Ազատազրկում՝ Գերմանիայի քաղաքացուն կողոպտելու համար 04/01/2013   17:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը` դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, Արամայիս Հովսեփյանին դատապարտեց մեկ տարվա ազատազրկման՝ Գերմանիայի քաղաքացուն կողոպտելու և հայրենակցի բջջային հեռախոսները գողանալու համար: Այսպիսով դատարանը նրան հանցավոր ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Կողոպուտը, ու 177-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Գողությունը, առաջադրված մեղադրանքում:
Ամբաստանյալն, ըստ մեղադրանքի, 2011թ. մայիսի 18-ին` ժամը 11.15-ի սահմաններում, Երևանի «Սուրբ Սարգիս» եկեղեցու մոտ գտնվող «Հրազդան» կիրճում ձեռքից քաշելու միջոցով, բացահայտ հափշտակել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության քաղաքացի Բարբարա Դամբերքի ձեռքին եղած պայուսակը, որում եղել է նրա անձնագիրը, միջազգային և գերմանական վարորդական իրավունքի վկայականները, «Սամսունգ» տեսակի բջջային հեռախոսը, դրամապանակը` 200 եվրո և 45.000 ՀՀ դրամ գումարներով, «Մաստեր» պլաստիկ բանկային քարտ և արևային ակնոցներ: Ընդհանուր առմամբ, տուժողին պատճառվել է 400.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Բացի այդ, Ա.Հովսեփյանը 2012թ. ապրիլի 12-ին Երևանի Նորքի Այգիներ 160 տնից գաղտնի հափշտակել է Հովհաննես Նազարյանին պատկանող թվով 4 հատ բջջային հեռախոսներ` Հ.Նազարյանին պատճառելով 310.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Մինչ դատաքննությունը սկսվելը, ամբաստանյալը միջնորդել էր կիրառել արագացված դատական քննության կարգ՝ հայտարարելով, որ համաձայն է մեղադրանքի հետ, առաջադրված մեղադրանքում իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչում: Դատարանի որոշմամբ ամբաստանյալի միջնորդությունը բավարարվել էր:
Դատարանը որպես ամբաստանյալ Ա.Հովսեփյանի պատասխանատվությունն ու պատիժը մեղմացնող հանգամանքներ հաշվի է առել, որ նա առաջին անգամ է դատապարտվում, համաձայնել է մեղադրանքի հետ և անկեղծորեն զղջացել կատարած հանցանքների համար:
Դատարանը միաժամանակ հանգել է հետևության, որ նրա կատարած հանացագործությունների համար նախատեսված նվազ խիստ պատժատեսակները չեն կարող ապահովել պատժի նպատակները, և նա պետք է դատապարտվի ազատազրկման, քանի որ նրա ուղղվելը հնարավոր չէ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու միջոցով:

В Ереване мужчину, ограбившего гражданку Германии, на год лишили свободы 04/01/2013   18:17  |  Актуальная тема
Суд общей юрисдикции первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Гагика Погосяна приговорил Арамаиса Овсепяна к одному году лишения свободы за ограбление гражданки Германии и кражу сотовых телефонов у соотечественника. Таким образом, он был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных с ч.1ст. 176 (“кража”) и ч. 1ср. 177 УК РА (“воровство”).
Согласно обвинению, подсудимый 18 мая 2011г. в районе 11.15 в Разданском ущелье, расположенном возле церкви “Сурб Саргис”, вырвал из рук гражданки Федеративной Республики Германия Барбары Дамберки сумку, в которой находились ее паспорт, водительские удостоверения международного и немецкого образца, сотовый телефон марки “Самсунг”, кошелек, в котором были 200 евро и 45.000 драмов, банковская карта и солнцезащитные очки. В общей сложности, потерпевшему был нанесен имущественный ущерб на сумму в размере 400 000 драмов.
Кроме того, А. Овсепян 12 апреля 2012г. совершил кражу 4 сотовых телефон из принадлежащего Оганесу Назаряну дома, расположенного по адресу г. Ереван Норкские сады, дом 160, причинив ему имущественный ущерб в размере 310.000 драмов.
Еще до начала судебного разбирательства, подсудимый ходатайствовал о рассмотрении дела в ускоренном порядке судопроизводства, заявив, что признает себя полностью виновным в предъявленном ему обвинении. По решению суда ходатайство подсудимого было удовлетворено.
Суд в качестве смягчающего ответственность и наказание обстоятельства счел тот факт, что А. Овсепян ранее не был судим, признал себя виновным и раскаялся в содеянном.
Суд в то же время пришел к выводу, что наименее строгие виды наказания, предусмотренные за совершенные им преступления, не могут обеспечить достижения цели наказания, и он должен быть приговорен к лишению свободы, так как его исправление не представляется возможным посредством условного неприменения наказания.