Տղամարդուն ձեռնաշղթաներ են հագցրել, իսկ ընկերուհուն` պատվազրկել 04/01/2013   18:51  |  Միջազգային լրահոս
Բրազիլական ոստիկանությունը ձերբակալել է երկու երիտասարդների, ովքեր հասարակական տրանսպորտում դարձել են դաժանաբարո խմբային բռնաբարության մասնակիցներ: Դրանցից մեկն ավտոբուսի 20-ամյա վարորդ Ջոնաթան Ֆուդակիս դե Սոուզան է, իսկ մյուսը` 22-ամյա Ուոլես Ապառեսիդո դե Սուոզա Սիլվան:
Նրանց զոհ է դարձել ճանապարհորդ արտասահմանցի մի զույգ: Հանցագործները ձեռնաշղթաներ են հագցրել տղամարդուն և ենթարկել գազանաբարո ծեծի, իսկ նրա ընկերուհուն` բռնաբարել:
Դեպքը տեղի է ունեցել շաբաթ առավոտյան Ռիո դե Ժանեյրոյում զբոսաշրջիկների շրջանում ժողովրդայնություն վայելող Կապակաբանա շրջանում: Ենթադրվում է, որ թալանին, ծաղր ու ծանակին ու բռնաբարությանը մասնակցել են 3 անձ, որոնցից մեկը դեռ ազատության մեջ է:
Ոստիկանության տվյալներով չարագործները Բատաֆո շրջանում միկրոավտոբուսից իջեցրել են բոլոր ուղևորներին, բացի տուժողներից` հասնելով Գուանաբարայի շրջան, նրանք կատարել են իրենց հանցագործությունը:
Այնուհետև բռնաբարության մասնակիցները զույգին ստիպել են կրեդիտ քարտերով իրենց փոխարեն վճարել գնումների դիմաց, իսկ դրանցում մնացած գումարներն էլ կանխիկացնել բանկոմատներում: Ի վերջո հանցագործները զբոսաշրջիկներին իջեցրել են Իտաբորայ քաղաքում և հեռացել անհայտ ուղղությամբ: «The Latin American Herald Tribune»-ը գրում է, որ տուժածները 6 ժամ շարունակ գտնվելիս են եղել իրենց ծանակողների ու պատվազրկողների իշխանության ներքո:
Հանցագործները հայտնաբերվել են միկրոավտոբուսի միջոցով, որը նրանցից մեկը վարձել էր ուղևորներ փոխադրելու նպատակով:

Бразильская полиция задержала двух подозреваемых в изнасиловании иностранной туристки 04/01/2013   19:57  |  Международные новости
Бразильская полиция арестовала двух участников дерзкого группового изнасилования, совершенного в общественном транспорте. Жертвами нападения стала пара путешественников-иностранцев: мужчину преступники заковали в наручники и зверски избили, а его спутницу изнасиловали. Издевательства над пассажирами, ставшими заложниками, продолжались несколько часов.
"Шокирующее цинизмом преступление совершено утром в субботу в престижном и популярном среди туристов районе Копакабана в Рио-де-Жанейро. Предполагается, что в ограблении и сексуальном надругательстве участвовали три человека, один из которых еще на свободе. Между тем под стражей оказались 20-летний водитель автобуса Джонатан Фудакис де Соуза и 22-летний Уоллес Апаресидо де Соуза Сильва",- передает телерадиокомпания BBC.
По данным полиции, злоумышленники в районе Ботафого высадили из микроавтобуса всех пассажиров, кроме потерпевших, а потом повезли их в предместье Рио. Проехав длинный мост через залив Гуанабара, преступники несколько раз надругались над туристкой. Все происходило на глазах у ее ухажера, которого заковали в наручники и жестоко избили.
"Затем насильники заставили потерпевших оплатить своими кредитными картами их покупки и обналичить в банкоматах оставшиеся на счетах деньги. Ограбив заложников, злоумышленники в конце концов выкинули их из микроавтобуса в городе Итаборай и скрылись. Шесть часов потерпевшие находились во власти своих мучителей",- пишет The Latin American Herald Tribune.
Вычислить насильников удалось по микроавтобусу, который один из них арендовал для пассажирских перевозок.
Добавим, что двое арестованных подозреваемых находились в автобусе с самого начала, а их сообщник сел в него позднее, созвонившись с приятелями, которые предложили ему поучаствовать в надругательстве над иностранкой.