Ընտրական խախտումների մեջ մեղադրվողները դատապարտվեցին տուգանքի 04/03/2013 17:30 | Ընտրական իրավունք
Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատարանը՝ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, այսօր ՀՀ նախագահական ընտրությունների ընթացքում թիվ 12/16 տեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձի ու դրան օժանդակելու գործով բոլոր 3 ամբաստանյալներին դատապարտեց 600 հազարական դրամի տուգանքի: Այդպիսով դատարանը չբավարարեց այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարած երկու անձանց նկատմամբ առավել խիստ պատիժ սահմանելու մեղադրողի միջնորդությունը։
Ըստ մեղադրանքի՝ թիվ 12/15 ընտրատեղամասի ընտրողների ցուցակում ընդգրկված Գագիկ Միքայելյանը և թիվ 12/17 ընտրատեղամասի ընտրողների ցուցակում ընդգրկված Հովհաննես Մովսիսյանը 2013 թվականի փետրվարի 18-ին իրենց ընտրատեղամասերում ՀՀ նախագահի ընտրություններին մասնակցելուց հետո՝ ժամը 14:20-ի սահմաններում, փորձել են քվեարկել նաև թիվ 12/16 ընտրատեղամասում: Սակայն իրենց կամքից անկախ պատճառներով նրանք չեն կարողացել հանցագործությունն ավարտել և քվեաթերթիկը գցել քվեատուփի մեջ, քանի որ թիվ 12/16 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահը նկատել է և կանխել։
Մեղադրանք է առաջադրվել նշված երկու անձանց ընտրողների ցուցակում գրանցած և ընտրողների ցուցակում այլ անձանց փոխարեն ստորագրել թույլատրած թիվ 12/16 ընտրական հանձնաժողովի անդամ Ռիտա Ղազարյանին՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձին օժանդակելու համար:
Ամբաստանյալներն ընդունել են առաջադրված մեղադրանքը, իսկ Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության դատախազ, մեղադրող Ս. Առաքելյանը միջնորդել էր Գագիկ Միքայելյանին և Հովհաննես Մովսիսյանին դատապարտել երկու տարվա ազատազրկման՝ 2 տարվա փորձաշրջանով, իսկ Ռիտա Ղազարյանին՝ տուգանքի՝ 500 հազար դրամի չափով:

В Армении трое обвиняемых в избирательных правонарушениях на участке N12/16 отделались штрафом 04/03/2013   18:03  |  Избирательное право
Суд административного района Шенгавит под председательством судьи Александра Азаряна сегодня приговорил всех 3 подсудимых, обвиняемых в попытке голосования вместо другого человека и пособничестве в ходе президентских выборов на избирательном участке N 12/16 к штрафу в размере по 600 000 драмов. Таким образом, суд не удовлетворил ходатайство гособвинителя о назначении более суровой меры наказания.
Согласно обвинению, Гагик Микаэлян, включенный в список избирателей избирательного участка N12/15, и Оганес Мовсисян, включенный в список избирателей участка N12/17 в ходе президентских выборов 18 февраля 2013г, проголосовав на своих избирательных участках, в районе 14.20 попытались также проголосовать и на участке N12/16, однако по не зависящим от их воли причинам не сумели довести свой преступный замысел до конца – их разоблачил председатель Участковой комиссии N12/16.
Обвинение же в пособничестве в совершении попытки голосования было предъявлено члену избирательной комиссии N 12/16 Рите Казарян, зарегистрировавшей злоумышленников и позволившей им подписаться вместо других избирателей.
Подсудимые признали себя виновными в предъявленном им обвинении, а прокурор административного района Шенгавит, гособвинитель С. Аракелян ходатайствовал перед судом приговорить Гагик Микаэляна и Оганеса Мовсисяна к двум годам лишения свободы с испытательным периодом сроком на 2 года, а Риту Казарян к штрафу в размере 500 тыс. драмов.