Հղին ու պտուղը մահացել են բժշկական սխալի պատճառով, բայց բժիշկը չազատազրկվեց 04/05/2013 10:26 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անեսթիեզոլոգ ռեանիմատոլոգ Վլադիմիր Մյագկովը հղի Ֆլորա Աբգարյանին «Աբովյանի ծննդատուն» ՊՓԲԸ-ում «կեսարյան» վիրահատության նախապատրաստման ընթացքում ցուցաբերած բուժօգնության ժամանակ թույլ տված սխալների հետևանքով Ֆլորա Աբգարյանն ու նրա պտուղը մահացել են: Այս փաստը հիմնավորված են համարել դատական երկու ատյանները, մեղադրանքն ընդունել է նաև մեղադրյալը, սակայն այդքանով հանդերձ դատարանը կիրառել է պայմանական ազատազրկում: Ավելին, բժշկին չեն զրկել նաև բժշկական օգնություն ծավալելու իրավունքից:
Այսպես, դատավճռով հաստատվել է, որ. Վլադիմիր Մյագկովը 2012թ. փետրվարի 25-ին հղի Ֆլորա Աբգարյանին «կեսարյան» վիրահատության նապատրաստման ընթացքում ցուցաբերած բուժօգնության ժամանակ սխալ է գնահատել դժվար ինտուբացիայի պոտենցիալ հնարավորությունը՝ Ֆ.Աբգարյանի մոտ այն ըստ «Մալոպատիի» համապատասխանել է ոչ թե 2 բալի, այլ գերազանցել է այն: Դա հանգեցրել է ողբերգական հետևանքների՝ շնչափողի ինտուբացիայի չհաջողված երեք անգամյա փորձերը բերել են ծանրագույն հիպոքսիկ բարդությունների և սուր պրոգրեսիվ սիրտ-անոթային ու շնչական անբավարարության զարգացմանը: Այնուհետև բժիշկը թույլ է տվել դժվար ինտուբացիայի արձանագրության խախտում, համաձայն որի նա պետք է ինտուբացիայի երկրորդ չհաջողված փորձից հետո դադարեցներ հետագա փորձերը, դիմային կամ լարինգեալ ոչ ինվանգիվ օդափոխությամբ «շնչացներ» հիվանդին մինչև ինքնուրույն շնչառության վերականգնումը և սպասեր այլ մասնագետի օգնությանը, որից հետո միայն քննարկեր հիվանդի այլընտրանքային վարումը անհետաձգելի ցուցումներով: Ինտուբացիոն փորձերի հետևանքով Ֆ.Աբգարյանին պատճառված լեզվարմատի և վերին շնչական ուղիների տրավմատիկ վնասվածքները, ինչպես նաև արյան առկայությունը վերին շնչական ուղիներում և թոքերում իրենց հերթին գործոններ են հանդիսացել, որոնք խորացրել են արդեն զարգացած շնչական և սիրտ-անոթային խանգարումները, սուր շնչական անբավարարությունը հղիի մոտ, վերջնական առումով առաջացնելով մեխանիկական շնչահեղձություն, պատճառ են հանդիսացել հղիի և պտղի մահվանը:
ՀՀ քրեական օրենսգրքիի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է հիվանդի մահը, իր դեմ առաջադրված մեղադրանքն ամբաստանյալն ընդունել է և ընդհանուր իրավասության դատարանում միջնորդել գործը քննել արագացված դատաքննության կարգով:
ՀՀ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 27.12.2012թ. դատավճռով բժիշկը դատապարտվել էր 2 տարվա ազատազրկման՝ առանց բժշկական օգնության և սպասարկման իրականացման պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելու, ինչը ևս քրեական վերաքննիչ դատարանը խիստ է համարել և 01.03.2013թ. որոշմամբ փոփոխել պատիժը պայմանական ազատազրկման՝ 1 տարվա փորձաշրջանով:
Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալ Վ.Գրիգորյանը բողոք է ներկայացրել Վճռաբեկ դատարան՝ «Աբովյան ծննդատուն» ՊՓԲԸ-ի բժիշկ անեսթիեզոլոգ ռեանիմատոլոգ Վլադիմիր Մյագկովի դեմ գործով Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման:
Վերաքննիչ դատարանը հաշվի է առել, որ Վ.Մյագկովը դատապարտված չի եղել, ընդունել է մեղքը և զղջացել է կատարված արարքի համար, «Աբովյան բշժկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի տնօրենի կողմից արժանացել է «Շնորհակալագրի» և սույն գործով արդեն իսկ որոշակի ժամանակահատված գտնվում է նախնական կալանքի տակ: Ի դեպ նշենք, որ մահացած հիվանդի հարազատները հաշտվել էին մեղադրյալի հետ դեռևս ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում և տուժողի իրավահաջորդ Լ.Աբգարյանը չէր առարկել դատաքննության արագացված կարգ կիրառելու դեմ:

Врач-анестезиолог Абовянского роддома, по вине которого скончалась беременная женщина, остался на свободе 04/05/2013 11:22 | Актуальная тема
Вследствие врачебной ошибки анестезиолога-реаниматолога медцентра “Абовян”, Владимира Мягкова, допущенной при оказании медпомощи в ходе подготовки к операции кесарева сечения, беременная Флора Абрамян и ее неродившийся ребенок скончались. Факт этот сочли обоснованным две судебные инстанции. Вину свою признал также и обвиняемый, однако, несмотря на все это, суд назначил наказание в виде условного лишения свободы.
Таким образом, приговор подтвердил, что Валадимир Мягков 25 февраля 2012г. в ходе подготовки беременной Флоры Абгарян к операции кесарева сечения неверно оценил риски вероятной тяжелой интубации. У Ф. Абгарян она превышала порог в 2 балла, что привело к трагическим последствиям: три неудавшиеся попытки интубации трахеи оказались чреватыми тяжелейшими гипоксическими осложнениями и развитием острой прогрессивной сердечно-сосудистой и дыхательной недостаточности. Врач должен был после второй неудавшейся попытки интубации прекратить дальнейшие попытки и начать подачу кислорода пациенту посредством ларингеальной или инвазивной вентиляции до естественного восстановления дыхания и дождаться помощи специалиста. Только после этого он должен был обсудить альтернативные пути выхода по неотложным показаниям. Травматические повреждения корня языка и верхних дыхательных путей, причиненные вследствие интубационных попыток, привели к углублению уже развившейся легочной и сердечно-сосудистой недостаточности у беременной, вызвав под конец механическую асфиксию, что, в свою очередь, стало причиной смерти беременной и ее плода.
Подсудимый признал себя виновным в предъявленном ему обвинении в совершении деяние, предусмотренного ч.2ст. 130 УК РА -“неисполнение своих профессиональных обязанностей или ненадлежащее исполнение своих обязанностей медицинскими работниками ”, повлекшее смерть по неосторожности. Он ходатайствовал в суде общей юрисдикции о рассмотрении дела в ускоренном порядке.
По приговору суда общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области РА от 27.12.2012г. врач был осужден на 2 года лишения свободы без лишения права заниматься медицинской деятельностью, что Апелляционный уголовный суд счел также суровым наказанием и по решению от 01.03.2013г. изменил наказание на условное с испытательным периодом сроком на 1 год.
Заместитель прокурора Котайкской области В. Григорян подал жалобу в Кассационный суд против решения Апелляционного уголовного суда по делу анестезиолога-реаниматолога медцентра “Роддом Абовяна” Владимира Мягкова.
Апелляционный суд учел тот факт, что В. Мягков ранее не привлекался к уголовной ответственности, признал себя виновным и раскаялся в содеянном. Он был некогда удостоен директором медцентра “Абовян” благодарственной грамоты и уже определенное время находится по этому делу под стражей. Следует отметить, что родственники погибшей пошли на мировую с обвиняемым еще в суде общей юрисдикции первой инстанции, и правопреемник потерпевшей Л. Абгарян высказался против рассмотрения дела в порядке ускоренного судебного разбирательства.