Ընտրական ծրարները՝ պոլիէթիլենային տոպրակի մեջ 04/02/2013   17:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում զննվեց Արարատի մարզի թիվ 17/05 ընտրական տեղամասի ընտրական փաստաթղթերի պարկը: Այն ՀՀ ՀՔԾ-ի կողմից առգրավվել է նախորդ շաբաթ՝ ՀՀ Նախագահի ընտրությունների օրը՝ փետրվարի 18-ին, 17/05 ընտրական տեղամասում լրագրող Ա.Համբարձումյանի և դիտորդ Ն. Իսմայիլիի նկատմամբ բռնություն գործադրելու և քվեատուփի մեջ լցոնում կատարելու փաստերի առթիվ ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործով նախաքննության շրջանակներում:
Զննությամբ պարզվեց, որ թեև ՀՀ նախագահի թեկնածու Ր.Հովհաննիսյանի օգտին քվեարկած քվեաթերթիկների ծրարում առկա է 432 քվեաթերթիկ, սակայն դրանցից 421-ն են Ր.Հովհաննիսյանի օգտին քվեարկած քվեաթերթիկներ՝ ծրարում հայտնվել են մրցակից թեկնածուների՝ ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի օգտին քվեարկված 5 և ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանի օգտին քվեարկված 1 քվեաթերթիկ: Քվեաթերթիկներից ևս 5-ը ոչ սահմանված ձևով են քվեարկված, ուստի և անվավեր քվեաթերթիկներ են: ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի օգտին քվեարկած քվեաթերթիկների պարկում առկա է 829 քվեաթերթիկ, որոնցից 828-ը՝ Ս.Սարգսյանի օգտին քվեարկված քվեաթերթիկներ են, իսկ մեկի ստորին աջ հատվածը պատռված էր և հնարավոր չէր պարզել, թե ում օգտին է այն քվեարկվել: Մյուս թեկնածուների օգտին քվեաթերթիկների ծրարներում հայտնաբերված քվեաթերթիկների թիվը համապատասխանում էր քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ ՏԸՀ արձանագրության տվյալներին, այն է՝ ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Անդրիաս Ղուկասյանի, Հրանտ Բագրատյանի, Պարույր Հայրիկյանի, Վարդան Սեդրակյանի ու Արման Մելիքյանի օգտին քվեարկել է համապատասխանաբար՝ 4, 21, 7, 2 և 3 ընտրող: Հատկանշական է, որ Հրանտ Բագրատյանի, Պարույր Հայրիկյանի և Վարդան Սեդրակյանի օգտին քվեարկված քվեաթերթիկները փաթեթավորվել էին մեկ ծրարի մեջ, թեև, գործող կարգի համաձայն, դրանցից յուրաքանչյուրը պետք է փաթեթավորվեր առանձին-առանձին։
Ընտրական փաստաթղթերի վերահաշվարկի արդյունքում արձանագրվեց, որ ընտրողների ցուցակներում ստորագրել են քվեարկությանը մասնակցած 1337 ընտրողներ, սակայն քվեաթերթիկների ծրարները 2-ով պակաս էին՝ 1335: Ծրարներից մեկը պատռված էր ու չկնիքված՝ ծրարում առկա է մեկ մարված անվավեր, պատռված քվեաթերթիկ: Ի դեպ, քվեաթերթիկների ծրարները գտնվում էին «Սթար» սուպերմարկետի դեղին գույնի պոլիէթիլենային տոպրակի մեջ, ինչը նույնպես արձանագրվեց, իսկ հանձնաժողովի նախագահը, ով ներկա էր զննությանը, հրաժարվեց հարցի կապակցությամբ մեկնաբանություններ տալուց։
Որոշակի անհապատասխանություն կար նաև անվավեր քվեաթերթիկների ծրարի վրայի գրառման և ծրարում հայտնաբերված անվավեր քվեաթերթիկների թվի միջև՝ ըստ ծրարի վրայի նշումի, դրանում առկա են 35 անվավեր քվեաթերթիկներ, սակայն ծրարում առկա էր 34 ոչ սահմանված նմուշի, ոչ սահմանված նշումներով ու ջնջումներով անվավեր քվեաթերթիկներ:
Ելունդները 1329 էին, սակայն ելունդների պարկից «բացակայող» 3 ելունդներ անհասկանալի պատճառով հայտնաբերվեցին մարած քվեաթերթիկների ծրարում: Մարած քվեաթերթիկներն, ի դեպ, 711-ն են:

В ходе осмотра в ССС Армении избирательные конверты были обнаружены в полиэтиленовом пакете 04/02/2013   19:49  |  Актуальная тема
Сегодня в Специальной следственной службе был проведен осмотр пакета с избирательными документами с участка N17/05. Он был изъят ССС РА в прошлую субботу в рамках предварительного расследования уголовного дела, возбужденного по факту применения насилия в отношении журналиста А. Амбарцумяна и наблюдателя Нарине Эсмаэл, а также вбросов бюллетеней в ходе президентских выборов 18 февраля сего года.
В ходе осмотра выяснилось, что, хотя в пакете с бюллетенями проголосовавших в пользу Раффи Ованнисяна на избирательном участке N17/05 Араратской области наличествует 432 бюллетеня, однако только 421 из них были в пользу Р. Ованнисяна. Как показал проводимый в Специальной следственной службе осмотр избирательных документов с данного участка, в пакете с бюллетенями проголосовавших за Р. Ованнисяна оказались 5 бюллетеней в пользу президента РА Сержа Саргсяна, еще один - за кандидата в президенты Андриаса Гукасяна и еще 5 были признаны недействительными, так как голосование проходило не по установленному порядку. В результате пересчета бюллетеней для голосования на избирательном участке N17/05 в Араратской области в пакете с бюллетенями проголосовавших в пользу президента Сержа Саргсяна зарегистрировано 829 бюллетеней. В ходе проводимого в Специальной следственной службе осмотра бюллетеней и других избирательных документов выяснилось, что нижняя правая часть одного из 829 бюллетеней порвана, порванного кусочка нет и невозможно установить, кому собственно отдал свое предпочтение избиратель. Число бюллетеней, обнаруженных в конвертах с бюллетенями проголосовавших за других кандидатов, соответствовало данным протокола УИК об итогах голосования: за кандидатов в президенты Андриаса Гукасяна, Гранта Багратяна, Паруйра Айрикяна, Вардана Седракяна и Армана Меликяна проголосовали соответственно 4, 21, 7, 2 и 3 избирателя.
В результате пересчета избирательных документов было зафиксировано, что в списках избирателей подписались 1337 избирателей, принявших участие в голосовании, однако не хватало двух конвертов с бюллетенями – 1335. Один из конвертов был порван, и на нем не доставало печати. Кстати, конверты с бюллетенями находились в желтом полиэтиленовом пакете супермаркета “Стар”, что также было зафиксировано. Председатель Комиссии, который присутствовал при осмотре, отказался комментировать сей факт.
Были обнаружены также некоторые несоответствия между надписью на конвертах с бюллетенями, признанными недействительными, и числом обнаруженных в конверте недействительных бюллетеней. Хотя на конверте указано, что в нем содержится 35 недействительных бюллетеня, однако в конверте находилось всего 34 недействительных перечеркнутых бюллетеня неустановленного образца.