Ոստիկանությունը հայտնաբերեց սնդիկը կամրջի տակից 04/05/2013 13:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուտով դատարանի առաջ կկանգնեն Գրիգոր Աբովյանն ու Հակոբ Կանոյանը Երևանի «Ձեթ-օճառ» գործարանի լաբորատորիայից իրացնելու նպատակով 0.135լ ծավալով և 1828.58 գրամ կշռով թունավոր նյութ հանդիսացող մետաղական սնդիկ ապօրինի ձեռք բերելու վերաբերյալ գործով: Այն կքննվի Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատարանում՝ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ:
Այսպես, ըստ մեղադրանքի, Գրիգոր Աբովյանը՝ 1999թ. գործով չպարզված օրը և ամսին, աշխատելով Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանում գործող «Ձեթ-օճառ» գործարանում, նշված ընկերության լաբորատորիայից իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել և իր մոտ պահել մետաղական սնդիկը, որից հետո նախնական համաձայնության գալով իր ընկեր Հակոբ Կանոյանի հետ, իրացնելու նպատակով այն հանձնել է նրան: Վերջինս էլ իրացնելու նպատակով թունավոր նյութն ապօրինի պահել է իրենց` Երևանի Շիրակի փողոցի 2ա շենքին հարակից կամրջի տակ, այստեղից էլ 22.01.2013թ. ոստիկանության աշխատակիցների կողմից թունավոր նյութը հայտնաբերվել է:
Գրիգոր Աբովյանին և Հակոբ Կանոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 275-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խիստ ներգործող կամ թունավոր նյութերի ապօրինի շրջանառությունը դրանք իրացնելու նպատակով: Նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու ստորագրությունը:

Полиция Армения перекрыла канал нелегального сбыта ртути. Ядовитое вещество хранилось под одним из ереванских мостов 04/05/2013 14:11 | Лента новостей
Скоро по делу о незаконном приобретении из лаборатории завода “Масло-мыло”с целью сбыта являющейся ядовитым веществом металлической ртути объемом 0.135л. и весом 1828.58 граммов перед судом предстанут Григор Абовян и Акоп Каноян. Дело будет рассматриваться в суде административного района Шенгавит под председательством судьи Александра Азаряна.
Согласно обвинительному заключению, Григор Абовян в неустановленный день и месяц в 1999г., работая на заводе “Масло-мыло”, расположенном в ереванском районе Шенгавит, из лаборатории вышеупомянутой компании незаконно приобрел с целью реализации и хранил у себя металлическую ртуть, после чего, вступив в предварительный сговор со своим другом Акопом Канояном, отдал ему ртуть в целях его сбыта. Последний, в свою очередь, для реализации ядовитого вещества незаконно хранил его под мостом, прилегающим к их зданию, расположенном на ул. Ширака 2а, где 22.01.2013г. вещество было обнаружено сотрудниками Полиции.
Григору Абовяну и Акопу Канояну предъявлено обвинение по признакам деяния, предусмотренного п.1ч.2 ст. 275 УК РА- “незаконный оборот сильнодействующих или ядовитых веществ в целях сбыта группой лиц по предварительному сговору”. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.