Դատարանն արձանագրեց՝ առկա է հանցագործության ռեցիդիվ 04/01/2013   18:20  |  ԳՈՐԾ #
Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատավոր Ա.Մկրտչյանի նախագահությամբ, փաստաթուղթ ու որոշում, ընդ որում՝ Դատարանի, կեղծելու մեջ մեղադրվող Հովիկ Բաբայանին դատապարտել է 2 տարվա ազատազրկման: Մեկ տարվա ազատազրկման պատժին մասնակիորեն գումարվել է Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2009 թվականի հունիսի 2-ի դատավճռով նշանակված պատժի չկրած մասը: Այսպիսով Հ.Բաբայանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքում:
Այսպես, ըստ Հ.Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքի, նա 2011թ. ամռան ամիսներին լազերային տպիչ սարքով կեղծել է Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի 02.11.2011թ. գրության տպագիր գրառումները և ՀՀ զինանշանը, իսկ համակարգչին կից գունավոր շիթային տպիչ սարքով կեղծել Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 23.09.2011թ. որոշումն ամբողջությամբ, որը Վահագն Հակոբյանի միջոցով փոխանցել է Կարեն Սրապիոնյանին, իսկ վեջինս էլ առանց իմանալու, որ վերը նշված գրությունն ու որոշումը կեղծ են, իր դիմումի հետ միասին 18.07.2012թ. ներկայացրել է Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Առաջադրված մեղադրանքում ամբաստանյալ Հովիկ Բաբայանն իրեն մեղավոր չի ճանաչել և նշել է, որ դեպքի հետ որևէ առնչություն չունի, փաստաթուղթ կամ որոշում չի կեղծել:
Ըստ դատավճռի՝ ամբաստանյալ Հովիկ Բաբայանին մեղսագրվող արարքը հիմնավորվել է դատաքննությամբ հետազոտված ապացույցներով՝ վկաների ցուցմունքներով, Դատափաստաթղթաբանական փորձաքննության եզրակացությամբ: Մասնավորապես, վկա Վահագն Հակոբյանը նախաքննության փուլում ցուցմունք է տվել այն մասին, որ 2011թ. հուլիս ամսին իր ընկեր Արման Հակոբյանից և Կարեն Սրապիոնյանից տեղեկացել է, որ վերջինս ցանկանում է իր տան ժառանգության հարցը լուծել և ցանկանում է փաստաբան վարձել, և դիմել է իր օգնությանը: Այդ կապակցությամբ ինքը դիմել է Հովիկ Բաբայանին և պայմանավորվել են մեկ-երկու օրից հանդիպել: 2011թ. օգոստոս ամսվա կեսերին, ինքը, Ա.Հակոբյանը և Կ.Սրապիոնյանը, երբ գտնվում էին Ա.Հակոբյանի տանը, իրեն է զանգահարել Հ.Բաբայանը և պայմանավորվել են հանդիպել հենց նշված տանը` Վարշավյան 22 հասցեում: Երբ Հ.Բաբայանը եկել է, նա եղել է զինվորական համազգեստով` փոխգնդապետի ուսադիրներով և ներկայացել է որպես Մեհրաբի զորամասի իրավաբան, միաժամանակ նաև փաստաբան` ասելով որ համատեղում է երկու աշխատանքները, սակայն փաստաբանի արտոնագիր ցույց չի տվել: Զրույցի ընթացքում Կ.Սրապիոնյանը Հ.Բաբայանին է ներկայացրել իր խնդիրները, իսկ վերջինս էլ ասել է, թե կարող է օգնել և իր մատուցած ծառայությունների դիմաց առձեռն Կ.Սրապիոնյանից հենց այդ պահին պահանջել և ստացել է 300 ԱՄՆ դոլար: Կ.Սրապիոնյանը նրան ասել է, որ գնալու է Վլադիկավկազ, և երբ որոշումը պատրաստ լինի հանձնի իրեն: Պայմանավորվածությունից հետո Հ.Բաբայանը Կ.Սրապիոնյանից վերցնելով փաստաթղթերը, հեռացել է:
Դրանից մոտ երկու ամիս անց ինքը զանգահարել է Հ.Բաբայանին, հարցրել պատրաստ է արդյոք որոշումը, թե ոչ, Հ.Բաբայանը պատասխանել է, որ պատրաստ է: Մի քանի օր անց իրենց տուն է եկել, և իր մոր ներկայությամբ իրեն տվել մի որոշում` կից գրությամբ, ասելով, որ դա դատարանի օրինական որոշումն է:
Վ.Հակոբյանն իր ցուցմունքում նշել է, որ ինքը տեղյակ չի եղել, որ Հ.Բաբայանի կողմից իրեն տված որոշումն ու գրությունը կեղծ են եղել, և այդ մասին իմացել է հետագայում` նախաքննության ընթացքում:
Դատարանը պատիժ նշանակալիս հաշվի է առել, որ ամբաստանյալը տառապում է սիրտ-անոթային համակարգի հիվանդություններով, խնամքին ունի մեկ մանկահասակ երեխա: Միաժամանակ Դատարանը գտել է, որ պատժի նպատակներն ապահովելու համար Հ.Բաբայանի նկատմամբ պետք է նշանակել ազատազրկման ձևով պատիժ: Դատարանն արձանագրել է, որ առկա է հանցագործությունների ռեցիդիվ, քանի որ ամբաստանյալ Հովիկ Բաբայանը նախկինում ծանր հանցագործություն կատարելու համար դատվածություն ունենալով, դարձյալ կատարել է դիտավորյալ հանցագործություն:
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2009թ. հունիսի 2-ի դատավճռով դատապարտվել էր 5 տարվա ազատազրկման, ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 21.08.2009թ. որոշմամբ դատավճիռը պատժի մասով փոփոխվել էր և նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել ազատազրկում 4 տարի ժամկետով: Հարկ է նշել, որ Աջափնյակ և Դավիթաշեն վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ, նույն ամբաստանյալն անցնում է մեկ այլ քրեական գործով՝ խարդախության ու սուտ մատնության մեղադրանքներով: Ուստի չի բացառվում, որ մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում վերջնական չլինի նաև փաստաթղթի ու որոշման կեղծիքի վերաբերյալ գործով դատավճռով նշանակված պատիժը:

В деле мошенника, подделывавшего документы, суд констатировал наличие рецидива преступлений 04/02/2013 14:37 | Дело #
Суд общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун под председательством судьи А. Мкртчяна приговорил Овика Бабаяна, обвиняемого в подделке документа и решения суда, к двум годам лишения свободы. К одному году лишения свободы прибавилась также неотбытая часть наказания, назначенного судом общей юрисдикции Армавирской области от 2 июня 2009г. Таким образом, О. Бабаян был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 1ст. 325 УК РА.
Согласно обвинению, Овик Бабаян при помощи лазерного принтера подделал печатный текст документа суда общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер –Зейтун от 02.11 2011г., герб и решение суда общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун от 23.09.2011г., которое через Ваагна Акопяна было передано Карену Срапионяну, а последний, не зная о том, что вышеупомянутая запись и решение сфальсифицированы вместе со своим заявлением от 18.07.2012г. представил их в суд общей юрисдикции первой инстанции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун.
Овик Бабаян в предъявленном ему обвинении не признал себя виновным и отметил, что не имеет никакого отношения к инциденту и что не подделывал документ или решение.
Согласно приговору, инкриминируемое подсудимому Овику Бабаяну деяние подтвердилось на основании исследованных в ходе судебных слушаний доказательств, показаний свидетелей, заключения судебной экспертизы документов. В частности, свидетель Ваагн Акопян на стадии следствия дал показания о том, что в июле 2011г. узнал от своих друзей Армана Акопяна и Карена Срапионяна, что последний желает решить вопрос о наследстве его дома и хочет воспользоваться услугами адвокатами. В связи с этим он обратился Овику Бабаяну и договорился встретиться на днях. В середине августа 2011г., когда он, А. Акопян и К. Срапионян находились в вышеупомянутом доме, позвонил О. Бабаян и условился о встрече именно в этом доме, расположенном по адресу Варшавяна 22. Когда Бабаян прибыл туда, он был в военной форме с погонами подполковника и представился как юрист воинской части Меграби, а также адвокатом, заявив, что совмещает обе должности, однако не показал патента, удостоверяющего его право на адвокатскую практику. Во время беседы К. Срапионян представил О. Бабаяну свои проблемы, а последний заявил, что может помочь и за свои услуги запросил и получил 300 долларов. К. Киракосян рассказал ему, что планирует поехать во Владикавказ, и, когда решение будет готово он передаст его ему. Договорившись, О. Бабаян забрал документы К. Киракосяна и удалился.
Спустя два месяца после этого он позвонил О. Бабаяну и спросил готово ли решение, на что О. Бабаян ответил положительно. Спустя пару дней он пришел к ним домой и в присутствии его матери вручил ему некий документ(решение), к которому прилагалось письмо. Он заявил, что это законное решение суда.
В. Акопян в своих показаниях отметил, что он не был в курсе того, что выданные О. Бабаяном решение суда и письмо липовые и что узнал об этом впоследствии в ходе предварительного следствия.
Суд при назначении наказания учел тот факт, что подсудимый страдает заболеваниями сердечно-сосудистой системы и под его опекой находится малолетний ребенок.
Вместе с тем суд счел, что для обеспечения достижения цели наказания в отношении О. Бабаяна следует назначить наказание в виде лишения свободы. Суд констатировал наличие рецидива преступлений, поскольку подсудимый Овик Бабаян, будучи ранее судимым за тяжкое преступление, вновь умышленно совершил преступное деяние.
По приговору суда общей юрисдикции Армавирской области от 2 июня 2009г. О. Бабаян был приговорен к 5 годам лишения свободы. По решению Апелляционного суда от 21.08.2009г. вердикт по части наказания был изменен и в отношении него было назначено окончательное наказание в виде лишения свободы сроком на 4 года.
Следует отметить, что в суде административных районов Ачапняк и Давидашен под председательством Давида Балаяна, тот же подсудимый проходит по другому уголовному делу по обвинению в мошенничестве и ложном доносе. Посему не исключено, что в случае подтверждения обвинения, наказание, назначенное по факту подделки документов и решения суда, будет не окончательным.