Աղքատության նպաստի դիմաց` ապօրինի վարձատրություն 03/31/2013 20:43 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Հրաչիկ Սարգսյանի վարույթ է ընդունվել սոցիալական ծառայության ոլորտում ապօրինի վարձատրության և դրան օժանդակելու գործը:
Գործով մեղադրյալները երկուսն են՝ Վաղարշապատի սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնի հանրային ծառայող Անահիտ Եղիազարյանը և «Հայփոստ» ՓԲԸ Վաղարշապատի փոստային մասնաճյուղի Հայթաղ գյուղի փոստային բաժանմունքի պետ Արուսյակ Վասիլյանը:
Ըստ մեղադրանքի, վերջինս Ա. Եղիազարյանի կողմից համագյուղացի Սիրանուշ Մուրադյանին օրենքով սահմանված կարգով նպաստառու ընտանիք փաստագրելու և աղքատության նպաստ ձևակերպելու դիմաց ապօրինի վարձատրություն ստանալու համար 2012թ. մայիս ամսից մինչև նոյեմբեր ամիսն ընկած ժամանակահատվածում փոստային բաժանմունքում վերացրել է խոչընդոտները ու օժանդակել է Ա.Եղիազարյանին Ս. Մուրադյանից ապօրինի վարձատրություն ստանալուն, այն է` Ա.Եղիազարյանի խնդրանքով Ս.Մուրադյանին ստորագրել է տվել յուրաքանչյուր ամսվա նպաստների վճարման ցուցակներում նրան հասանելիք 34 000 ՀՀ դրամ նպաստի գումարի դիմաց, սակայն ամեն անգամ նրան տրամադրել է միայն 17 000 ՀՀ դրամը, իսկ ընդհանուր առմամբ 119.000 ՀՀ դրամ նպաստի գումարը տվել է Ա.Եղիազարյանին:
Անահիտ Եղիազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311 պրիմ 1 հոդվածի 1-ին մասով՝ Պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալը, իսկ Արուսյակ Վասիլյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38- 311 պրիմ 1 հոդվածի 1-ին մասով՝ Պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալուն օժանդակելը: Նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել անձնական երաշխավորությունը:

В Армавирской области сотрудницы почтового отделения задумали “разбогатеть” на пособии по бедности 04/01/2013   14:32  |  Актуальная тема
Суд общей юрисдикции Армавирской области под председательством Грачика Саргсяна принял к производству дело о получении незаконного вознаграждения и пособничестве в его получении, имевшем место в сфере соцобеспечения.
Обвиняемых по делу двое: общественный служащий территориальной службы социального обеспечения Вагаршапата Анаид Егиазарян и начальник почтового отделения села Айнтах почтового филиала Вагаршапата ЗАО “Армпочта” Арусяк Василян.
Согласно обвинению, последняя для оформления односельчанке Сирануш Мурадян пособия по бедности за денежное вознаграждение устранила все существующие для этого препятствия в почтовом отделении и с мая по ноябрь 2012г. содействовала А. Егиазарян в получении денежного вознаграждения, а именно: по просьбе А. Егиазарян она вместо полагающейся по пособию суммы в размере 34 000 драмов выдавала С. Мурадян 17 000 драмов, а общую сумму в размере 119 000 драмов отдала А. Егиазарян.
Анаид Егиазарян предъявлено обвинение в совершении деяния, предусмотренного ч. 1 ст. 311 прим1 (“получение общественным служащим, не являющимся должностным лицом, незаконного вознаграждения”), а Арусяк Василян – по ч. 1 ст. 38-311 прим 1(“пособничество в получении общественным служащим, не являющимся должностным лицом, незаконного вознаграждения”). В отношении них избрана мера пресечения в виде личного поручительства.