18 տարվա ազատազրկում` սպանության համար 04/04/2013 22:33 | Քրեական խրոնիկոն
Կոնդ թաղամասում խուլիգանական դրդումներով կատարված սպանության գործով հիմնական ամբաստանյալ, նախկինում 2 անգամ դատապարտված Հարություն Թանապուրյանն այսօր դատապարտվեց 18 տարվա ազատազրկման:
Այսպիսով, Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հիմնավորված համարեց, որ հենց Թանապուրյանն է 2012թ. հունվարի լույս 4-ի գիշերը՝ ժամը 01.00-ի սահմաններում, Կոնդում սպանել Մերուժան Մինասյանին:
Գործով մյուս ամբաստանյալը՝ Հարություն Մկրտչյանը դատարանի դատավճռով դատապարտվեց 3 տարի 8 ամիս 7 օր ժամկետով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված չհեռանալու մասին ստորագրությունը փոփոխվեց կալանքի և նա արգելանքի վերցվեց ամիջապես դատական նիստերի դահլիճից: Մեղադրող դատախազը միջնորդել էր Հ.Թանապուրյանին դատապարտել 19 տարվա, իսկ Հ.Մկրտչյանին` 4,5 տարվա ազատազրկման:
Նշենք, որ մինչ դատավճռը, Թանապուրյանի պաշտպան Ավագ Լալայանը հանդես եկավ ճառով` առարկելով արարքի որակման դեմ: Ըստ նրա, իր պաշտպանյալի գործողությունները չէին կարող որակվել որպես խուլիգանություն, քանի որ գործի նյութերով հիմնավորված չէ: Իսկ Մկրտչյանի պաշտպան Յուրիկ Խաչատրյանն էլ նշեց, թե իր կարծիքով Հ. Մկրտչյանին առաջադրված մեղադրանքը հիմնավորված չէ` դատարանին խնդրելով դադարեցնել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը և գործը կարճել, թեեւ ինքը` ամբաստանյալն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչել:
Ելնելով իր պաշտպանյալի շահերից Յուրիկ Խաչատրյանը նաեւ միջնորդեց, որ եթե դատարանը հիմնավորված համարի առաջադրված մեղադրանքը, ապա նրա նկատմամբ կիրառի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70 – րդ հոդվածը եւ պատիժը պայմանականորեն չկիրառվի:
Ամբաստանյալներն իրենց վերջին խոսքում նշեցին, որ ցավում են կատարվածի համար և որ չեն ցանկացել, որպեսզի նման բան տեղի ունենա, իսկ ամբաստանյալ Հ. Մկրտչյանը դատարանին խնդրեց նաև իր նկատմամբ մեղմ պատիժ կիրառել:

Виновник убийства в ереванском квартале “Конд” отправится за решетку на 18 лет 04/05/2013   15:48  |  Криминальная хроника
Основной подсудимый по делу об убийстве, совершенном в кв. Конд из хулиганских побуждений с применением ножа, ранее судимый Арутюн Танапурян приговорен судом к 18 годам лишения свободы.
Таким образом, суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк –Мараш счел обоснованным тот факт, что именно Танапурян в ночь с 3 на 4 января в 01.00 убил в кв. Конд Меружана Минасяна.
Другой подсудимый по делу Арутюн Мкртчян по приговору суда был осужден на 3 года 8 месяцев и 7 дней. Избранная в отношении него мера пресечения в виде подписки о невыезде была заменена заключением под стражу, и он был арестован прямо в зале суда. Прокурор, поддерживающий обвинение в суде, ходатайствовал приговорить А. Танапуряна к 19, а А. Мкртчяна к 4.5 годам лишения свободы.
Отметим, что еще до вынесения вердикта адвокат Танапуряна Аваг Лалаян выступил с защитительной речью, протестуя против квалификации деяния. По его словам, действия его подзащитного не могли быть квалифицированы как хулиганство, так как обвинение не обоснованно по материалам дела. А адвокат А. Мкртчяна Юрик Хачатрян отметил в свою очередь, что, по его мнению, обвинение, предъявленное А. Мкртчяну, беспочвенно и просил суд прекратить в отношении него уголовное преследование, хотя он- подсудимый признал себя виновным в предъявленном ему обвинении.
Исходя из интересов своего подзащитного, Юрик Хачатрян также ходатайствовал перед судом о применении ст. 70 УК РА и об условном неприменении наказания в случае, если суд сочтет обвинение обоснованным.
Подсудимые в своем последнем слове отметили, что сожалеют о случившемся и что не хотели, чтобы подобное имело место быть. Подсудимый же А. Мкртчян просил суд назначить ему мягкое наказание.