԴ Քննչական կոմիտեի ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիկինը:
«Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ այսօր ընթանում են երկրի նախաքննական մարմինների բարեփոխումներ: Ղեկավարության կողմից, սկզբունքորեն, հաստատվել է այդ բարեփոխման հայեցակարգը: Մեզ հաջողվեց գտնել դրա ընդհանուր, համաձայնեցված ձևը, հիմնական այն սկզբունքային մոտեցումները, որոնց միջոցով պետք է ընթանան երկրի քննչական աշխատակազմի բարեփոխումները»,- ասել է Բաստրիկինը:
Նա գոհունակություն է հայտնել, որ բարեփոխումների ընթացքում «ներքին գործերի մարմինների քննիչների հիմնական թևը ոչ միայն պետք է պահպանվի, այլև կստանա աջակցություն և նոր լիազորություններ:

Бастрыкин: “Утверждена концепция реформы следственных органов России” 04/06/2013 16:15 | Международные новости
“Утверждена концепция реформы следственных органов России”,- передает агентство ‘Интерфакс” со ссылкой на главу Следственного комитета РФ Александра Бастрыкина. Глава СК РФ заявил об этом на всероссийском совещании руководящего состава органов предварительного следствия, проходящем в МВД России.
"Ни для кого не секрет, что сегодня происходит реформирование органов предварительного следствия страны. Руководством, в принципе, утверждена концепция этого реформирования. Нам удалось найти общую, согласованную форму этой концепции, согласовать основные принципиальные подходы, исходя из которых будет происходить реформирование следственного аппарата страны", - сказал А.Бастрыкин.
Он выразил удовлетворение тем фактом, что в ходе реформы "основной корпус следователей органов внутренних дел будет не только сохранен, но поддержан и получит новые компетенции.